דיווח: "חמאס קונה טילים וציוד לחימה מצפון קוריאה"

ה"טלגרף" הבריטי מדווח כי ארגון הטרור מנהל משא ומתן בשווי מאות אלפי דולרים עם פיונגיאנג, בעסקה שבה יימכרו לו טילים וציוד חדיש ללחימה בישראל. גורמי ביטחון במערב: "חמאס רוצה לחדש את מלאי הרקטות והטילים"

"חמאס קונה טילים מצפון קוריאה". משעל, אר (AP)

"חמאס מנהל משא ומתן לרכישת טילים וציוד חדיש עם קוריאה הצפונית" - כך מפרסם הלילה (שבת) ה"טלגרף" הבריטי, בדיווח שבו מצוטטים גורמים ביטחוניים במערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגורמים אומרים כי הסכומים הנדונים בין חמאס לפיונגיאנג נעים על מאות אלפי דולרים והם מועברים על ידי חברה היושבת בלבנון שמתווכת בין הצדדים. ההערכה כעת היא שבחמאס העבירו לקוריאה הצפונית מקדמה, וכעת מצפים למשלוחי הנשק שיגיעו לרצועת עזה. גורמי ביטחון בישראל מאמינים כי מומחים בקוריאה הצפונית ייעצו לחמאס כיצד לבנות את תשתית המנהרות לעבר שטח ישראל, כך שלא יהיה ניתן לגלותן ודרכן יועברו כלי נשק.

"חמאס רוצה לחדש את מלאי הרקטות והטילים משום שהוא ירה כמות גדולה לעבר ערי ישראל בשבועות האחרונים", אמר גורם ביטחוני בכיר במערב. "פיונגיאנג היא המקום הטבעי שבו הוא יחפש, משום שלקוריאה הצפונית יש קשרים קרובים לקבוצות אסלאמיות קיצוניות במזרח התיכון". כמו כן טענו הגורמים כי קוריאה הצפונית בנתה מערך מנהרות מורכב מתחת לשטח המפורז עם השכנה דרום קוריאה,  וחמאס שואף לרתום את הידע הזה לשורותיו.  

בדומה לארגוני טרור נוספים במזרח התיכון כגון חיזבאללה, חמאס הידק לאחרונה את הקשרים עם משטרו של קים ג'ונג און, שתומך בכוחות אנטי-מערביים. הקשר בין חמאס לקוריאה הצפונית התפרסם לראשונה ב-2009, כאשר נתפסו 35 טונות של כלי נשק, בהם טילים ורימונים, על מטוס שנאלץ לבצע נחיתת חירום בנמל בבנגקוק. חוקרים טענו לאחר מכן כי הנשק יועד לאירן, שתכננה להבריח זאת בהמשך לחיזבאללה וחמאס.