גורם צבאי בכיר: "משתלטים על סג'עייה"

הלחימה בעזה נמשכת, כשהמוקד העיקרי ממשיך להיות שכונת סג'עייה. קצין בכיר אומר כי המאמץ העיקרי הוא השמדת המנהרות שבאמצעותן מנסה חמאס לגבות מחיר. "יש להם גדוד שלם בשכונה, הפלנו שם כ-120 פצצות ולכל אחת הייתה כתובת"

תותחנים יורים לעבר עזה (רויטרס)

ביומו ה-16 של מבצע "צוק איתן" ממשיך צה"ל את הפעילות הקרקעית ברצועה: במקביל למאמצים הבינלאומיים להשיג הפסקת אש באזור, הלחימה נמשכת ומתרכזת בעיקר בשכונת סג'עייה שבצפון רצועת עזה, אזור שהפך למוקד לפעילות טרור. "צה"ל הולך ותופס שליטה בסג'עייה", טען הבוקר גורם צבאי בכיר. במקביל, נמשך הירי לעבר ישראל, כשמערכת כיפת ברזל יירטה רקטות בשמי אשקלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שיגור מהרצועה, ארכיון (AP)

"הלחימה מתרכזת דווקא באזור זה מכיוון שיש מערך מאוד חזק של חמאס שם, בקנה מידה של גדוד", אמר הבוקר הגורם הצבאי. "יש טיפול משמעותי במערך של חמאס והאזור נמצא בשליטה גבוהה יותר של כוחות צה"ל. זה לא אומר שלא מנסים לפגוע בחיילים, אך אנחנו מתורגלים באופן הלחימה שחמאס מציב בפנינו והדפוס לא מפתיע את הכוחות".

איתור מנהרה ברצועה (ליאור וענונו ורפאל %)

הגורם הדגיש כי עיקר המאמץ של הכוחות מוסיף להיות איתור והשמדת מנהרות טרור. "חיילים שלנו נמצאים שם ומתקדמים בזהירות. הם משמידים מנהרות, מחפשים אמצעי לחימה וממשיכים באותם המוקדים ובאותו המאמץ", אמר הקצין הבכיר. לדבריו, עד כה הופצצו 120 מטרות בסג'עייה ו"לכל פצצה הייתה כתובת".

פיר נוסף שאותר ברצועה (ליאור וענונו ורפאל %)

צה"ל ממשיך לחשוף ולהשמיד מנהרות טרור

עד כה חשפו הכוחות ברחבי הרצועה 28 מנהרות ו-57 פירים המובילים אליהן. בצה"ל מדגישים כי הליך השמדתן, באופן כזה שחמאס לא יוכל לשקם אותן הוא איטי ומורכב. הלוחמים הצליחו עד כה להסיר את האיום של 6 מנהרות וממשיכים בפעילות. האיטיות שבתהליך עלולה לגרום לחיכוך עם פעילי החמאס, ולכן כל כוח מאובטח היטב.

במקביל לפעילות הקרקעית, ממשיך גם חיל האוויר בתקיפות של מטרות רבות. מתחילת המבצע תקף צה"ל 3,000 מטרות טרור, מתוכן 200 ביממה האחרונה. בפעילות חוסלו 30 מחבלים, 210 מאז תחילת התמרון הקרקעי. כמו כן עצרו הכוחות 28 מחבלים שמתושאלים בתקווה שיספקו מידע אודות מנהרות נוספות ומוקדים שבהם מאוחסנים אמצעי לחימה.

לוחמים על גבול הרצועה, השבוע (פלאש 90)

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית מען כי חיל האוויר הפציץ הלילה בפעם השנייה את ביתו של בכיר חמאס ניזאר עוודאללה בעיר עזה. כמו כן, נטען כי מטוסי צה"ל תקפו בנק וסניף דואר ברפיח וכן שטח פתוח ליד מחנה הפליטים ג'בלייה. על פי הדיווח, בתקיפות ברחבי הרצועה מעורבים גם כוחות ארטילריה של צה"ל וספינות של חיל הים.‬

אחת המטרות שהותקפו, על פי הפלסטינים, היא ביתו של מוחמד דף, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס. מהדיווחים בעזה עולה כי ביתו של דף לא היה מאויש, אולם שני בני אדם נהרגו כתוצאה מההפצצה. דף, המרותק לכסא גלגלים כשהוא חצי משותק, מנהל את הלחימה של חמאס והוא למעשה המוח מאחורי פעילות הארגון.

סרן דמיטרי לויטס וסגן נתן כהן (באדיבות המשפחה)

בתוך כך, הותר היום לפרסום כי שני קציני שריון נהרגו במהלך הפעילות ברצועה ביממה האחרונה. סרן דמיטרי לויטס, מפקד פלוגה בחיל השיריון, בן 26 מירושלים נהרג מירי צלפים. ההרוג השני הוא סרן נתן כהן, בן 23 ממודיעין, ששירת כמפקד מחלקה בחיל השריון. הודעה נמסרה למשפחותיהם. בכך עלה מניין ההרוגים בקרב קציני ולוחמי צה"ל בימי מבצע "צוק איתן" ל-29.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-16:

מועצת האו"ם מקיימת דיון מיוחד על המצב בעזה

השריון בפעולה: "השמידו מה שצריך להשמיד"

קרי בישראל לקדם הפסקת אש, פרס תוקף את קטאר

אל על מתגברת את טיסותיה לישראל

צפו: פיצוץ מנהרות מעיני הלוחמים

השמועות בוואטסאפ: 3 חיילים נעצרו

הותר לפרסום: 2 קצינים נהרגו בעזה