גל ביטול הטיסות לישראל: בממשלה מפעילים לחצים לביטול ההחלטה

בעקבות החלטת מנהל התעופה האמריקני להפסיק את הטיסות לישראל וממנה למשך היממה הקרובה, שוחח הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי וביקש ממנו להפעיל לחצים על הגורמים הרלוונטים להפוך את ההחלטה. בינתיים היקף חרם הטיסות מתרחב: "טורקיש איירליינס" הודיעה כי היא משהה טיסותיה לישראל

בישראל מפעילים לחצים כבדים בניסיון לפתוח את השמיים: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה (ג') עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, וביקש ממנו לבטל את החלטת הודעת מינהל התעופה האמריקני לקרקע את כל הטיסות לישראל וממנה למשך היממה הקרובה. במקביל, הודיע מנהל רשות התעופה האזרחית גיורא רום, על כוונתו לכנס מחר ישיבה דחופה עם הגורמים הבינלאומיים הרלוונטים כדי לספק להם תמונת מצב ביטחונית עדכנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 פייסבוק

על ההחלטה הודיע מוקדם יותר מנהל התעופה האמריקני בעקבות התפוצצות הרקטה ביהוד הסמוכה לנמל התעופה בן גוריון, ובעקבותיה הודיעו חברות תעופה גדולות, בהן לופטהאנזה, KLM, סוויסאייר, אוסטריאן איירליינס, אייר פראנס ואייר קנדה, כי הן משהות את טיסותיהן לארץ.

גם החברות "easyJet" ו-"טורקיש איירליינס" ביטלו את טיסותיהן לישראל למשך היממה הקרובה, כשהאחרונה אף הורתה לטיסה שהייתה הערב בדרכה לנתב"ג לשוב על עקבותיה חזרה לאיסטנבול. ההחלטה הזו השאירה אלפי ישראלים רחוק מהבית, והותירה רבים אחרים מקורקעים בנתב"ג.

במקביל, המליצה הערב סוכנות הבטיחות בתעופה של אירופה (EASA)  לחברות תעופה ברחבי היבשת להשהות את המשך פעילותן בישראל. "אנו ממליצים מאוד להימנע מהגעה לנמל התעופה בתל אביב עד להודעה חדשה", נמסר בהודעת הסוכנות.

מרשות שדות התעופה נמסר כי "בעקבות הידיעה על הפסקת הטיסות של החברות האמריקנית הערב לישראל, ייתכן שחברות נוספות יחליטו שלא להמריא ולנחות בישראל. ההחלטה של החברות האמריקנית היא ל-24 שעות. אנו קוראים לציבור לבדוק בלוח הטיסות בנמל התעופה בן גוריון ובחברות התעופה הנוגעות בדבר. ניתן להתקשר למודיעין נתב"ג בטלפון 03-9755555".

שר התחבורה ישראל כץ אמר לחדשות 2 כי הוא מצר על ההחלטה הזו. "היא מיותרת. נמל התעופה בן גוריון הוא שדה מאובטח ובטוח לחלוטין. אנו פועלים מול הרשות האמריקנית כדי לנסות ולשנות את החלטתה הזמנית", הסביר. "אני מקווה שנצליח להחזיר את הטיסות ולנרמל את המצב". לדברי השר, המסלולים בנמל התעופה בן גוריון שודרגו ואין סכנה לטיסות שמגיעות מחו"ל.

חצי מלוח הטיסות - אדום. נתב"ג, הערב (חדשות 2)

בישראל מנסים להרגיע עם כיפת ברזל

הסיבה לכך שבארצות הברית הופסקו ההמראות והנחיתות לישראל וממנה נעוצה בנוהל שלפיו אם מתפוצצת רקטה בקרבה לנמל תעופה - מופסקות הטיסות של החברות האמריקניות למשך 24 שעות.

מוקדם יותר טיסה של חברת "דלתא" שהייתה אמורה לנחות בישראל שינתה את מסלולה ונחתה בנמל התעופה שארל דה-גול בפריז. טיסה נוספת של חברת U.S.AIR שהייתה אמורה להמריא מישראל - נותרה על הקרקע.

לא יכולים לחזור הביתה, משתתפי פרויקט "תג (חדשות 2)

גיורא רום, מנהל רשות התעופה האזרחית, שוחח עם נציגים של ה-FAA בארצות הברית והצדדים מנסים להגיע להבנות. בין היתר, מנסים בישראל להסביר לאמריקנים כי מערכת ההגנה כיפת ברזל מסוגלת לבצע יירוטים גם באזור נמל התעופה בן גוריון.