שר הביטחון: "להיערך למהלכים משמעותיים"

שר הביטחון הגיע לגבול עזה והכין את הכוחות לאפשרות של הרחבת המבצע. "אנחנו מכינים את השלבים הבאים של הלחימה, בתום הטיפול במנהרות", התריע יעלון. במהלך הביקור שוחח עם מח"ט גולני ששב לשדה הקרב אחרי שנפצע בעזה

ארכיון (AP)

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון הגיע היום (ד') לגבול רצועת עזה ונפגש עם המפקדים והלוחמים. בין היתר שוחח יעלון עם מפקד חטיבת גולני, אל"מ רסאן עליאן, ששב לפקד על כוחותיו בשטח - אחרי שנפצע במהלך הלחימה בעזה. במהלך הביקור הכין שר הביטחון את הכוחות להרחבת המערכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מכינים את השלבים הבאים של הלחימה, בתום הטיפול במנהרות, ואתם צריכים להיות ערוכים לכל משימה", התריע יעלון. "צריך להמשיך להיערך למהלכים יותר משמעותיים בתוך עזה, וגם היחידות שנמצאות בהמתנה צריכות להתכונן להיכנס פנימה".

מח"ט גולני, ששב לשדה הקרב, סיפר לשר הביטחון על רוח הקרב שלא עזבה את הלוחמים. "הייתי עכשיו אצל יחידת אגוז, ואני נמצא עם הגדס"ר. בבוקר הייתי עם גדוד 13, חבורה של אריות. הם אפילו רוצים להעמיק את התימרון ואנחנו מחכים לפקודה".

יעלון שיבח את אל"מ עליאן, מפקד החטיבה, ששכלה רבים מלוחמיה, וממשיכה בפעילות בשטח. "יישר כוח על הפעילות, העשייה, והדבקות במשימה", אמר שר הביטחון למח"ט, "תמשיכו ככה עד שתשלימו את המשימה".

"להיות מוכנים שהאויב יצוץ מכל מקום"

שר הביטחון התייחס במהלך הביקור גם לטיפול במנהרות וקרא לחיילים לשמור על דריכות. "אני מתרשם שהטיפול במנהרות הוא מוצלח מאוד עד עתה. חמאס מנסה להגיע לכמה שיותר נפגעים אצלנו, וחייבים לשמור על עירנות מירבית, כי אחת המטרות המרכזיות שלו היא לחטוף חיילים. בסוג לחימה כזה צריך להיות מוכנים שהאויב יצוץ מכל מקום, ולהכות בו".

במהלך היממה האחרונה המשיכו לוחמי צה"ל בפעילות לחשיפת המנהרות בעזה. בין היתר, חשף כוח של צנחנים מנהרה נוספת, שבתוכה נמצאו מדי צה"ל, מפות ואמצעי לחימה שהסתירו המחבלים מתחת לפני האדמה. בתיעוד שפרסם דובר צה"ל נראים הלוחמים כשהם יורדים אל תוך המנהרה, לאחר שבמקום אירעה היתקלות עם חוליית מחבלים, ומוציאים ממנה כלי נשק.

"אתמול בלילה התפוצץ פה מחבל במהלך האירוע לוחמים של הצנחנים ירו על המחבלים", סיפר מפקד חטיבת גבעתי אלוף משנה עופר וינטר על האירוע. "תוך כדי הירי התפוצץ מטען שכתוצאה ממנו נפגע אחד החיילים קשה. לאחר סריקות התגלה פה פיר שהוביל למנהרת לחימה של החמאס. נשמיד את הפיר ונמשיך לחפש פירים נוספים. יש עוד הרבה מה לעשות פה".

כוחות של צנחנים וגבעתי פועלים בשיתוף פעולה בשטח מזה מספר ימים. במהלך התמרון בששת הימים האחרונים, השמידה גבעתי, בסיוע גדוד 101 של הצנחנים, כוחות שריון והנדסה, שתי מנהרות שכוונו כנגד אזרחי ישראל. כמו כן ניטרלה החטיבה יכולת הפעלה של מנהרה מרכזית נוספת.

חיילי צה"ל חושפים מנהרה (דובר צה"ל)

במהלך התמרון חיסלו כוחות גבעתי עשרות מחבלים, 16 מתוכם במהלך 24 השעות האחרונות. פעילות החטיבה הובילה לחשיפתם של 17 פירי מנהרות שונים בשטח הרצועה.

בנוסף, ביממה האחרונה סיכלו בגבעתי, בסיוע כוחות חיל האוויר ובעזרת מודיעין מדויק, השמידו הכוחות חוליה שניסתה לבצע לעברה ירי של נ"ט. מאז תחילת הלחימה חשף צה"ל 28 מנהרות ו-60 פירים.