המג"ד החרדי ללוחמיו: "לא התכוונתי לפגוע"

לאחר הפרסומים על התבטאויותיו כנגד החיילים שאינם חרדים בגדודו, הבהיר המג"ד של "נצח יהודה" כי דבריו לא כוונו כלפי הגדוד או "כלי מי שלוקח חלק במפעל המדהים הזה". לדבריו, האמירות נועדו "להעיר את תשומת הלב לטעויות שאירעו במחזורי הגיוס האחרונים"

בעקבות הפרסומים על אמירותיו של מפקד "נצח יהודה" - גדוד הנח"ל החרדי - על האופי הדתי של חיילים בגדוד, כתב המפקד איגרת ללוחמים בהי שיבח אותם וניסה להסביר את ההקשר בו נאמרו הדברים. "אל לנו להתרגש מהתקשורת, כוחנו במעשינו", כתב המפקד, סא"ל אורי לוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בעקבות הפרסומים, אני מעוניין להתייחס לנקודות הייחוד המשמעותית ביותר של הגדוד: מיומו הראשון אופיין הגדוד כגדוד תורני לוחם, גדוד חרדי", פתח סא"ל לוי את מכתבו. "בשנים האחרונות עלתה מאוד קרנו של הגדוד בכל הקשור גם ליכולות ולביצועים המבצעיים. אני גאה מאוד לעמוד בימים אלה בראשו של אחד הגדודים המצוינים בצבא, בכל קנה מידה".

השבוע הושמעה בגלי צה"ל הקלטה של דבריו של לוי בפגישה עם מגייסים של הגדוד, בהם טען כי חלק מחיילי הגדוד אינם חרדים. "אמרתי להם שיש להקפיד על שליחת נוער חרדי איכותי לשורות הגדוד כדי לחזק ולשמר את האופי הרוחני והדתי הייחודי שלנו", הסביר המג"ד. "בהמשך אף הערתי את תשומת הלב של המגייסים לטעויות שאירעו במחזורי הגיוס האחרונים, בהם גויסו לגדוד מעט חיילים שבאופן מובהק אינם חרדים וחלקם אף מעולם לא היו".

הוא הוסיף: "חיילים כאלה לא צריכים להגיע לגדוד! הם יכולים להיות חיילים מצוינים בכל יחידה בצבא, אבל השירות בגדוד החרדי מיועד לחיילים חרדים". בהמשך המכתב ניסה לוי להדגיש כי דבריו לא נועדו להכליל על כל החיילים בגדוד: "כמובן שלא הייתה לי כל כוונה לפגוע באף אדם שמשרת בגדוד או לוקח חלק במפעל המדהים הזה".

המכתב ששוגר ללוחמים

ל"רובם של המתגייסים אינם חרדים"

גם בהתכתבות פנימית שהגיעה לידי חדשות 2 ופורסמה הערב במהדורה המרכזית תיאר לוי תמונה בעייתית: "משיחות עמם (המתגייסים) אני מתרשם כי רובם המוחלט אינם חרדים כיום. חלקם הקטן בא מבית חרדי, חלקם אינו שומר תורה ומצוות כלל".

את המסמך, בן ארבעת העמודים, כתב המג"ד אחרי שהשתתף ביום גיוס לגדוד שבעקבותיו הוא ממליץ לערוך תחקיר מקיף. "נדהמתי מכמות התקלות, אי הבהירות והכזבים אליהם נחשפתי במהלך יום הגיוס", כתב. הוא מלין על כך שיש חיילות וקצינות שאינן יודעות כי זה יום גיוס חרדים ומותח ביקורת גם על המגייסים: "אינם נראים כלל 'חרדים', בלשון המעטה, וצורת התבטאותם, ההתנהגות, התספורת וכדומה אינם עולות בקנה אחד עם המקובל בגדוד... אם אני נער חרדי, חיילים אלו ישכנעו אותי?"

ארכיון (יהונתן בן דוד, במחנה)

בשלב הזה המג"ד ציטט משיחה עם המגייסים שאמרו לו: "לנצח (יהודה) מגייסים עדות המזרח ונוער שוליים, לגבעתי - חרדים אשכנזים", וגם: "הגדוד תפס לעצמו שם לא טוב במגזר החרדי. חרדי אמיתי, בחור רציני, אני מגייס אותו לגבעתי, זה ידוע. ככה גם הכווינו אותנו באכ"א".

באכ"א שיגרו תגובה צוננת בתכתובת הפנימית וכתבו למג"ד: "המחוקק לא קבע הגדרות הנוגעות ללבושם של אותם בחורים או לרמת דתיוּתם ועל כן הציפייה לקלוט חיילים בעלי מאפיינים ספציפיים אינה רלוונטית". למרות זאת, מציינים כי "בוצעו הליכי מיון קפדניים ועשרות פונים נדחו. אין שום קשר להשתייכות עדתית או פנים חרדית לעצם הגיוס למסלול".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "גיוס החרדים תורם לצה"ל ובעל חשיבות בראייה לאומית. תהליך גיוס החרדים לצה"ל נמצא בהתהוות והתעצמות ומחייב התאמות במענה לאוכלוסייה. הגדרת המתגייסים מהציבור החרדי מתבססת על החוק כלשונו, לפיו חרדי הוא מי שלמד במוסד לימודים חרדי שנתיים בין הגילאים 14-18. צה"ל עובד מול כלל האוכלוסיות הרלוונטיות בציבור החרדי ומקיים הליך מיוני אחוד שמטרתו לוודא כי כל מתגייס מוצב במקום שירות התואם את אורח חייו וכן כי הוא עומד בתנאי השירות המחייבים. מכתבו של המג"ד נענה במישרין בצה"ל ובו פורטו כלל ההיבטים של גיוס חרדים על פי החוק".