נציגת משפחת החייל הנעדר: "מבחינת המשפחה, אורון לא חלל"

משפחתו של החייל שגופתו נעדרת מחכה למידע סופי כדי להבין מה עלה בגורל בנה. "הבדיקות לא הסתיימו, אנו מקווים שזה יסתיים כמה שיותר מהר", אמרה רחלי גזית בשם המשפחה. "זה לא קל, אבל אנחנו חזקים". הצטרפו למשדר המיוחד

זמן קצר לאחר שהותר לפרסום שמו של סמל אורון שאול בן ה-21, החייל מהנגמ"ש שטרם זוהה בין ההרוגים בתקרית, ביקשה משפחתו להגיב. רחלי גזית, קרובת משפחתו ונציגת המשפחה, אמרה היום (ג') לתקשורת: "אנחנו חזקים, ומבחינתינו כל עוד הבדיקות לא הסתיימו ואין ממצאים חד משמעיים, אורון הוא לא חלל". הצטרפו לשידור החי בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ראש אכ"א ורמ"ח נפגעים הגיעו אלינו אתמול והודיעו לנו שמהממצאים בזירה ובנגמ"ש זוהו שישה חיילים, לא נמצאו ממצאים של אורון. ישנם ממצאים נוספים שנבדקים והבדיקות לא הסתיימו. אנחנו עומדים בקשר רציף עם הצבא", הוסיפה גזית, שסיפרה גם על התחושות הקשות של בני המשפחה. "זה לא פשוט, אבל אנחנו חזקים. הבדיקות ייקחו כמה שצריך, ואנחנו מקווים שזה יהיה כמה שיותר מהר, אבל אין לוח זמנים לנושא הזה".

כאשר נשאלה כיצד המשפחה מגיבה לטענות חמאס על חטיפה ולשמועות ברשתות החברתיות, הסבירה גזית כי היא "מעדיפה לא להיכנס לשמועות, יש לנו את גורמי הצבא שמעדכנים אותנו ומוסרים לנו הודעות ואנחנו מגיבים להן".

האלוף בדימוס ח"כ אלעזר שטרן הגיע מוקדם יותר לבית המשפחה וביקש לחזק את ידיה. "יש פה משפחה חזקה שסומכת על צה"ל וממשלת ישראל שיעשו הכל כדי לסתור את האי ודאות הקשה כל כך, בטווח הכי מהיר שאפשר", אמר שטרן. "הם חזקים גם בשביל לא לתת שום נקודת משען לצד השני שהוא אכזרי כל כך ומחכה לגמגום או אי אמון או סימן שאלה ויעשה שימוש בכל שביב מידע".

מוקדם יותר הותר לפרסום כי גופתו של שאול, בן 21 מפוריה עילית, טרם זוהתה בין הלוחמים שנהרגו בתקרית שבה נורה נגמ"ש מירי נ"ט בשכונת סג'עייה בלילה שבין שבת לראשון. השלמת הליך זיהוי הגופות נמשכת, ובמערכת הביטחון מדגישים כי למרות שחמאס טען השבוע כי חטף חייל מאזור הלחימה, תצפיות שאבטחו את חילוץ גופות החיילים שללו טענה זו.

"הוריו דאגו לו תמיד מאוד"

הודעה אודות המקרה נמסרה למשפחת שאול זמן קצר לאחר האירוע. אתמול הגיעה לבית המשפחה ראשת אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, שעדכנה את קרוביו באשר לתהליך הזיהוי המורכב והממושך. "ביום חמישי הוא התקשר להוריו והודיע להם שמתחילה הפעולה הקרקעית וכי הוא וחבריו נכנסים לרצועה", סיפר דודו בשיחה עם חדשות 2 Online. "אביו, הרצל, ביקש ממנו שישמור על עצמו, הוריו דאגו לו תמיד מאוד".

"אורון ילד טוב שאוהב את הצבא, התגייס לקרבי למרות שלא היה חייב, תמיד קפץ בראש ותמיד עשה הכל ראשון, תמיד התנדב. ילד מלאך, אי אפשר לתאר ילד כזה. הוא היה מצטיין הנשיא, הוא היה גאווה לכל המשפחה", הוסיף הדוד.

