מטח רקטות: נזק למבנים מרסיסים בת"א ובאשקלון

אזעקות נשמעו מהדרום ועד השרון ולאחר מכן הדי פיצוצים. כיפת ברזל יירטה 4 רקטות מעל אשקלון - רסיס פגע בדירה בבניין מגורים בן 8 קומות וגרם נזק כבד. ארבע רקטות יורטו ע"י כיפת ברזל מעל ת"א וגם שם נגרם נזק למבנים מרסיסים‎

לאחר לילה שקט באופן יחסי, חודש הירי מעזה לעבר ערי ישראל: אזעקות נשמעו הבוקר (ו') בדרום, בשפלה, בגוש דן ובשרון. מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות מעל אשקלון, ארבע נוספות מעל תל אביב ורקטה בשרון. נזק נגרם למספר מבנים ולכלי רכב, לא דווח על נפגעים. הזרוע הצבאית של החמאס נטלה אחריות על הירי. הצטרפו למשדר המיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים. הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באשקלון נפגעה דירה בקומה השלישית בבניין בן שמונה קומות מרסיס רקטה. למרבה המזל הדיירים במקום התפנו למרחב המוגן הקומתי, ובכך ניצלו חייהם. פרמדיקים של מד"א שהוזעקו לדירה טיפלו במספר אזרחים שלקו בחרדה. רסיסי רקטות פגעו גם במבנה מגורים בגוש דן, ובמספר כלי רכב באזור. במשטרה ובפיקוד העורף שבים על ההנחייה להימנע ממגע עם נפלים ושרידי רקטות שעלולים להיות מסוכנים.

איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון, הגיע זמן קצר לאחר המטח לבניין המגורים שנפגע. "אנחנו נמצאים תחת התקפה, אני לא רוצה לשער לעצמי מה היה קורה אם היו פה תושבים", הדגיש שמעוני. אני פונה מכאן לממשלה, קחו את הזמן תפסיקו את הדיבורים על הפסקת אש אם אין תוצאות והישגים. פשוט צריך להכות בהם".

אזעקה נשמעה הבוקר גם בנמל התעופה בן גוריון. בזרוע הצבאית של חמאס, נטלו אחריות על הירי וטענו כי שיגרו שתי רקטות מסוג M75 ורקטה מסוג פאג'ר 5 לעבר נמל התעופה, זאת לאחר שבארגון הטרור הפנימו את הנזק הכלכלי שעלול להיגרם לישראל כתוצאה מירי לאזור. למרות הניסיונות הללו, שבו הטיסות הבינלאומיות לישראל ביממה האחרונה באופן הדרגתי.

מגעים להפסקת אש, הפעולה הקרקעית נמשכת

בשעות הצהריים צפוי להתכנס הקבינט לדון במתווה קרי להפסקת אש, ומנגד גם באפשרות להרחיב ולהעמיק את המבצע ברצועה. על פי דיווחים בעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון, חמאס הביע הסכמה עקרונית להצעתו של מזכיר המדינה האמריקני, המתבססת על המתווה המצרי להפוגה הומניטרית ארוכת טווח.

הנזק שנגרם לבית, היום (חדשות 2)

במקביל, ועל רקע הדיווחים הללו על מגעים להפסקת אש, ממשיך צה"ל לתקוף מטרות ברחבי הרצועה. הלילה נתקל כוח שריון בחוליית מחבלים שפתחה לעברו באש, בשעה שחשפו פיר של מנהרה. הכוח השיב באש ופגע בשניים מהמחבלים. במקביל, נראה שהסיכולים הממוקדים נגד פעילי החמאס מתגברים, כששורה של בכירים הותקפו ביממה האחרונה, בהם ראש מערך ההסברה של הזרוע הצבאית של הארגון.

במרכז הרצועה חשף כוח שריון נוסף בית ממולכד ובו משגרים מוטמנים. בנוסף תקפו הכוחות מספר עמדות המשמשות כמפקדות של ארגוני הטרור בעזה. בפעילות משותפת של צה"ל והשב"כ, חוסל הלילה ראש מערך ההסברה של הג'יהאד האסלאמי, צלאח אבו-חסנין. הפעיל הבכיר היה חבר במועצה הצבאית העליונה של הארגון, ופעל בו כראש מערך ההסברה הקרבית. בהפצצת ביתו ברפיח נהרג גם בנו, 14 בני אדם נוספים נפצעו.

הכוחות חושפים מנהרות, השבוע (דובר צה"ל)

ביממה האחרונה תקפו כוחות צה"ל 130 מטרות טרור ברצועה, זאת במקביל לירידה המורגשת בירי הרקטות לעבר יישובי ישראל. מתחילת המבצע הותקפו יותר מ-3,500 מטרות וחוסלו 240 מחבלים. לדברי גורם צבאי, ביממה האחרונה ניכרת שליטה כמעט מלאה בשטח, כשמחבלים מסגירים את עצמם לאחר ימים שלמים במנהרות.

במסגרת המטרה המוגדרת של הפעולה הקרקעית - איתור, חשיפה והשמדה של מנהרות הטרור שנחפרו על ידי ארגון הטרור העזתי, איתרו עד כה הכוחות 31 מנהרות, תשע מהן כבר הושמדו. תהליך השמדת המנהרות הוא איטי, מורכב ודורש אבטחה של הכוח שמבצע אותו, לכן מעריכים בצה"ל כי ייקחו עוד ימים עד שיצליחו לסיים את המשימה.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, תמיר סטיינמן, יואב אבן ויונתן ריגר.