הפלסטינים מדווחים: "כ-1,000 הרוגים בעזה מתחילת המבצע"

בצל הפסקת האש ההומניטרית, נמשך חילוץ הגופות מההריסות ברצועה. הרשויות דיווחו כי מניין ההרוגים טיפס לכאלף מתחילת מתחילת מבצע "צוק איתן". תושבים רבים ניצלו את ההפוגה על מנת להצטייד במזון ובמצרכים. כך נראה ההרס בעזה

מימדי האסון ההומניטרי נחשפים במהלך הפסקת האש: הפלסטינים מדווחים היום (שבת) כי מניין ההרוגים ברצועת עזה, מאז תחילת מבצע "צוק איתן" לפני 19 ימים, עומד על כאלף בני אדם, בהם ילדים רבים. אשרף אל-קידווה, דובר משרד הבריאות, דיווח כי כמאה גופות אותרו ביממה האחרונה. במקביל העריכו ברצועה כי עד תום ההפוגה בשמונה בערב, יחולצו גופות נוספות ומניין ההרוגים יוסיף לעלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס קרא היום לישראל ולחמאס להאריך את הפסקת האש ההומניטרית מעבר ל-12 השעות שנקבעו. פביוס אמר את הדברים בתום פגישה עם שרי החוץ של בריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה, קטאר, טורקיה וארה"ב, ולדבריו כל שר החוץ שותפים לקריאתו.

"כולנו רוצים להשיג בהקדם אפשרי הפסקת אש עמידה, שתענה גם על הדרישות הביטחוניות הישראליות וגם על הדרישות הפלסטיניות להתפתחות כלכלית ולסוגיית הגישה לרצועה", הוסיף פביוס.

שר החוץ הבריטי פיליפ האמונד אמר כי הפסקת אש "הכרחית עכשיו כדי למנוע אובדן חיים". האמונד קיווה כי הפסקת האש תימשך "24 או 48 שעות, עד שנשיג את רמת האמון שתאפשר לצדדים לשבת ולדון בסוגיות".

 

הרס רב ברצועה (רויטרס)

עומדים בתורים, מחפשים גופות בין ההריסות

עם כניסת הפסקת האש ההומניטרית הזמנית לתוקפה מיהרו תושבי עזה לנצל את 12 השעות על מנת להצטייד במצרכים ובכסף. במקביל נמשכת פעילות צה"ל להריסת מנהרות הטרור.

"כוחות של הנדסה פועלים כעת להרס פיזי של המנהרות", סיפר גורם צבאי, והוסיף כי הכוחות עדיין נמצאים בשטח ומסייעים להעברת סיוע הומינטרי לאוכלוסייה האזרחית ברצועה. עוד ציין הגורם כי ההערכות כרגע הן שמספר ההרוגים בקרב פעילי חמאס גבוה במאות מחבלים ממה שהיו סבורים בצה"ל, והבהיר כי כל הפרה מצד חמאס של הפסקת האש תיענה בירי, בעיקר במסגרת השמדת המנהרות.

על פי הדיווחים ברצועה, אלפי פלסטינים נהרו לרחובות בשעה 08:00. "חלקם הלכו ברגל לבתיהם על מנת לבחון מקרוב נזקים שנגרמו למבנים כתוצאה מתקיפות צה"ל ולחפש גופות שנקברו תחת ההריסות", סיפרו עדי ראייה.

פינוי הגופות נמשך (AP)

ביממה לפני הפסקת האש הותקפו 155 מטרות

במהלך הלילה, עד נצירת האש, נמשכה הלחימה, בזמן שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ממשיך במאמצים לסיים את הקרבות הנמשכים זה 19 ימים. ביממה האחרונה תקף צה"ל יותר מ-155 מטרות טרור ברחבי הרצועה, הרג יותר מ-15 מחבלים ופוצץ 10 מנהרות. כוחות צה"ל חשפו מספר בתים ממולכדים ובתוכם אמצעי לחימה רבים ואמצעי קשר.

כמו כן, כך נמסר מדובר צה"ל, תקף כלי טיס של חיל האוויר חוליית מחבלים אשר ביצעה ירי לעבר כוח של חטיבת הנח"ל וזיהה פגיעה במטרה.

במשרד הבריאות הפלסטיני דיווחו כי 18 בני משפחה נהרגו מפגיעת פגז טנק של צה"ל בדרום רצועת עזה ביום חמישי האחרון. דובר המשרד אשרף אל-קידרה מסר כי כל ההרוגים משתייכים למשפחת אל-נג'ר וכי הפגיעה בביתם אירעה לפני יומיים סמוך לחאן יונס. אל קידרה הוסיף כי מניין ההרוגים נקבע רק הבוקר, לאור הקושי לחלץ את גופותיהם מבין ההריסות.