בלעדי | נצח יהודה: "הרוב לא חרדים"

כמה חרדים מתגייסים באמת לצה"ל? מסמך פנימי בצה"ל שנחשף בחדשות 2, שעליו חתום לא אחר מאשר מפקד הגדוד החרדי, טוען שמדובר בכזבים. "חלקם אינו שומר תורה ומצוות כלל"; לנצח (יהודה) מגייסים עדות המזרח ונוער שוליים", נכתב. גורם בכיר: "חבל שקנאת סופרים של מג"ד מייצרת תמונת מציאות שקרית"

פרויקט הדגל של גיוס החרדים לצה"ל הוא גדוד "נצח יהודה" הידוע בכינויו "הנחל החרדי". מתוך כ-2,000 חרדים שהתגייסו בשנה החולפת לצה"ל - 860 הצטרפו לנחל החרדי. אבל בהתכתבות פנימית שהגיעה לידי חדשות 2 מתאר מג"ד נצח יהודה, אורי לוי, שנכנס לתפקידו בחודשים האחרונים, תמונה בעייתית: "משיחות עמם (המתגייסים) אני מתרשם כי רובם המוחלט אינם חרדים כיום. חלקם הקטן בא מבית חרדי, חלקם אינו שומר תורה ומצוות כלל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את המסמך, בן ארבעת העמודים, כתב המג"ד אחרי שהשתתף ביום גיוס לגדוד שבעקבותיו הוא ממליץ לערוך תחקיר מקיף. "נדהמתי מכמות התקלות, אי הבהירות והכזבים אליהם נחשפתי במהלך יום הגיוס", כתב. הוא מלין על כך שיש חיילות וקצינות שאינן יודעות כי זה יום גיוס חרדים ומותח ביקורת גם על המגייסים: "אינם נראים כלל 'חרדים', בלשון המעטה, וצורת התבטאותם, ההתנהגות, התספורת וכדומה אינם עולות בקנה אחד עם המקובל בגדוד... אם אני נער חרדי, חיילים אלו ישכנעו אותי?"

בשלב הזה המג"ד מצטט משיחה עם המגייסים שאמרו לו: "לנצח (יהודה) מגייסים עדות המזרח ונוער שוליים, לגבעתי - חרדים אשכנזים", וגם: "הגדוד תפס לעצמו שם לא טוב במגזר החרדי. חרדי אמיתי, בחור רציני, אני מגייס אותו לגבעתי, זה ידוע. ככה גם הכווינו אותנו באכ"א".

הביקורת של המג"ד מגיעה על רקע הקמת הגדוד החרדי החדש בגבעתי שלדבריו מושך אליו את ה"אליטה" של המתגייסים בעלי הרמה הדתית הגבוהה. בהמלצות הוא מבקש לבדוק מראש את רמת הדתיוּת של המתגייסים ולהדיח מהגדוד את מי שרמתו הרוחנית אינה מתאימה. "יש לשמר את נצח יהודה כספינת הדגל וכברירת המחדל לגיוס נוער חרדי לגדוד לוחם", הוא כותב. "כל מסלול אחר הוא משני ופחות בסדר החשיבות".

באכ"א שיגרו תגובה צוננת בתכתובת הפנימית וכתבו למג"ד: "המחוקק לא קבע הגדרות הנוגעות ללבושם של אותם בחורים או לרמת דתיוּתם ועל כן הציפייה לקלוט חיילים בעלי מאפיינים ספציפיים אינה רלוונטית". למרות זאת, מציינים כי "בוצעו הליכי מיון קפדניים ועשרות פונים נדחו. אין שום קשר להשתייכות עדתית או פנים חרדית לעצם הגיוס למסלול".

"קנאת סופרים"

גורם בכיר המעורב בגיוס לנצח יהודה הכחיש בשיחה עם חדשות 2 את דברי המג"ד והדגיש כי "מאז ומתמיד התגייס נוער חרדי שהיה רחוק יותר מעולם הישיבות והם מהווים את עיקר הגדוד. יתרה מזאת, נצח יהודה נפתח מלכתחילה בתור מעטפת לנוער חרדי מסוג זה. בצה"ל הבינו כי צריך ליצור מעטפת לנוער שקרוב יותר לעולם החרדי ולכן הוקם המסלול החרדי החדש בגבעתי. צה"ל רואה חשיבות רבה בשני המסלולים המותאמים לכל סוגי האוכלוסיה החרדית.

"צה"ל ממשיך להקפיד גם לאחר גיוסם על אורח חיים חרדי. חיילים שאינם שומרים על כך מסולקים מהגדוד. החל מאוגוסט 2014 החל צה"ל בסינון גיוסים קפדני מאוד. כל חייל שמיועד לנצח יהודה עובר ריאיון זיקה בלשכה כדי לוודא שהוא אכן חרדי ומתאים. חבל שקנאת סופרים של מג"ד מקלקלת את האווירה ומציירת מציאות שקרית לחלוטין".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "גיוס החרדים תורם לצה"ל ובעל חשיבות בראייה לאומית. תהליך גיוס החרדים לצה"ל נמצא בהתהוות והתעצמות ומחייב התאמות במענה לאוכלוסייה. הגדרת המתגייסים מהציבור החרדי מתבססת על החוק כלשונו, לפיו חרדי הוא מי שלמד במוסד לימודים חרדי שנתיים בין הגילאים 14-18. צה"ל עובד מול כלל האוכלוסיות הרלוונטיות בציבור החרדי ומקיים הליך מיוני אחוד שמטרתו לוודא כי כל מתגייס מוצב במקום שירות התואם את אורח חייו וכן כי הוא עומד בתנאי השירות המחייבים. מכתבו של המג"ד נענה במישרין בצה"ל ובו פורטו כלל ההיבטים של גיוס חרדים על פי החוק".