התלבטות בקבינט: לסיים את המבצע עד חמישי או להרחיב את המערכה?

בקבינט דנים האם להשלים את הטיפול במנהרות ואז לסיים את המבצע עד יום חמישי, או דווקא להרחיב את הפעולה הקרקעית. גורמים בצה"ל: שקט ייענה בשקט. כ-20 יעדי טרור הותקפו ברצועת עזה

20 ימים חלפו מאז תחילתו של מבצע "צוק איתן" והערב (א') מסתמן כי ההכרעה המונחת על שולחנו של הקבינט היא: האם לסיים את המבצע עד ליום חמישי או להרחיב את הפעילות הקרקעית? למעשה, האפשרות האחת העומדת בפני השרים, המכונסים בשעה זו, היא להשלים את הטיפול במנהרות, בשילוב הפצצות אוויריות ולהשלים את פעילות צה"ל בעזה - עד סוף השבוע. האפשרות השנייה היא הליכה אל מהלכים נוספים שיחייבו שהייה ממושכת יותר בשטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר, לאור בקשת חמאס להפסקת אש נוספת, גורמים בצה"ל אמרו כי בינתיים בישראל החליטו לחזור לנוסחה מתחילת של ההסלמה לפיה - "שקט ייענה בשקט". למרות זאת, הירי נמשך, ואזעקות נשמעו בנתיבות במועצה האזורית בני שמעון ובעוטף עזה. שתיים מהרקטות שנורו יורטו מעל נתיבות. צה"ל תקף 20 מטרות ברצועת עזה בתגובה לירי.  

חיילים בפעילות בעזה (דובר צה"ל)

לאורך כל המשא ומתן על הפסקות האש שררה אווירה של חוסר אמון. ישראל ביקשה ארכת זמן כדי לכנס את הקבינט, בחמאס חשבו שמדובר ב"טריק" וחזרו לירות וכך התפוררה ההפוגה שעמדה על הפרק. אז חזר חמאס וביקש שוב הפסקת אש - הפעם של 24 שעות.

בישראל הודיעו בתגובה כי אינם מוכנים יותר ל"משחקים" של הפסקות אש המופרות בירי לסירוגין וקבעו את הכלל שוב כי שקט יענה בשקט. מכאן, שאין הפסקת אש ברמה הצהרתית, אך נוצרה הבנה כי אם חמאס לא יירה - ישראל לא תירה.

בישראל מעריכים כי חמאס מאוד מעוניין בהפסקת אש ופניו כעת, לאחר כל סבבי המשא ומתן, היא בחזרה למתווה שגיבשה מצרים.

מוקדם יותר, אחרי מטחים של ירי לעבר ישראל, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון לרשת CNN לדיווחים הסותרים באשר לעמדתה של ישראל, בנוגע לבקשת חמאס לנצור את האש. "עד כה הארגון הפר לא פחות מחמש הפסקות אש. חמאס לא עומד בהפסקות האש שהוא עצמו מציע", הבהיר נתניהו.

במהלך היום, המשיך צה"ל במאמצים לאיתור והשמדת מנהרות הטרור ברחבי רצועת עזה. הכוחות השמידו מנהרה בדרום רצועת עזה ומנהרה נוספת בצפון הרצועה. בנוסף, חשפו לוחמי צה"ל שלושה פירי מנהרות. מתחילת המבצע הרס צה"ל יותר מ-50 אחוז מהמנהרות בעזה.

צה"ל תקף (AP)

בנוסף, במהלך הפעילות היום ברצועה, חשף כוח מחטיבת גבעתי אתר לאחסון אמצעי לחימה. בין היתר נמצא במקום: וסט, נשק מסוג קלצ'ניקוב ומכשירי קשר. כמו כן, במהלך היום, תקפו כלי טיס של חיל האוויר שישה פעילי טרור. זוהתה פגיעה.

"הירי של חמאס - מתוך תסכול וייאוש"

"אנחנו פועלים ביממה האחרונה במעין הפוגה, אך עדיין ממשיכים בפעילות רחבה מאוד בכל שטח הרצועה", הסביר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז. "אנחנו ממשיכים להעמיק את הפגיעה במערך המנהרות, גם במהלכה - וזה מאמץ שיימשך גם בימים הקרובים".

לדבריו, הירי שביצע חמאס בשעות האחרונות מעיד על תסכול וייאוש. "הם לא מצליחים לייצר רקטות תוך כדי לחימה כי צה"ל תוקף באופן נרחב את בתי הייצור ואת מתקני האמל"ח", ציין אלמוז. "מערכי הרקטות והמנהרות, עליהם עבד חמאס בשנים האחרונות - ספגו מכה אנושה".