חמאס פנה לאו"ם: לחדש את הפסקת האש

נראה שחידוש התקיפות בעזה וקריסת הפסקת האש מפעילה לחץ על חמאס: הארגון פנה לשליח האו"ם למזה"ת בבקשה לחדש את ההפוגה תוך שהארגון מוותר על הדרישה להסיג את צה"ל מהרצועה. משדר מיוחד‎

הפסקת אש נוספת בקרוב? (AP)

זמן קצר לאחר שהפסקת האש ההומניטרית קרסה וישראל חזרה לתקוף בשטח הרצועה, פנו גורמים בחמאס לשליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי וביקשו ממנו לנצור שוב את האש. על פי פרסומים שונים נראה כי בארגון הטרור העזתי החליטו לוותר על חלק מהתביעות שהציגו להמשך ההפוגה, ובראשן הדרישה שכוחות צה"ל ייסוגו משטח הרצועה. הקבינט צפוי להתכנס היום בצהריים לדון בהתפתחויות האחרונות. הצטרפו למשדר המיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החלטת הקבינט ביום שישי בערב לדחות את הצעת הפסקת האש של מזכיר המדינה ג'ון קרי הפתיעה את ראשי החמאס. מנהיג הארגון חאלד משעל העריך שהיוזמה, שהייתה מוטה לטובת החמאס, תסדר לארגונו נתיב מילוט מהיוזמה המצרית שהייתה מאוזנת יותר. בחמאס העריכו מחדש את המצב וכעת הם מבקשים שוב לנצור את האש מטעמים הומניטריים. לא ברור כיצד העניין יתקבל בישראל, שספגה ירי בזמן ההפוגות הקודמות.

"חמאס הוא האחראי", נתניהו ויעלון (משרד הביטחון)

הבוקר לנוכח מטחי הרקטות הנמשכים, ולאחר שחייל צה"ל נוסף נהרג מירי פצמ"ר בזמן שאמור היה לשמש את הפלסטינים לצרכים הומניטריים, הנחו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון את צה"ל לחזור ולפעול במלוא העוצמה נגד ארגון הטרור העזתי. "חמאס הוא האחראי לכל פגיעה שתהיה בתושבים כתוצאה מהפרה זאת", נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה. ‎

"לאור הירי החוזר ונשנה מצד חמאס בחלון ההומניטארי שסוכם עבור רווחת האוכלוסייה האזרחית בעזה, תחודש מעתה הפעילות ההתקפית מן האוויר, מן הים ומן היבשה בעוצמה ומתוך חופש פעולה מלא", נמסר בהודעת דובר צה"ל. במערכת הביטחון שבים וקוראים לאוכלוסייה הפלסטינית שלא להתקרב לשטחי הלחימה.

תושבי סג'עייה במהלך ההפוגה (רויטרס)

זמן קצר לאחר פרסום ההודעה, שבו כלי טיס של חיל האוויר לפגוע במטרות ברחבי הרצועה, ועשן שחור נראה מיתמר מעל שמי העיר. הפלסטינים מדווחים כי צה"ל מבצע סיכולים ממוקדים כשמפקד בג'יהאד האסלאמי חוסל סמוך לחאן יונס. לפחות עוד שלושה בני אדם נהרגו בתקיפה. בין המטרות שהותקפו, משגרים מוטמנים אשר מהם בוצע ירי לעבר שטח ישראל ומנהרת טרור.

תקיפות חיל האוויר, השבוע (רויטרס)

"שוב הוכח שאנחנו דואגים לילדי עזה יותר מאשר החמאס", אמר הבוקר שר האוצר לפיד. "הוא הפר את ההפוגה ההומניטרית, אנו מחדשים את הפעילות ההתקפית".‬‎ גם הרמטכ"ל לשעבר, ח"כ שאול מופז, גיבה את המהלך כשטען: "אני תומך בהחלטה, צה"ל חייב להשלים את המשימה".

אתמול, עם סיום חלקה הראשון של הפסקת האש, נצרה ישראל את האש באופן חד צדדי. בחמאס מנגד הבהירו כי הם מתנגדים למהלך, משום שדרישותיהם לא נענו. האש החלה זמן קצר לאחר תום ההפוגה, וכתוצאה מאחד המטחים נפצע קשה רב סמל (מיל') ברק רפאל דגורקר, בן 27 מגן יבנה. לפנות בוקר הוא מת מפצעיו.

נפל של רקטה, הבוקר (חדשות 2)

גם הבוקר נמשך הירי הפלסטיני, כשאזעקות נשמעו בדרום, בשפלה ובשרון. מערכת כיפת ברזל יירטה את מרבית הרקטות בהצלחה, ללא נפגעים ועם נזק קל בלבד. דובר צה"ל נתן רמז לבאות ולהחלטה הישראלית לחדול את הפסקת האש כשהבהיר כי כל ירי נוסף ייענה בתגובה ישראלית חריפה. כשהירי המשיך הוחלט במערכת הביטחון לחזור לפעילות מלאה.

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, ניר דבורי, אודי סגל ועמית ולדמן.