הירי נמשך. ישראל: אין הפסקת אש

למרות הצעת חמאס להפוגה, ב-17:23 נורה מטח לאזור באר שבע והנגב. מוקדם יותר: יירוטים באזור אשקלון וקריית גת. בתגובה לירי, חידש צה"ל את התקיפות בשעה זו ברצועה. נתניהו ל-CNN: "חמאס מפר את הפסקות האש שהוא עצמו מכריז עליהן". דיווח בטורקיה: הפסקת אש מ-01:00 בלילה למשך יממה. משדר מיוחד‎

אחרי הדיווחים הסותרים על נכונות לנצירת אש  - השטח אמר את שלו. רקטה שנורתה לכיוון המועצה האזורית אשכול פגעה פגיעה ישירה בבבית. נזק נגרם במקום, אך למרבה המזל לא היו נפגעים. מוקדם יותר, פגעה רקטת קסאם במועצה האזורית שער הנגב פגיעה ישירה בבית ואישה, בת 45, נפגעה בינוני מרסיסים. בתגובה לירי חידש צה"ל את התקיפות בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ב-17:23 נשמעה אזעקה באזור באר שבע ויישובי הפזורה הבדואית שבנגב. רקטה אחת יורטה מעל באר שבע ועוד שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. מוקדם יותר נורה מטח לכיוון קריית גת והמועצות האזוריות יואב, לכיש ושפיר. 4 רקטות יורטו ע"י כיפת ברזל.

אל מול הירי הנמשך, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון לרשת CNN לדיווחים הסותרים באשר לעמדתה של ישראל, בנוגע לבקשת חמאס לנצור את האש והבהיר: "עד כה הארגון הפר לא פחות מחמש הפסקות אש. חמאס לא עומד בהפסקות האש שהוא עצמו מציע". הקבינט מכונס בשעה זו לדון בהמשך הצעדים במבצע.

דיווח בטורקיה: הפוגה הומניטרית החל מ-01:00

בינתיים, בטורקיה מנסים להוכיח את מקומם כשחקן בזירה המדינית לקידום ממאמצי הפסקת האש. סוכנות ידיעות טורקית ציטטה את שר החוץ הטורקי אחמט דאוטוגלו כאומר כי "החל מהשעה 01:00 הלילה תיכנס לתוקפה הפוגה הומניטרית למשך יממה".

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי החמאס מוכן להפסקת אש הומניטרית בת 24 שעות החל מהשעה 14:00 בצהריים. גורם ישראלי בכיר התייחס לדיווחים וציין כי ישראל לא קיבלה את ההצעה של חמאס להפסקת אש.

למרות טענת הבכיר בדרג המדיני, צה"ל המשיך לטעון בתוקף כי הונחה לנצור את האש מאז 14:00, מתוך כוונה להמתין להחלטה הרשמית של הדרג המדיני באשר להמשך המבצע.

חמאס: "הוסכם בין הפלגים לאשר רגיעה הומניטרית"

"בתגובה להתערבות של האו"ם ובהתחשב במצבו של עמנו ולרגל חג עיד-אל פיטר, הוסכם בין פלגי ההתנגדות לאשר רגיעה הומניטרית", אמר סאמי אבו זהרי דובר חמאס בשעות הצהריים.

שעות ספורות קודם להודעה של חמאס, פנו נציגי הארגון לשליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי וביקשו ממנו לנצור שוב את האש. על פי הפרסומים, בארגון הטרור החליטו לוותר על חלק מהתביעות שהציגו להמשך ההפוגה - ובראשן הדרישה שכוחות צה"ל ייסוגו משטח הרצועה.

פגיעה ישירה בבית

למרות המגעים, בשעה 14:03 נורו רקטות לעבר יישובים במועצה האזורית חוף אשקלון, וב-14:06 נשמעה אזעקה בכרם שלום שבמועצה האזורית אשכול. לאחר מכן אותרו שלוש נפילות בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, ללא נפגעים או נזק.

שליח האו"ם למזרת התיכון רוברט סרי שוחח עם חדשות 2 זמן קצר לפני השעה 14:00. סרי הבהיר כי הוא פנה אתמול לשני הצדדים "להפסקת אש ל-24 שעות וישראל נענתה. חמאס הודיע כי הוא מוכן לכך. פניתי לישראל וביקשתי שישראל תיענה לבקשה הזו, אך ישראל טרם השיבה. אני מקווה שישראל תיענה בחיוב".

הרס בסג'עייה (רויטרס)

הוא קרא לצדדים שלא להחמיץ את חלון ההזדמנויות לנצירת אש. "ההפוגה הזו תאפשר שקט לתושבי ישראל ולתושבי עזה. אני מקווה מאוד שלא יחמיצו את ההזדמנות הזו. אני קורא לתושבי עזה לא לצאת לרחובות עד שהפסקת האש תיכנס לתוקף", אמר.

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, אודי סגל ותמיר סטיינמן