מאז שעות הבוקר: 9 רקטות נורו לדרום

למרות ששני הצדדים מנסים לנצור את האש, הירי מעזה נמשך: 4 מהרקטות נפלו ברצועה, השאר בשטחים פתוחים. בבוקר בוצע ירי לאשקלון - צה"ל הגיב בתקיפות

הפוגה? אחרי הירי הבוקר (ב') לעבר אשקלון והתגובה של צה"ל, שחזר לתקוף ברצועה, שוב נשמעו אזעקות בדרום. רקטות המועצות האזורית שדות נגב ושער הנגב, המועצה האזורית אשכול והמועצה האזורית חוף אשקלון. מאז שעות הבוקר נורו לעבר ישראל 9 רקטות. לאחר הירי החל צה"ל לפזר כרוזים ברצועת עזה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 12:30 נשמעה אזעקה ברחבי המועצה האזורית חוף אשקלון וארבע רקטות ששוגרו מהרצועה נפלו בשטח הפלסטיני. ב-13:30 הופעלה אזעקה במועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב וזמן קצר לאחר מכן נשמעו הדי פיצוצים. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

בשעה 14:45 שוב שוגרו רקטות מכיוון רצועת עזה הפעם לעבר המועצה האזורית אשכול ושתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. מספר דקות לאחר מכן שוב הופעלו הצופרים בחוף אשקלון ורקטה נפלה בשטח פתוח. בכל האירועים לא היו נזק או נפגעים.

שוב: תקיפות בעזה (AP)

מוקדם יותר תקף חיל האוויר מטרות טרור במרכז ובצפון הרצועה - בתגובה לירי הרקטה הבוקר, שהתפוצצה בשטח פתוח באזור אשקלון. עוד לפני התקיפה הגיב צה"ל בירי ארטילרי לעבר מרחב בית חנון בצפון הרצועה, שממנו שוגרה הרקטה. הפלסטינים מדווחים על ילד בן ארבע שנפגע בתקיפת צה"ל.

"אם לא יפתחו את המעברים נמות מות קדושים"

בריאיון לניו יורק טיימס התייחס אחד ממקימי חמאס, אחמד יוסף, למגעים להפסקת אש. "האפשרות היחידה שנותרה לנו היא להגן על עצמנו ולגרום לישראל לדמם, כמו שדמנו נשפך במשך כל כך הרבה שנים", אמר. "זה לא מתקבל על הדעת לחזור למצב שבו אנו נמחצים למוות, שאוכלוסיה שלמה משותקת. אנחנו רוצים הפסקת אש , אבל היא צריכה להיעשות על פי דרישות ההתנגדות. אם לא יפתחו את המעברים נמות מות קדושים כולנו".

צה"ל לא ביצע הלילה ירי לעבר מטרות חמאס, אך הכוחות בשטח המשיכו בפעילות נגד המנהרות והשמידו שתיים. בצבא אומרים כי הטיפול במנהרות הטרור עומד בפני סיום וכעת על הדרג המדיני להחליט האם לסיים את המבצע, או להרחיב אותו באופן משמעותי.

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז אמר הבוקר: "אנחנו חוזים בהישגים מאוד משמעותיים. שני המערכים הגדולים שחמאס בנה במשך שנים - המנהרות וארסנל הרקטות - נפגעו קשות. חמאס פוגש מציאות אחרת לגמרי בשבועות האחרונים. פגענו משמעותית במחבלים רבים ובמערכי התשתיות של חמאס - זה לא דבר של מה בכך".

מבצע "צוק איתן" לאן? (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

כשברקע המאמצים לגבש מתווה להפסקת אש, נשמעת היום ביקורת על התנהלות המבצע ומדיניות הממשלה מתוך הקואליציה. שר החקלאות יאיר שמיר מישראל ביתנו אמר לחדשות 2 כי לצה"ל היה מספיק זמן להכריע את חמאס: "שלושה שבועות זה המון זמן לצבא מתוחכם וחזק כמו צה"ל, הוא יכול היה לעשות את מה שהוא עשה ב-21 יום ב-10 ימים ואז היו לנו עוד כמה ימים לרדוף את ראשי חמאס".

"מבחינה צבאית אני מרגיש שיש כאן החמצה", הדגיש. "הייתה לנו אפשרות לנצח עד הסוף ולהכריע את הגוף שנלחם בנו".

מחכים להחלט הדרג המדיני (רויטרס)

שמיר הסביר כי האשם הוא לא בצבא, "שעשה את מה שאמרו לו ביסודיות ובמקצועיות", אלא בהנחיות שהוא קיבל. "לפי דעתי היו צריכים לתת יעדים יותר אגרסיביים ויותר ברורים ולקצר לוחות זמנים", אמר. "נגררנו ולא היינו יצירתיים. כל הזמן רק הגבנו לחמאס, לא הוצאנו את האויב משיווי משקל באזיה מהלך מפתיע".

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי) התייחס גם הוא ללחצים הבינלאומיים על ישראל ואמר בריאיון לגל"צ כי המבצע הצבאי היה צריך להיות נחוש יותר. "היה ברור שבאיזשהו שלב יהיה לחץ מדיני. היינו צריכים לעשות את הפעולה הרבה יותר מהר, הרבה יותר חזק ובהרבה יותר בנחישות", הבהיר אריאל. "צריך לטפל באיום הרקטי, בנושא המנהרות מטפלים - אבל זה לא מספיק".