הותרו לפרסום שמות שישה מחיילי גולני שנהרגו בתקרית הנגמ"ש בעזה

7 לוחמי גולני נהרגו בתקרית פיצוץ הנגמ"ש בעזה בלילה שבין שבת לראשון. הבוקר, עם המשך תהליך זיהוי הגופות במכון לרפואה משפטית, הצבא התיר לפרסום את שמותיהם של שישה מההרוגים: שון מונדשיין, דניאל פומרנץ, אורן נח, מקס שטיינברג, שחר תעשה ובן אואנונו

הותרו לפרסום שמותיהם של שישה חיילי צה"ל מתוך השבעה שנהרגו בתקרית הנגמ"ש בעזה בלילה שבין שבת לראשון: הנופלים הם לוחמים וקצינים מחטיבת גולני, שאיבדה 13 מטובי לוחמיה בשורת תקריות ביממה השלישית ללחימה הקרקעית ברצועה.

שמותיהם של לוחמי גולני שנפלו בעזה והותרו לפרסום עתה:

  • שון מונדשיין, בן 19 מתל אביב.
  • דניאל פומרנץ, בן 20, מכפר אז"ר.
  • אורן נח, בן 22, ממצפה הושעיה.
  • מקס שטיינברג, חייל בודד מבאר שבע בן 24, עלה לישראל מלוס אנג'לס.
  • שחר תעשה, בן 19, מפרדסיה.
  • בן וענונו,, בן 19, מאשדוד.

"אף פעם לא נפרדנו"

אורן נח, בן 22 מהושעיה, שירת בסיירת גולני, אליה התגייס במרס 2012. הוא למד בישיבה התיכונית בטבריה, ובמכינה הקדם צבאית בעצמונה. אורן נפל כששהה עם חייליו ברצועה כמפקד כיתה. חבריו מספרים על אדם מיוחד, הנכון תמיד לעזור ולהקשיב בכל עת, אדם שמעולם לא הפגין קושי.

"אני מכיר אותו מגיל 13", סיפר חברו בועז עווד. "למדנו ביחד בחטיבה ובתיכון, היינו ביחד כל הזמן. אף פעם לא נפרדנו. הוא אף פעם לא אמר לי לא. הוא בחור קליל שתמיד זורם. דיברתי איתו לפני הכניסה והוא אמר שהוא סוגר את הפלאפון, אני ביקשתי שישמור על עצמו. שאלתי אם הוא יוצא עם צוות או חיילים שלו, כי הוא סיים בדיוק קורס מ"כים וזה הדאיג אותי".

משפחתו של אורן נח, שהלווייתו תיערך היום בשעה 16:00 בבית העלמין בהושעיה, תתכנס תחילה בבית הכנסת ביישוב בשעה 15:00 - ומבקשת מכל מי שמעונין להגיע למסע הלוויה, להגיע תחילה לבית הכנסת המקומי.

אורן נח (צילום: גלעד מור)

"לא אשכח אותך, אחי!"

בפעולה בעזה נהרג חייל בודד נוסף, מקס שטיינברג, שעלה ארצה מלוס אנג'לס. קייבן יחיאל, חברו של מקס, ששמע על מות חברו ספד לו בעמוד הפייסבוק שלו: "מילים לא יכולות לבטא את הצער שאני חש כעת, אני תמיד שומע על חיילים שמתים ואני לא יכול לעשות שום דבר בנדון וזה מעציב אותי. ופתאום לגלות שזה אחד מחבריי הטובים שהיה שם בשבילי מההתחלה. לא אשכח אותך אחי".

מקס שטיינברג

בלחימה נהרג גם שון מונדשיין, לוחם בחטיבת גולני, בן 19 מתל-אביב. סמל שון מונדשיין הועלה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמל לאחר מותו. מועד ההלוויה יימסר בהמשך. מונדשיין מתל אביב התגייס לגדוד 13 של גולני באוגוסט 2013.

