קצין חינוך ראשי קורא להוציא רבנים מטקסי השבעה

במכתב חריף שהגיע לידי חדשות 2 Online ממליץ תא"ל פז-צוק לראש אכ"א על הוצאתם של רבני היחידות מטקסי ההשבעות של טירונים בצה"ל. "יש בכך טעם לפגם - הטקס איננו דתי ואין סיבה שייראה כך", כתב

(פלאש 90)

הסערה הבאה: קצין חינוך ונוער ראשי בצה"ל (הקח"ר), תא"ל אבנר פז-צוק, שיגר באחרונה מכתב לראש אגף כוח האדם אלוף חגי טופולנסקי שבו הוא ממליץ להוציא את הרבנים מטקסי ההשבעה של הטירונים בצה"ל. המכתב, תחת הכותרת "טקס השבעת טירונים - בקשה לבחינה מחודשת", הגיע לידי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מוצא טעם לפגם בכך שהדמויות המרכזיות בטקס, לצד מפקד היחידה, הם הרב החילי ורב היחידה", כתב. "הטקס איננו טקס דתי ואין סיבה שייראה כך". תא"ל פז-צוק ציין במכתבו כי מספר מפקדים פנו אליו בתקופה האחרונה והביעו לטענתו תרעומת על מרכזיותם של הרבנים הצבאיים בטקסים אלה, שמהותם השבעת הטירונים אמונים לצה"ל ולמדינת ישראל.

קצין חינוך ראשי המליץ לשנות סעיפים בהוראות צה"ל:

1. מפקד היחידה ילווה את האישיות המרכזית ללא ליווי רב חילי או רב אחר.
2. הקראת פרק מהתנ"ך - יבוצע על ידי אחד ממפקדי הטירונים (קח"ר מסביר כי "אין בלעדיות לרבנות בנושא התנ"ך").
3. יבוטל דבר הרב החילי.

"אין שום סיבה שדווקא רב יישא דברים בטקס השבעה לצה"ל ולמדינה", הסביר תא"ל פז-צוק. בסוף המכתב הוא צירף את ההוראה שאותה תיקן, ובבקשה שראש אגף כוח אדם יאמץ אותה.

בעקבות חשיפת המכתב קרא יו"ר ש"ס אריה דרעי לרמטכ״ל לגנות את הדברים. "לא ייתכן שרבנים במדינת ישראל, בטקס ההשבעה בכותל המערבי שהוא מקומם הטבעי, יהפכו ללא רצויים".

מדובר צה"ל נמסר: "לאורך השנים פקודת 'טקס השבעת טירונים' שונתה מספר פעמים, ובימים אלו נבחנת בצה"ל בהמלצת גורמים מקצועיים. במסגרת זו נבחן מחדש אופיו של טקס ההשבעה בדגש על הגדרת מרחב הפעולה של המפקד ועל ההוראות המחייבות בפקודה, זאת תוך שמירה על צביון צה"ל כצבא ממלכתי הכולל בתוכו משרתים בעלי אמונות שונות".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv