המחבלים שחוסלו בגבול הצפון: תומכי חיזבאללה

המתיחות בגבול הצפון: בסוריה פרסמו את פרטי המחבלים שחוסלו בעת הנחת מטען בצפון רמת הגולן, שעל פי הדיווחים לחמו לצד צבא סוריה וחיזבאללה. משפחותיהם של שניים מהם חיו בעבר במג'דל שמס אך עברו לסוריה - סוכת אבלים הוקמה בישראל. במקביל, בישראל מכחישים מעורבות בתקיפת המשגרים הלילית בסוריה

זירת חיסול המחבלים

התקיפה הישראלית שלא הייתה: לאחר שבשעות הבוקר (שני) העריכו בישראל כי ישראל לא עומדת מאחורי הפגיעה במשגרי הטילים בסוריה, מדגישים גורמים ביטחוניים כי ישראל "לא תקפה הלילה בסוריה". במקביל, בסוריה פרסמו את זהויות המפגעים שהניחו מטען ליד הגבול וחוסלו - וטענו כי שניים מהם היו בעבר תושבי מג'דל שמס, הנמצאת בתוך ישראל. בני משפחותיהם של המחבל בכפר הקימו היום סוכת אבלים בכפר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רשת אל ג'זירה דיווחה הלילה כי מטוסים של חיל האוויר תקפו משגרי טילים של ארגון חיזבאללה וצבא אסד באזור הרי קלמון מצפון לדמשק. על פי הדיווחים בכלי תקשורת ערביים, בעקבות התקיפה ישנם מספר פצועים והרוגים בזירה. ההערכה היא כי תקיפת המשגרים בסוריה היא תוצאה של מלחמת האזרחים הממושכת בסוריה בין המורדים וצבא אסד, וכי חיל האוויר הישראלי לא עומד מאחוריה.

על פי ההודעה הסורית, כל הארבעה שנורו על ידי כלי טיס של צה"ל בצפון רמת הגולן נהרגו במקום. שניים מהמחבלים הם תושבי הכפר חדר הסמוך לקוניטרה (יוסוף ג'בר חסון וסמיח עבדאללה בדריה), והשניים הנוספים מהכפר הדרוזי מג'דל שמס  (ת'איר מחמוד ונזיה מחמוד). יש לציין כי משפחותיהם של מחמוד ברחו לסוריה לפני כ-20 שנה ואינם נמנים על תושבי מג'דל שמס בשנים האחרונות.

בסוריה הדגישו כי הארבעה היו בעלי אזרחות סורית והם פעלו במסגרת "ההתנגדות הסורית" - כינוי למיליציות הפועלות בחודשים האחרונים לצד צבא סוריה וחיזבאללה, בין היתר באזור הגולן. אמש, סמוך לשעה 21:30, כוח של חיל האיסוף הקרבי זיהה מחבלים מניחים מטען בשטח המפורז בצידו הסורי של הגבול. כלי טיס של חיל האוויר שהוזנק למקום פתח בירי לעבר המחבלים וחיסל אותם. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אתמול לסיכול ניסיון הנחת המטען ואמר כי "כל ניסיון לפגוע בחיילינו או באזרחינו ייתקל בתגובה נחושה כמו בפעולת צה"ל הלילה שסיכלה ניסיון פיגוע".

מתיחות בגבול

בשבוע שעבר: תקיפה נוספת שיוחסה לצה"ל

לפני יומיים דיווחה רשת אל-ג'זירה כי מטוסי חיל האוויר תקפו בשבוע שעבר נשק השייך לצבא אסד ולחיזבאללה, סמוך לגבול סוריה-לבנון. על פי הדיווחים, מדובר בנשק אסטרטגי וטילים ארוכי טווח.

לפי הדיווח, התקיפה אירעה כבר ביום רביעי האחרון, ומקורות מסרו כי מספר פיצוצים נשמעו גם בערים סוריות הסמוכות לדמשק. בצה"ל נמסר בתגובה לאירועים האחרונים כי הם לא מתייחסים לדיווחים זרים.

בהכנת הכתבה השתתפו ירון שניידר, ניר דבורי וגיא ורון.