דוח של האו"ם: ישראל פגעה במתקני אונר"א, חמאס השתמש בהם כמחסן נשק

האו"ם מפרסם תקציר של הדו"ח על מבצע צוק איתן: על פי הממצאים הראשוניים, מאשימים באו"ם את ישראל בירי לעבר מתקנים ששימשו את הפלסטינים כמקלט. עם זאת מצויין כי חמאס השתמש בהם לאיחסון נשק וירי רקטות. "נדהם מפעולות המיליטנטים הפלסטינים", אמר מזכ"ל האו"ם

תוצאות הלחימה, ארכיון (רויטרס)

תשעה חודשים לאחר מבצע "צוק איתן" - ועדת החקירה של האו"ם לאירועי הלחימה מאשימה את ישראל בפגיעה בשבעה מתקני אונר"א בעזה, דבר שהביא למותם של 44 פלסטינים שהשתמשו בהם כמקלט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת תקציר הדוח שפורסם היום (שני) לא חוסך ביקורת גם על החמאס, שהשתמש במבנים אלו על מנת לגרור את ישראל לפתוח באש. בדוח מצוין כי "מיליטנטיים פלסטינים" השתמשו באתרי האו"ם כמחסני נשק ואף כדי לשגר מהם רקטות לעבר ישראל.

עזה בצוק איתן, ארכיון (רויטרס)

"אני מצר על כך ש-44 פלסטינים נהרגו כתוצאה מפעולות ישראל ולפחות 227 נפצעו בשטח של האו"ם שהוגדר כמקלט חירום", כתב מזכ"ל האו"ם באן קי מון במכתב שצורף לממצאי הדוח, שצפוי להתפרסם בחודש יוני הקרוב.

מזכ"ל האו"ם, ארכיון (רויטרס)

עם זאת באן הטיל אצבע מאשימה גם לעבר חמאס: "אני נדהם מכך שקבוצות מיליטנטיות סיכנו את בתי הספר של האו"ם בכך שהשתמשו בהם כדי להסתיר את נשקם". עם זאת הוא הוסיף כי בשלושה בתי ספר ששימשו כמחסן לאמצעי לחימה לא שימשו כמקלט לתושבים.

בהצהרה של משרד החוץ בישראל נאמר כי "ישראל עושה כל מאמץ כדי למנוע פגיעה באתרים רגישים, לנוכח ארגוני הטרור שמחויבים לא רק לפגיעה באזרחים ישראלים, אלא גם לשימוש באזרחים פלסטינים ומתקנים של האו"ם כמגן".

בתגובה לפרסום תקציר הדוח, הכחישו בחמאס את הטענות לפיהן הסתירו נשק בבתי ספר של האו"ם ואמרו כי בכוונתם "ללמוד את הממצאים ביסודיות".