גורם ישראלי בכיר: "ישראל לא קיבלה את הפסקת האש"

לדברי הגורם, ישראל לא קיבלה את הצעת חמאס להפוגה הומניטרית ל-24 שעות. קיימת אי-בהירות בשטח לאחר שהצבא הונחה לחדול זמנית את האש. נתניהו ל-CNN: "חמאס לא עומד בהפסקות האש שעליהן הכריז". משדר מיוחד

הפוגה? ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (א') בריאיון לרשת CNN לדיווחים הסותרים באשר לעמדתה של ישראל בנוגע לבקשת חמאס לנצור את האש והבהיר: "עד כה הארגון הפר לא פחות מחמש הפסקות אש. חמאס לא עומד בהפסקות האש שהוא עצמו מציע". הצטרפו למשדר המיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי חמאס מוכן להפסקת אש הומניטרית בת 24 שעות החל מהשעה 14:00 בצהריים, גורם ישראלי בכיר טוען כי ישראל לא קיבלה את ההצעה של חמאס להפסקת אש. למרות טענת הגורם הבכיר בדרג המדיני, צה"ל ממשיך לטעון בתוקף כי הוא לא יורה ולא תוקף בעזה מאז 14:00 מתוך כוונה להמתין להחלטה הרשמית של הדרג המדיני באשר להמשך המבצע.

מוקדם יותר היום דווח כאמור כי חמאס מוכן להפסקת אש הומניטרית בת 24 שעות החל מהשעה 14:00 בצהריים. "בתגובה להתערבות של האו"ם ובהתחשב במצבו של עמנו ולרגל חג עיד-אל פיטר, הוסכם בין פלגי ההתנגדות לאשר רגיעה הומניטרית", אמר סאמי אבו זהרי דובר הארגון. השיגורים מרצועת עזה לעבר יישובי עוטף עזה נמשכו גם אחרי השעה 14:00, אולם החל מ-14:43 לא נשמעו אזעקות ברחבי ישראל.

שעות ספורות קודם להודעה של חמאס, פנו נציגי הארגון לשליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי וביקשו ממנו לנצור שוב את האש. על פי הפרסומים, בארגון הטרור החליטו לוותר על חלק מהתביעות שהציגו להמשך ההפוגה - ובראשן הדרישה שכוחות צה"ל ייסוגו משטח הרצועה. הקבינט צפוי להתכנס היום לדון בהתפתחויות האחרונות. למרות המגעים, בשעה 14:03 נורו רקטות לעבר יישובים במועצה האזורית חוף אשקלון, וב-14:06 נשמעה אזעקה בכרם שלום שבמועצה האזורית אשכול. לאחר מכן אותרו שלוש נפילות בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, ללא נפגעים או נזק.

שליח האו"ם למזה"ת רוברט סרי שוחח עם חדשות 2 זמן קצר לפני השעה 14:00. סרי הבהיר כי הוא פנה אתמול לשני הצדדים "להפסקת אש ל-24 שעות וישראל נענתה. חמאס הודיע כי הוא מוכן לכך. פניתי לישראל וביקשתי שישראל תיענה לבקשה הזו, אך ישראל טרם השיבה. אני מקווה שישראל תיענה בחיוב".

לדבריו, "ההפוגה הזו תאפשר שקט לתושבי ישראל ולתושבי עזה. אני מקווה מאוד שלא יחמיצו את ההזדמנות הזו. אני קורא לתושבי עזה לא לצאת לרחובות עד שהפסקת האש תיכנס לתוקף".

החמאס מבקש הפוגה (רויטרס)

הבוקר לנוכח מטחי הרקטות הנמשכים, ולאחר שחייל צה"ל נוסף נהרג מירי פצמ"ר בזמן שאמור היה לשמש את הפלסטינים לצרכים הומניטריים, הנחו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון את צה"ל לחזור ולפעול במלוא העוצמה נגד ארגון הטרור העזתי. "חמאס הוא האחראי לכל פגיעה שתהיה בתושבים כתוצאה מהפרה זאת", נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה. ‎

"לאור הירי החוזר ונשנה מצד חמאס בחלון ההומניטארי שסוכם עבור רווחת האוכלוסייה האזרחית בעזה, תחודש מעתה הפעילות ההתקפית מן האוויר, מן הים ומן היבשה בעוצמה ומתוך חופש פעולה מלא", נמסר בהודעת דובר צה"ל. במערכת הביטחון שבים וקוראים לאוכלוסייה הפלסטינית שלא להתקרב לשטחי הלחימה.

תושבי סג'עייה במהלך ההפוגה (רויטרס)

לאחר ההפרה: צה"ל חזר לסיכולים הממוקדים

זמן קצר לאחר פרסום ההודעה, שבו כלי טיס של חיל האוויר לפגוע במטרות ברחבי הרצועה, ועשן שחור נראה מיתמר מעל שמי העיר. הפלסטינים דיווחו כי צה"ל מבצע סיכולים ממוקדים כשמפקד בג'יהאד האסלאמי חוסל סמוך לחאן יונס. עוד שלושה בני אדם לפחות נהרגו בתקיפה. בין המטרות שהותקפו משגרים מוטמנים אשר מהם בוצע ירי לעבר שטח ישראל ומנהרת טרור.

אתמול, עם סיום חלקה הראשון של הפסקת האש, נצרה ישראל את האש באופן חד צדדי. בחמאס מנגד הבהירו כי הם מתנגדים למהלך, משום שדרישותיהם לא נענו. האש החלה זמן קצר לאחר תום ההפוגה, וכתוצאה מאחד המטחים נפצע קשה רב סמל (מיל') ברק רפאל דגורקר, בן 27 מגן יבנה. לפנות בוקר הוא מת מפצעיו. גם הבוקר נמשך הירי הפלסטיני, כשאזעקות נשמעו בדרום, בשפלה ובשרון. מערכת כיפת ברזל יירטה את מרבית הרקטות בהצלחה, ללא נפגעים ועם נזק קל בלבד.

תקיפות חיל האוויר, השבוע (רויטרס)

סדרה של הפסקות אש

ב-15 ביולי נעתרה ישראל לתכנית הפסקת האש שגובשה ביוזמת מצרים, אך בחמאס סירבו והמשיכו את הירי. יומיים לאחר מכן הודיעה ישראל, בעקבות פניית האו"ם, על הפסקת אש של כחמש שעות לצרכים הומניטריים. בחמאס הפרו את ההפוגה וירו מטחי רקטות לעבר יישובי ישראל.

ב-20 ביולי ביקש חמאס הפוגה לשם פינוי נפגעים, אך למרות שצה"ל נעתר לשעתיים של שקט, אחרי כ-40 דקות שוב ירה חמאס. על אף ההפרה, הסכימו בישראל לבקשת הצלב האדום והאריכו את הפסקת האש.

אתמול, בשבת ה-26 ביולי, נכנס לתוקף הפסקת אש משמונה בבוקר ועד שמונה בערב. ישראל הסכימה להאריכה עד חצות, אבל חמאס הודיע שהוא לא מקבל אותה, והחל לירות לעבר ישראל. בחצות שבין שבת לראשון הוארכה הפסקת האש עד לחצות של יום ראשון - אבל הירי מעזה המשיך גם הבוקר - ובשעה 10:00 הודיעה ישראל כי ההפסקה קרסה והתקיפות חזרו לרצועה.

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, ניר דבורי, אודי סגל ועמית ולדמן.