חשיפה: ההוראות למפקדי צה"ל בעזה

גם במבצע "צוק איתן", כמו קודמיו, ישנם דגשים מיוחדים למפקדים ולחייליהם, ולכן הפיץ צה"ל את פנקס הכיס למפקד. מהפנקס שהגיע לידי חדשות 2 Online עולה כי עיקר ההוראות בפנקס נוגעות לאמוציות שעלולות לגרום לחיילים לחרוג מתפקידיהם. "הקפדה על נורמות ערכיות מהווה חלק מן המקצועיות הנדרשת", נכתב בפנקס

עומדים כ"צוק איתן". פנקס הכיס (חדשות 2)

מבצע "צוק איתן" אמנם אינו המבצע הראשון בעזה, אך גם בו עולים דגשים מיוחדים שעל פיהם הוציא צה"ל את פנקס הכיס למפקד הנכנס ללחימה, ובו נכתבו ההוראות וההנחיות לכל המפקדים בשטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפנקס שהגיע לידי חדשות 2 Online נקרא "נעמוד כ'צוק איתן'", ובו מפורטות ההנחיות בכל הקשור לנושאים הנוגעים לכל חייל שנכנס ללחימה בעזה. כבר בתחילת הפנקס מצוין כי מטרת המבצע היא "לפגוע ביכולות הטרור הקיימות ברצועת עזה, לצמצם את הפגיעה בעורף, תוך הימנעות מהסלמה, כל זאת לשם שיפור המציאות הביטחונית בזירה הדרומית". מטרת הפנקס, כפי שכתוב בו, היא "להכין את חייליו (של המפקד) לבצע את המשימה בצורה מיטבית".

הנושאים העולים והצפים בפנקס הפקודות הם: הפעלת כוח צבאי מול אזרחים, מעשי ביזה, פגיעה בעציר, שימוש לרעה ברשתות חברתיות ואפילו התמודדות עם תחושות נקם. בכל אחד מהנושאים עולות סוגיות רלוונטיות של המפקד להעביר לחייליו כך שלדוגמה עולות שאלות כמו "כיצד אתה היית נוהג לו היית נוכח במעשה ביזה?" ו"האם דיווח משמעו הלשנה ובגידה בחבר?".

מתוך פנקס הכיס למפקדים (חדשות 2)

בתשובות המסופקות למפקדים מודגש כי "הקפדה על נורמות ערכיות והתנהגותיות מהווה חלק מן המקצועיות הנדרשת מחיילי צה"ל". עוד נכתב כי "לבד מהפן המוסרי ומהפגיעה בערכי כבוד האדם וטוהר הנשק שלאורם אנו נלחמים, מקרי ביזה משפיעים גם על התוצאות אותן אנו רוצים להשיג בביצוע המשימה".

גם בנושא "התנהלות כוח צבאי מול אזרחים" מודגש כי "צה"ל נלחם נגד תשתית טרור ולא נגד תושבים שאינם מהווים איום. לעתים יש במשימות המוטלות על צה"ל פוטנציאל לפגיעה בכבוד האדם, על החייל מוטלת החובה לעשות הכל כדי לצמצם פגיעה זו ככל האפשר".

נושא "הנקמה" הוא נושא נוסף שעליו שמים דגש, במיוחד בשל ההרוגים במהלך הקרבות בתקופת המבצע: "בכל אדם ואדם קיים יצר הנקמות וזהו דבר טבעי, לעתים אין יכולת לשלוט על יצר זה במיוחד כשחייל נמצא בסיטואציה בה חברו לפלוגה נהרג לנגד עיניו". למרות זאת מודגש בפנקס כי "נקמה אינה מטרה צבאית. צה"ל אמון על הגנה על אזרחי ישראל ויבצע את משימתו במקצועיות ובנחישות בהתאם להחלטת הדרג המדיני ללא יחס ללחץ ציבורי". בהתייחס לתחושות האלה מצוטט הנשיא הנכנס רובי ריבלין מתוך דברים שכתב לאחרונה עקב קריאות הנקמה על הירצחם של שלושת הנערים בגוש עציון.