לאורון שני אחים, אבירם בן ה-22, חייל מילואים המשרת בחטיבת גבעתי וגויס גם הוא למבצע "צוק איתן", ואופק בן ה-14. עם היוודע דבר הפגיעה בנגמ"ש ומות החיילים שנסעו בו הוזעק אבירם חזרה לביתו, שם הוא שוהה בימים האחרונים יחד עם בני המשפחה.

אורון שאול למד בתיכון בית ירח וקרוביו מספרים כי תמיד חלם לשרת כלוחם בחטיבת גולני. ביום העצמאות האחרון הוענק לו אות מצטיין הנשיא, שבו נכתב עליו כי "על אף קשיים מבית ועל אף שיכול היה לשרת ביחידה עורפית, בחר לשרת כלוחם. אורון מבצע את תפקידו במסירות, יוזם ומתנדב לכל מטרה ומשימה ומפגין מקצועיות ואחריות. בעל יחסי אנוש טובים וזוכה להערכה מצד מפקדיו וחבריו ליחידה".

ההרוגים ששמם הותר לפרסום (חדשות 2)

בצה"ל מעריכים: "המחבלים לא הצליחו להגיע לגופות"

בצה"ל מדגישים היום כי עד כה זוהו בוודאות שישה חללים, וזאת לנוכח מורכבות האירוע הקשה. מאמצי הזיהוי והבירור באשר ללוחם השביעי, שאול, ממשיכים להתבצע בכל הערוצים. על פי ההבנה בצה"ל הסיכויים שאורון נותר בחיים - קלושים. בצה"ל לא יכולים לאשר את דבר מותו בוודאות משום שטרם נמצאו שרידי ד.נ.א וראיות פורנזיות בכלי הרכב המשוריין.

בימים האחרונים טען החמאס כי הצליח לחטוף חייל ישראלי זמן קצר לאחר התקרית שבה נפגע הנגמ"ש. ההבנה בשלב זה במערכת הביטחון היא שייתכן שחמאס מחזיק בפרטים של החייל כגון מדים או דסקית, אך לא בגופתו. הערכה זו מתבססת על תצפיות של צה"ל שסרקו את הזירה שבה בער הנגמ"ש. על פי תצפיות אלו, המחבלים לא הצליחו להגיע אל גופות ההרוגים בזמן הרב שבו חולצו מהמקום.

דובר צה"ל התיר הבוקר לפרסום את שמותיהם של ששת החיילים שזוהו:

• סמל מקס שטיינברג, לוחם גולני בן 24 מבאר שבע.
• סמל ראשון שחר תעשה, לוחם גולני בן 20 מפרדסיה.
• סמל ראשון דניאל פומרנץ, לוחם גולני בן 20 מכפר אז"ר.
• סמל שון מונדשיין, לוחם גולני בן 19 מתל אביב.
• סמל בן וענונו, לוחם גולני, בן 19 מאשדוד.
• סמל ראשון אורן נח, לוחם גולני, בן 22 מהושעייה.

מתחקיר האירוע עולה כי הלוחמים שנהרגו נסעו בנגמ"ש ישן (זלדה) ואינו ממוגן שנכנס לאזור סג'עייה בגל השני של כניסת הכוחות. בשלב כלשהו התקלקל הנגמ"ש ונזקק לחילוץ באמצעות כלי משוריין נוסף. בזמן מאמצי החילוץ נורה טיל נ"ט לעבר הנגמ"ש התקוע, שהחל לעלות באש. הנזק הרב שנגרם מקשה על זיהוי הנפגעים בנגמ"ש, שעל פי רשימה שמית הכיל שבעה חיילים.

הבוקר הותר לפרסום כי שני לוחמי צה"ל נוספים נהרגו אתמול בשעות הצהריים בהיתקלות עם מחבלים ברצועת עזה. הלוחמים הם רב-סמל עודד בן סירא, לוחם נח"ל בן 22 מניר עציון ורב-סמל ראשון אוהד שמש, בן 27 מבית אלעזרי. בכך עלה מניין הקצינים והחיילים ההרוגים במהלך ימי המבצע ל-27.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, רוני דניאל וגיא ורון.