מפקד חטיבה 401: משמידים מנהרות ומחבלים

חטיבה 401, או כפי שהיא מכונה – "עוצבת עקבות הברזל", הגיעה להישגים רבים בששת ימי הלחימה הקרקעית ברצועת עזה. פירי מנהרות נחשפו, מנהרה אחת הושמדה ומחבלים רבים חוסלו. השיטה: מודיעין בזמן אמת, מערכת הגנה משוכללת לטנקים של הלוחמים ודריכות תמידית בשטח. "יש לי הכל מהכל", סיפר מפקד החטיבה לעיתונאים

במסיבת עיתונאים קצרה שכינס בשטח, סיפר מפקד עוצבת עקבות הברזל אלוף-משנה סער צור, על אופי הפעילות האינטנסיבי של חטיבת השריון ההישגית. בזמן שחטיבות מסוימות בצה"ל מתלוננות על קיצוצי תקציב, דווקא מפקד חטיבה 401 מרגיש מסופק. "כמח"ט - אני לא יכול לבקש יותר", הוא אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לי הכל מהכל. יש לי חיל אויר, יש את חיל הים, יש ארטילריה כבדה, יש כוחות נוספים ומיוחדים, יש חי"ר, שריון, הנדסה, אני מאוד עצמאי בלחימה שלי. כל מה שאני צריך, נמצא בצוות הקרב החטיבתי ואנחנו יכולים להגיע לאן שאנחנו צריכים להגיע".

לטענת צור, אחד היתרונות הבולטים של חטיבה 401 הוא מערכת "מעיל רוח" המותקנת על הטנקים של לוחמי החטיבה. "המערכת הזאת מצילה חיים", הוא אמר. "היא מאוד איכותית. כל מה שנורה על הטנקים נעצר, והמערכת הזאת מוכיחה עצמה יום-יום, שעה-שעה. היא לא מערכת הגנתית, אלא התקפית. היא מאפשרת לנו לרוץ קדימה מבלי לחשוב אם הטנקים ייפגעו או לא".

אחת המנהרות שנחשפו (ליאור וענונו ורפאל חיון)

"מקבלים הרבה מודיעין תוך כדי לחימה"

"אנחנו משמידים תשתיות אויב, תשתיות מבצעיות", סיפר צור לעיתונאים סמוך לגבול הרצועה. "החטיבה, כמעט אחרי שישה ימי לחימה, מצאה מנהרה התקפית שמגיעה לכיוון הארץ, והשמידה אותה. חוץ מזה, החטיבה השמידה הרבה מאוד תשתיות ומחבלים, וגם פצעה הרבה מאוד מחבלים. מצאנו כבר את פירי המנהרות שמובילים לשטח ישראל, ואנחנו עסוקים באיתור המנהרות עצמן, כשתוך כדי אנחנו ממשיכים בפגיעה במחבלים שצצים".

"אנחנו מקבלים הרבה מודיעין תוך כדי לחימה", הוסיף צור. "חלקו הגדול של מודיעין כזה הוא בזמן אמת, וזה עוזר לנו לבצע תקיפות מאוד אפקטיביות. כשאנחנו הורגים עשרות מחבלים, זה כשיש לנו מודיעין בזמן אמת".

"אנחנו לא נייחים אף פעם", הבהיר צור. "אנחנו תוקפים, משיגים עמדות קדמיות, יום אחרי יום, לילה אחרי לילה. כל פעם זה קצת אחר, קצת יותר עמוק, קצת יותר ימינה, קצת יותר שמאלה, ובכל פעם אנחנו משיגים הישגים נוספים".