"הוצאת הרבנים הצבאיים מטקסי ההשבעה - סטירת לחי"

פרסום המכתב בו ממליץ קצין חינוך ראשי להוציא את הרבנים הצבאיים מטקסי ההשבעה מעורר זעם. "זו מלחמה ענקית נגד הרבנות ופגיעה ביהדות", אמר הרב הצבאי לשעבר לשעבר רונצקי. חייל דתי אמר: "ההמלצה הזאת משפילה אותי כחייל"

ארכיון (דובר צה"ל)

פרסום מכתבו בחדשות 2 Online של קצין החינוך הראשי בצה"ל תת-אלוף אבנר פז-צוק לראש אכ"א אלוף חגי טופולנסקי, שבו ביקש ממנו לשנות את אופי טקסי ההשבעה הצבאיים ולהוציא מהם את הרבנים - מעוררת סערה. הרב הצבאי הראשי לשעבר תת-אלוף (במיל') אביחי רונצקי טוען: "זו סטירת לחי, מלחמה ענקית נגד הרבנות ופגיעה ביהדות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רונצקי הוסיף בשיחה עם חדשות 2 Online: "אני חושב שזה פשוט חבל. השבעת החיילים כמעט בכל החטיבות היא בכותל, אור תפילה מרכזי. משביעים אותם על התנ"ך והנשק. יש את הרב ויש את המפקדים שמדברים ומחלקים את הנשקים. אני מקווה שלא יקבלו את זה. זו טעות ענקית, הוא פשוט לא מבין את המקום של הרב הצבאי ביחידה שלו. זו פגיעה ביהדות של הצבא".

לדבריו של רונצקי הצטרף יו"ר ש"ס אריה דרעי, שקרא לרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט לגנות את הדברים. "לא ייתכן שרבנים במדינת ישראל, בטקס ההשבעה בכותל המערבי שהוא מקומם הטבעי, יהפכו ללא רצויים", אמר.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הביע את עמדתו בעניין בתכנית "בוקר טוב ישראל" עם אסף ליברמן בגלי צה"ל. "יש מקום גם לסממנים דתיים בטקס צבאי", אמר. "אנחנו עושים טקסי השבעה בכותל המערבי, זה ליבו הפועם של עם ישראל וירושלים, באלפי דורות ערגו למקום הזה".

"ההמלצה משפילה אותי"

הביקורת לא נשמעת רק בקרב הממסד הדתי, אלא גם בקרב חיילים מאמינים המשרתים בצה"ל. "אני פשוט בשוק מההמלצה המזעזעת הזאת", אמר לחדשות 2 Online חייל דתי. "זו תורת ישראל ואנו נשבעים על התנ"ך. אני מצפה שמישהו בצבא יבטל מהר את ההמלצה הזו כי היא משפילה אותי כחייל. מה היה הדחף של חיל החינוך לעשות את זה? זו מלחמה".

לוחם מילואים חובש כיפה שלחם ב"צוק איתן" אמר: "כלוחם, הקשר עם הרב הצבאי היה לי חשוב מאוד ואני חושב שהם לא מספיק מוערכים. אנחנו עדיין צבא יהודי. במערכה הבאה, כמו בכל מערכה מול אויבינו בני העוולה, מה שיקבע את הניצחון זו רוח העם ורוח הלחימה ולא שום דבר אחר".

דברים ברוח דומה אמר גם חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ יוני שטבון, שהתייחס לסוגיה: "כנראה שהקחצ"ר שכח שלא מדובר בשכירי חרב בשירות הפריץ. אלו חיילים בצבא ההגנה לישראל. חיילי צה"ל אינם הבובות של איש. הם רוצים במורשת ישראל ולא מפחדים מהערכים הלאומיים שלנו. מה השלב הבא - ביטול חלוקת התנ"ך ללוחמים? זו דרישה לא ראויה. ישראל היא מדינה יהודית".

ארכיון (פלאש 90)

"טעם לפגם"

המכתב שפרסמנו בחדשות 2 Online הוצג תחת הכותרת "טקס השבעת טירונים - בקשה לבחינה מחודשת". "אני מוצא טעם לפגם בכך שהדמויות המרכזיות בטקס, לצד מפקד היחידה, הם הרב החילי ורב היחידה", כתב תא"ל פז-צוק. "הטקס איננו טקס דתי ואין סיבה שייראה כך". תא"ל פז-צוק ציין במכתבו כי מספר מפקדים פנו אליו בתקופה האחרונה והביעו לטענתו תרעומת על מרכזיותם של הרבנים הצבאיים בטקסים אלה, שמהותם השבעת הטירונים אמונים לצה"ל ולמדינת ישראל.

קצין חינוך ראשי המליץ לשנות סעיפים בהוראות צה"ל:

1. מפקד היחידה ילווה את האישיות המרכזית ללא ליווי רב חילי או רב אחר.
2. הקראת פרק מהתנ"ך - יבוצע על ידי אחד ממפקדי הטירונים (קח"ר מסביר כי "אין בלעדיות לרבנות בנושא התנ"ך").
3. יבוטל דבר הרב החילי.

"אין שום סיבה שדווקא רב יישא דברים בטקס השבעה לצה"ל ולמדינה", הסביר תא"ל פז-צוק. בסוף המכתב הוא צירף את ההוראה שאותה תיקן, ובבקשה שראש אגף כוח אדם יאמץ אותה.

מדובר צה"ל נמסר: "לאורך השנים פקודת 'טקס השבעת טירונים' שונתה מספר פעמים, ובימים אלו נבחנת בצה"ל בהמלצת גורמים מקצועיים. במסגרת זו נבחן מחדש אופיו של טקס ההשבעה בדגש על הגדרת מרחב הפעולה של המפקד ועל ההוראות המחייבות בפקודה, זאת תוך שמירה על צביון צה"ל כצבא ממלכתי הכולל בתוכו משרתים בעלי אמונות שונות".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv