גורם צבאי בכיר: "צריכים עוד שבוע-שבועיים כדי להרוס את רוב המנהרות"

בצל המגעים הנמשכים להפסקת אש מבהיר קצין בכיר בצה"ל: "הגענו לאן שרצינו, להגיע נביא עוד הישגים אבל זה דורש הרבה סבלנות". מח"ט הנח"ל אל"מ אורי גורדין תיאר את פעילות החטיבה: "אנו פוגעים במחבלים רבים ותשתיות, מחסני אמל"ח ומנהרות. יש ללוחמים רוח חזקה". צפו בלוחמי הנח"ל חושפים מנהרה

מנהרה שנחשפה (דובר צה"ל)

המגעים המדיניים בניסיון להביא להפסקת אש בעזה נמשכים, אך בשלב זה לא מסתמנת פריצת דרך שתביא להסכם והלחימה ברצועה נמשכת במלוא עוזה. גורם צבאי בכיר התייחס היום להישגי צה"ל ואמר כי "אם נשקיע עוד שבוע-שבועיים, נצליח להרוס את רוב המנהרות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפקד חטיבת הנח"ל אל"מ אורי גורדין סיפר הערב (ג') בתדרוך עיתונאים על הקרבות הקשים ועל מלאכת חשיפת המנהרות: "רוב המנהרות בגזרה אותרו והושמדו". במקביל, מתפרסם תיעוד חשיפת המנהרה שממנה יצאו המחבלים אתמול בבוקר וחוסלו על ידי לוחמי הנח"ל.

אל"מ גורדין אמר כי פעילי חמאס ניסו למנוע מתושבי עזה לצאת משטחי הלחימה: "הם מבינים שזה המגן שלהם. לשמחתי, האזרחים הבינו את המסר והלכו משם". הוא הוסיף כי המחבלים "נלחמים ככל יכולתם והכינו את השטח הבנוי כמערכי לחימה לכל דבר ועניין".

"הם ניסו לחטוף חיילים - ולא הצליחו. חמאס מפעיל את כל הכלים שלו", אמר מח"ט הנח"ל. "אין לחמאס יתרון ולכן הוא נלחם. אנו פוגעים במחבלים רבים ותשתיות, מחסני אמל"ח ומנהרות; יש ללוחמים רוח חזקה".

"אני רוצה במעמד הזה לשלוח את תנחומיי למשפחות ששילמו את המחיר", פנה אל"מ גורדין לקרובי הלוחמים שנהרגו. "להורים, לאחים ולחברים שלהם יש הרבה במה להתגאות. גם לנו בחטיבה יש לא מעט נפגעים - שני חיילים שלנו נהרגו ואני מצטער על כל אחד מהם. נמשיך במערכה עד שנשלים את המשימה; אנו חדורי מוטיבציה להחזיר את הביטחון לתושבי הדרום".

קודם לכן אמר גורם צבאי בכיר דברים דומים לאלו שהשמיע אל"מ גורדין: "כדאי שתהיה לנו סבלנות, חמאס השקיע חמש שנים בבניית מנהרות". הוא הדגיש כי "בחמאס מתאבלים על אובדן מנהרה יותר מאשר על אובדן בן. ככל שיעמדו לנו ימים נוספים - נוכל להביא הישגים רבים יותר".

הוא הוסיף כי "המאמץ העיקר הוא ההגנה - האויב מנסה להפתיע בשטחנו: בקרקע, בים, באוויר ותת קרקעי. כשהאויב מבין שהוא הולך לאבד את הנכס - המנהרה - הוא פועל כדי לממש את הנכס ולהוציא לפועל פיגועים".

לוחמי נח"ל חושפים מנהרות (דובר צה"ל)

לדברי הגורם הבכיר "מנענו מפגש בין אזרחים למחבלים, ולכן מבחינתנו מדובר בתוצאות טובות. בימים הקרובים אני מאמין שההישגים יהיו גדולים יותר מהרס המנהרות. מתקילים את היחידות באזורים צפופים, אך היחידות שלנו פגעו באויב, גם אם נפגעו, הם עמדו במשימה". לדבריו, חמאס מסתתר בחסות אוכלוסייה ומבצע ירי מתוך בתי חולים, חצרות של בתי ספר, ומתוך מסגדים שהופכים להיות מחסני תחמושת. "זה מסבך את הלחימה, ומציב אתגר גדול ללוחמים".

 "בסוף המערכה הזו יהיו אנשים שיצטרכו לעשות חשבון נפש. פרשנים, חברי כנסת וכלכלנים שהשמיצו אותנו על בזבוזים - עכשיו שואלים למה נוסעים בנגמ"שים קלים".