החולצה והמאבק: "תדע כל אם ערבייה שגורל ילדיה בידינו"

חייל צה"ל שהודח ממסלול ישיבות הסדר לאחר שצייר חולצה בה נכתב "תדע כל אם ערבייה שגורל ילדיה בידינו", עתר לבג"ץ. הוא טוען כי עצם הדחתו היא אפליה, כי החולצה אושרה על ידי המפקדים. כעת הוא מבקש לחזור למסלול המיוחד של בני הישיבות

ארכיון (רויטרס)

חייל צה"ל שהורחק ממסלול בני ישיבות לאחר שלקח חלק בהכנת חולצת מסלול עם כיתוב לא הולם עתר לבג"ץ בבקשה להחזירו למסלול השירות המיוחד של בני הישיבות לאחר שהודח מהמסלול. על החולצה היה כתוב: "תדע כל אם ערבייה כי גורל בניה נתון בידינו! שכם... אנחנו בדרך!"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על הלוחם, שלאחר הכשרה שובץ בגדוד 931 בחטיבת הנח"ל, הוטלה משימת ציור חולצת סוף המסלול, כנהוג בהכשרות ובמסלולים רבים בצה"ל. לטענתו, בטרם נשלחה החולצה להדפסה מפקד המחלקה נתן את אישורו לעיצוב שנבחר על ידי חיילי המחלקה.

לאחר שבשבועות שלאחר מכן הם לבשו את החולצה, ולאחר שסגן מפקד הפלוגה הציג אותה למפקד הפלוגה, הוחלט על ביצוע תחקור ראשוני שבסופו הורה מפקד הפלוגה שלא לאפשר ללוחמים ללבוש אותה. מפקד החטיבה הנחה לקחת מכל הלוחמים את החולצות.

מפקד החטיבה אמר כי אותו חייל התנהג בצורה לא ערכית שנוגדת את מאפייני ההחיילים במסלול בני הישיבות. למרות שחיילי המחלקה לקחו אחריות קולקטיבית על החולצה ואיגוד ישיבות ההסדר המליץ להשאירו במסלול, הוחלט בצה"ל להרחיק אותו מהמסלול. החייל ערער על ההחלטה בפני מפקד מיטב (בסיס קליטה ומיון) וראש אכ"א שדחו את ערעורו.

"מעשיו של החייל אינם מצדיקים את הוצאתו מהמסלול", כתב בעתירה לבג"ץ סנגורו עו"ד שלמה רכבי ממשרד עורכי הדין צפורי, רכבי ושות'. "הוא פעל בתום לב, בהתאם לאישור שנתן מפקד המחלקה לסקיצת החולצה וצייר את הציור שהודפס על גבי החולצה. מובן כי אלמלא אישר המפקד את הסקיצה - לא היה הציור מודפס על גבי החולצות". לדברי החייל, לא היה לו חלק בכיתוב שנכתב על החולצה.

החולצה שעוררה סערה

בחודש נובמבר האחרון סיימו בני המחזור של החייל את תקופת השירות הפעיל בצה"ל בהתאם לתנאי מסלול ההסדר וחזרו ללימודים בישיבה, בעוד הוא נדרש להמשיך בשירות בצה"ל עד לימים אלה. "כל יום שחולף מחריף את הפגיעה הבלתי מידתית בו ומקצין את האפליה שננקטה נגדו ואף צפוי להקשות עליו לשוב לעולם התורה ולימודי הישיבה", סיכם עורך הדין בעתירתו.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv