"במקום חמאס יעלה משהו גרוע יותר"

קצין בכיר במערך המודיעין האמריקני אומר כי אם ישראל תפיל את שלטון חמאס ברצועה עזה, היא תקבל במקומו שלטון קיצוני יותר, בסגנון של ארגון דאע"ש בעירק. "שלום במזרח התיכון? אני לא רואה את זה קורה בימי חיי", הוסיף בפסימיות

בקרוב בעזה? לוחמי דאע"ש בעירק, השנה (רויטרס)

מסר חריף לישראל בזמן מבצע "צוק איתן": בכיר במשרד ההגנה של ארה"ב התייחס להצעת חלק משרי הממשלה הישראלית למיטוט שלטון חמאס, והזהיר כי אם יופל הארגון בעזה, התוצאה תהיה עליית גוף מסוכן יותר לשלטון במקומם, שימשיך את הסכסוך באזור בצורה קשה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מייקל פלין, בכיר במערך המודיעין של הפנטגון, הודה כי לחמאס יש מקורות תשתית ומימון שעדיין קיימים, והוא יודע לבנות מנהרות שמסוגלות לגרום לאבידות קשות לישראל, אך הוסיף כי הפלת שלטון חמאס ברצועת עזה אינו הפתרון.

"אם חמאס ייהרס ויעלם, סביר להניח שניאלץ להתמודד עם משהו גרוע יותר. האזור מסוגל להביא לשם משהו גרוע יותר", אמר פלין בכינוס ביטחוני בקולורדו. "יכול להיות שיעלה שם משהו כמו דאע"ש, הארגון הקיצוני שהשתלט על חלקים גדולים במזרח התיכון והקים סוג של מדינה מוסלמית בשטחי עירק וסוריה".

פלין הוסיף ותיאר את תנאי השטח הקשים, את הצפיפות והעוני ברצועה, ואמר כי היום העזתים רואים סיכוי קטן להסרת המצור מעליהם מצידם של ישראל ומצרים. התחזית שלו לסיום הייתה מאוד פסימית: "שלום במזרח התיכון? אני לא רואה את זה קורה בימי חיי".

משלוח הנשק של קלוס סי, השנה (פייסבוק)

עסקת נשק בין חמאס לקוריאה הצפונית?

אמש (שבת) דיווח ה"טלגרף" הבריטי כי חמאס מנהל משא ומתן לרכישת טילים וציוד מתקדם מקוריאה הצפונית. על פי הדיווח, שנשען על גורמים ביטחוניים במערב, חמאס כבר העביר מקדמה בתמורה לטכנולוגייות תקשורת וידע מקצועי על חפירת נהרות, כמו גם אספקת טילים שתמלא מחדש את המאגרים לאחר הירי לעביר ישראל.

הגורמים טענו כי הסכומים הנדונים בין חמאס לפיונגיאנג נעים על מאות אלפי דולרים והם מועברים על ידי חברה היושבת בלבנון שמתווכת בין הצדדים. גורמי ביטחון בישראל מאמינים כי מומחים בקוריאה הצפונית ייעצו לחמאס כיצד לבנות את תשתית המנהרות לעבר שטח ישראל, כך שלא יהיה ניתן לגלותן ודרכן יועברו כלי נשק.

"חמאס רוצה לחדש את מלאי הרקטות והטילים משום שהוא ירה כמות גדולה לעבר ערי ישראל בשבועות האחרונים", אמר גורם ביטחוני בכיר במערב. "פיונגיאנג היא המקום הטבעי שבו הוא יחפש, משום שלקוריאה הצפונית יש קשרים קרובים לקבוצות אסלאמיות קיצוניות במזרח התיכון". כמו כן טענו הגורמים כי קוריאה הצפונית בנתה מערך מנהרות מורכב מתחת לשטח המפורז עם השכנה דרום קוריאה, וחמאס שואף לרתום את הידע הזה לשורותיו.