גורם ביטחוני בכיר: "סימנים שחמאס רוצה הפסקת אש"

הלחימה בשטח נמשכת, אבל בישראל טוענים שבארגון הטרור כבר מבינים שספגו פגיעה קשה. "אנחנו לא במצב של תיקו אסטרטגי", טוען גורם צבאי, "אין כמעט מ"פ, מח"ט או מג"ד בעזה שלא פגענו בביתו"

חמושי חמאס (רויטרס)

"הנהגת החמאס בעזה לוחצת על חאלד משעל לעצור את הלחימה" - כך אומר היום (שני) גורם צבאי בכיר. לדבריו, ישנם סימנים ברורים לכך שגם משעל מעוניין לסיים את סבב הלחימה הנוכחי, וכרגע בחמאס מחפשים באופן נואש גורם מתווך כאשר "לאט-לאט מחלחלת אצלם ההבנה שהגורם הרלבנטי היחיד הוא מצרים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגורם הבכיר דחה את הטענה לפיה ישראל וחמאס נמצאים במצב של תיקו אסטרטגי. "מי שאומר את זה לא מבין את היקף הפגיעה שספג חמאס", הוא אמר. "נשארו להם פחות מ-50% ממספר הרקטות, ואין כמעט מ"פ, מח"ט או מג"ד בעזה שלא פגענו בביתו".

בנוגע לעובדה שישראל לא חיסלה את בכירי הארגון, אמר הגורם הצבאי כי "מתחילת המבצע היו לנו המון הזדמנויות לחסל את בכירי חמאס. זה לא קרה רק בגלל מי שאנחנו, והחשש מפגיעה בחפים מפשע".

הקצין הבכיר הקדיש חלק נכבד מדבריו לסוגיית המנהרות, והדף את הטענות לפיהן צה"ל לא ידע על היקף התופעה. "נושא המנהרות הוא נושא מרכזי שצה"ל עסק בו בשנים האחרונות", הוא אמר. "בשנתיים האחרונות לא מתקיימת סקירה ביטחונית שעניין המנהרות לא מוצג בה עם דוגמאות ויזואליות. סקירות אלה הופצו לחברי הקבינט, לשר הביטחון ולראש הממשלה". לדבריו, ישראל לא יכולה להגיד בוודאות שכל המנהרות ההתקפיות חוסלו, אבל בהחלט נוכל לומר שרובן חוסלו".

לבסוף התייחס הבכיר גם לאיום מצפון. "בידי חיזבאללה יש 100 אלף טילים, מתוכם 5,000 שיכולים להגיע לגוש דן במידת דיוק טובה עם ראשי נפץ של לפחות חצי טון", הוא אמר. "זה איום משמעותי יותר מזה של המנהרות, וגם כאן לא תוכלו להגיד שצה"ל לא התריע".