"הגנרלים מפריחים סיסמאות וטועים"

שר הביטחון יעלון מתייצב להגנת ראש מפלגתו נתניהו בעקבות מתקפתם של בכירי מערכת הביטחון לשעבר נגדו. "הם לא בקיאים בפרטים", קבע. "אם לא היינו בשלטון ב-6 השנים האחרונות הייתה חמאסטן ביהודה ושומרון"

בליכוד משיבים מתקפה לדברי תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", שכינסה היום (רביעי) מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה מתחו בכירים לשעבר במערכת הביטחון ביקורת חריפה על התנהלותו הביטחונית-מדינית של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראשון לעלות לדוכן הנואמים היה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שאמר: "שמענו היום בכירים לשעבר במערכת הביטחון בדברי ביקורת על מדיניות הממשלה. לא תשמעו ממני דברי השמצה אישיים - אך הם טועים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"גם בבחירות 2006 שמענו סיסמאות מהסוג ששומעים היום", תקף יעלון. "'צריך לתת תקווה'. אז אני מזכיר שלפני אוסלו הייתי מפקד אוגדת יהודה ושומרון. לא שלא היו פיגועים, אבל מספר ההרוגים ב-'92 ו-'93 לא התקרב בכלל למספרים שאחרי אוסלו".

שר הביטחון המשיך ואמר כי "אם היינו יוצאים מיהודה ושומרון אז ודאי שהייתה נוצרת 'חמאסטן' כמו בעזה. האם זה היה משפיע רק עלינו לרעה? מרגמות על נמל התעופה בן גוריון? רקטות על גוש דן? מטוסים לא היו יכולים להמריא גם משדות תעופה צבאיים כמו רמת דוד ונבטים ומה היה קורה עם ירדן במצב הזה? בפני האתגר הזה אנחנו כממשלה עמדנו בשש השנים האחרונות".

במסיבת העיתונאים נכח גם השר לשעבר בני בגין, שאמר: "אנחנו בליכוד עם אנשי הביטחון המנוסים שלנו, הוכחנו שאנחנו יותר מחוברים למציאות ונצמדים לפתרונות. אנחנו קוראים לציבור לא ללכת שולל, כי צריך להבדיל בין המילים תקווה ואשליה". לדברים הצטרף גם ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר, שהדגיש כי "אין הנהגה בשום מפלגה שיש לה כוח ביטחוני שבכלל מתקרב לקרסוליים של הנהגת הליכוד".

תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" בתגובה: "אדוני ראש הממשלה, כשלנו הייתה ביקורת על המדיניות שלך, היה ברור לנו שהחובה שלנו היא לעמוד בפני המצלמות ולאומרה באופן אישי וישיר. אנו לא זקוקים לשליחים. מפקדים מנהיגים מהחזית ולא מהפלזמה במטה הבחירות. מנהיגים לא בורחים מאחריות או מביקורת, תגיע אתה למסיבת העיתונאים ותענה לשאלות הקשות.

"מדוע הנך מסרב לפגוש אותנו מזה 4 חודשים? מדוע לא חיסלת את חמאס,? מדוע לא עצרת את הגרעין האירני? מדוע הרסת את היחסים עם ארה"ב? לא הכפשות, לא כינויי גנאי. תשובות! זו החובה שלך לאזרחי מדינת ישראל".

"נתניהו, איפה האחריות שלך?" (עזרי עמרם, חדשות 2)

"נתניהו, איפה האחריות שלך?"

מוקדם יותר היום הטיח ראש המוסד לשעבר שבתי שביט בראש הממשלה: "נתניהו, אתה ראש הפירמידה ולא יכול לזרוק את האשמה על אחרים. לא אחרים אשמים בכישלון מול חמאס, בנושא הגרעין האירני, לא אחרים הפכו את ארה"ב מבעלת ברית לאויב. אנחנו שואלים אותך - איפה האחריות שלך?".

"הגיע הזמן שתענה לשאלות הקשות או שלא תעמיד את עצמך לבחירות", הוסיף שביט. "למה שחררת 1,200 מחבלים אחרי ששנים הטפת נגד זה? ענה לתושבי עוטף עזה שמפחדים לחזור הביתה - איפה הביטחון האישי שהבטחת להם? למה אפשרת למנהרות חמאס להגיע כמעט עד לגני ילדים?".

"ראש הממשלה נתניהו - האם איבדת את הבושה?", אמר אלוף (מיל') אמנון רשף, לשעבר מפקד גייסות השריון. "אנחנו דרג ביטחוני מקצועי עם אלפי שנות ניסיון מצטבר. חובתך להקשיב לנו. יש פה בשולחן אנשים שלחמו פנים מול פנים באויב או בקרבות טנקים, שהובילו את כוחות הלוחמה בטרור של ישראל ואת השירותים החשאיים שלך".

"אנחנו כאן היום בכדי להתריע לפני המלחמה הבאה - שתבוא", האשים אריה פלמן, לשעבר ממלא מקום ראש השב"כ. "מה תגיד לחיילים בחזית, למשפחות בעורף? עוד נאומים, עוד איומים, עוד הסתה? אי אפשר לדבר רק על צבא מבלי לתרגם את ההישגים הצבאיים להישגים מדיניים. צה"ל יידע להגן על כל גבול שנקבע. מבחינתי להגיע לפה היום שווה לצו 8 למען ביטחון ישראל".

מר נתניהו, נאומים ללא מעשים לא מביאים ביטחון", אמר תת אלוף (מיל') גיורא ענבר, לשעבר מפקד סיירת גולני וחטיבת גבעתי. "אם כשלת במשימה הבסיסית של לספק ביטחון אמיתי מול חמאס ואירן אז שלפחות יהיה לך את היושר להודות בכך. הציבור לא מאמין שנתניהו הביא או יביא ביטחון, אז למה שנצביע לך אם כשלת בדבר הבסיסי ביותר שהבטחת?".