ארבעה הרוגים מנפילת פצמ"ר במועצה האזורית אשכול‎

17 נוספים נפצעו, שישה מהם אנוש וקשה מנפילת פצמ"ר בשטח פתוח במועצה האזורית. חמאס נטל אחריות על הירי, צה"ל תקף בירי טנקים שורת בתים על רכס בג'בליה שבצפון הרצועה. הצטרפו למשדר מיוחד

ארכיון (רויטרס)

ארבעה בני אדם נהרגו ועוד 17 נפצעו, שישה מהם באורח אנוש וקשה מנפילת פצמ"ר בשטח פתוח סמוך למועצה האזורית אשכול. למקום הוזעקו כוחות הצלה רבים שפינו את הנפגעים לבתי החולים סורוקה וברזילי. החמאס נטל אחריות על הירי, ובהודעה שפרסם מסר כי ירה מרגמות לעבר שטחי כינוס של צה"ל. במקביל, נמשך הירי לעבר יישובי ישראל, כשאזעקות נשמעו ברחבי המועצה האזורית חוף הכרמל, רקטה אחת ככל הנראה התפוצצה בשטח פתוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פינוי הפצועים, היום (חדשות 2)

מנכ"ל מד"א אלי בין, שאנשיו הוזעקו למקום לטפל בנפגעים בתקרית הקשה, סיפר בשיחה עם חדשות 2: "מדובר בנפילה שהתרחשה במועצה האזורית אשכול, 10 בני אדם נפגעו ממנה. הפצועים קיבלו טיפול רפואי ראשוני במקום ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים".

ד"ר אהוד דודסון, מנהל המרכז הרפואי סורוקה, מסר לחדשות 2 כי בשלב זה הצוותים הרפואיים עסוקים בהערכת מצב הפצועים על מנת להעניק להם את הטיפול המירבי. "הפציעות הן בעיקר מרסיסים בחלקים שונים של הגוף. הדבר החשוב ביותר הוא שאנחנו מבצעים במהירות רבה את כל הבדיקות הנדרשות", הדגיש ד"ר דודסון.

בעקבות האירוע הקשה, מתח ראש המועצה האזורית אשכול חיים ילין ביקורת חריפה על התנהלות מקבלי ההחלטות בימים האחרונים. "הקבינט ממשיך לגמגם וחמאס ממשיך לירות עלינו, אנחנו נמצאים במקום שהוא הזוי לחלוטין", הדגיש ילין. "אין מצב כזה, או שאנחנו במלחמה או שאנחנו בהפסקת אש. מהרגע שהתקבלו ההחלטות על הפסקות אש למיניהן, היישובים שלנו נפגעו הכי קשה".

במקביל, החמאס ממשיך בניסיון להשיג תמונת ניצחון ומגביר את פעולותיו. בשער הנגב חוסלו חמישה מחבלים שחדרו לאזור דרך מנהרה. לאחר חילופי אש עם כוחות צה"ל שכיתרו אותם, הוכנעו המחבלים. עוד קודם לכן נמשך הירי לעבר ישראל, כשאזעקות נשמעו באזור חדרה, זיכרון יעקב וביישובי המועצה האזורית חוף הכרמל. רקטה נפלה בשטח פתוח ללא נזק ונפגעים.

צה"ל נערך להרחבת המבצע (AP)

זמן קצר לאחר התקרית הקשה באשכול ביצע צה"ל פעולות אזהרה לאוכלוסייה הפלסטינית באזור שכונת זייתון ומזרח ג'בלייה, בהן קרא להם להתפנות באופן מיידי למרכז העיר עזה. הפעולה הזו, שכללה שיחות טלפון והודעות טקסט, עשויה לאותת על כוונה להרחיב את המבצע ואת שטח הפעילות של כוחות צה"ל. כבר בשעות הערב ניתן היה להבחין בפגיעה בשכונת הקצינים בג'בלייה, אזור שטרם נפגע במהלך 21 ימי הלחימה.

פיצוץ סמוך לבית החולים שיפא, ככל הנראה מירי חמאס

עוד קודם לכן אירע פיצוץ סמוך לבית החולים שיפא בעזה, שבו על פי החשד מסתתרים מרבית מראשי החמאס במהלך ימי הלחימה. במקום 10 פלסטינים הרוגים, מרביתם ילדים, אך על פי גורמים בצה"ל לא אירע כל ירי לעבר המקום. מבדיקה ראשונית עולה כי טיל פאג'ר ששוגר משטח הרצועה לכיוון מרכז הארץ הוא שגרם לפיצוץ העז, ולנזק הרב סמוך לבית החולים.

הפלסטינים מדווחים כי הפיצוץ אירע במרפאות החוץ מחוץ לבניין המרכזי של בית החולים בצפון-מערב הרצועה. בחמאס טוענים כי מדובר היה בסיכול ממוקד שבוצע באזור וכי בתקיפה נפגע גם מגרש משחקים סמוך וילדים שהיו במקום נפגעו. בארגון הטרור העזתי זעמו על כך שבכלי התקשורת בעולם אימצו את הקו הישראלי, לפיו צה"ל לא פעל כלל באזור.

הליך השמדת המנהרות, השבוע (דובר צה"ל)

בתוך כך, סמוך לג'בליה חיסל כוח צה"ל חמישה מחבלים בהם בכיר בשורות הקומנדו של חמאס. התקרית אירעה לאחר שחוליית מחבלים פתחה באש מרגמות ונשק קל לעבר כוחות צה"ל מתוך השכונה. בתגובה ירו הלוחמים פגזי טנקים בשילוב טילי תמוז לעבר המחבלים.

בצה"ל ממשיכים את הליך איתור והשמדת המנהרות, עד כה לפחות 20 מנהרות יצאו מכלל שימוש. במהלך אחד המקרים, נתקלו הכוחות במחבלים שירו לעברם, הכוח השיב באש, חיסל כמה מהם ושבה שניים נוספים. על פי גורמי צבא, תהליך השמדת יתר המנהרות ייקח לפחות שבוע נוסף.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, רוני דניאל, תמיר סטיינמן, עפר חדד וטלי מץ.