עופרה, המחנכת שלו בעירוני ד', התיכון בו למד, תיארה את שון כ"ילד מתוק ושובב, במובן החיובי של המילה. תמיד היה עם חיוך, זיק בעיניים ושיער ארוך שגלש עד הכתפיים. הוא היה חכם מאוד למרות שהוא לא אהב ללמוד. תמיד הוא היה מוקף חברים ותמיד שמח".

מורתו של שון מספרת כי על פניו שון לא היה נראה כמו הלוחם הטיפוסי. "הוא היה רזה וקטן מימדים יחסית ליתר הבנים בגילו. פשוט ילד חמוד. זו אבידה ענקית. הוא היה כל כך אהוב על ידי המשפחה שלו. מאז ששמעתי את הבשורה אני מסתכלת בדף הפייסבוק שלו על ההספדים שכתבו לו החברים ולא מסוגלת לעכל את המוות שלו". חבריו של שון ספדו לו בדף הפייסבוק שלו וכתבו "תמיד היית משהו מיוחד בשביל כולם. מתת מות גיבורים. לא נשכח אותך. תהיה בלב של כולנו לעד".

שון מונדשיין

"ידעו לפני המשפחה"

סמל שחר תעשה, בן ה-19 מפרדסיה, הוא בן לאחת מהמשפחות הוותיקות ביישוב. הוא הותיר אחריו זוג הורים, היידי ועופר, ושני אחים, חן בן ה-26 ועומר בן ה-16. אורלי זוהר, דודתו של שחר, סיפרה על האבידה: "הוא היה הילד הכי מקסים שיכול להיות, הלך נסיך. ילד שכל הזמן מחייך וצוחק וטוב וכיף לו, ילד מושלם, פשוט קשה לתאר את זה. פעם אחרונה הוא דיבר עם ההורים שלו ביום שישי, זה היה הקשר האחרון שלהם. אימא שלו הייתה מוטרדת כל השבוע, ובסוף הגיעה ההודעה הזאת".

"שחר היה נער איכותי מאוד", סיפר טל גורקי, ראש מועצת פרדסיה. "הוא היה מרכז העניינים של חבריו, מסור מאד. שחר נפצע במהלך שירותו בגולני והתעקש לחזור לשירות. לצערי הרב החלו שמועות בדבר מותו, ורבים ידעו על כך עוד לפני המשפחה".

"עשה הכל כדי להיות בגולני"

גם בן וענונו, תושב אשדוד בן 19, פעל בעזה יחד עם חבריו במסגרת תפקידו כלוחם בגדוד 13 בגולני. עם היוודע הבשורה הקשה בעירו, מאות קרובי משפחה, חברים ומכרים הגיעו לביתו בניסיון לנחם את הוריו. בין המבקרים היה גם הרב הראשי לישראל לשעבר, הראשון לציון הרב בקשי דורון.

איציק, חבר ותיק של המשפחה, סיפר על החייל שנפל: "בן היה ילד מקסים, צדיק, אדם יותר מדי טוב. אבידה ענקית. אני מכיר את אותו מאז שהיה קטן, הוא עשה הכל כדי להגיע לגולני. הוא התחבר לנו לנשמה מאז שהוא היה ילד. גם אני הייתי בגולני בסדיר. כשהוא סיים מסע כומתה אמרתי לו שאני רוצה לתת לו את הכומתה שלי. הוא לא הסכים לקבל אותה, אמר לי שאין לו אומץ לקחת אותה בגלל שאני שומר עליה הרבה שנים. לפני שבוע וחצי דיברתי איתו, אמרתי לו שישמור על עצמו ושאני גאה בו".

"הוא היה חייל מצטיין, סיים מסע כומתה ואת הטירונות כחייל מצטיין פלוגתי", המשיך וסיפר חבר המשפחה. "הוא סיים טירונות לפני חודש וחצי, המ"מ שלו הקפיץ אותו לעזה כי הוא היה קשר מ"מ והוא התנדב להצטרף. ההורים שלו והוא שומרי שבת, הוא התקשר בשישי ואמר שהוא לא נכנס לרצועה כי יש לו חום הוא התייבש. כנראה שבסוף הוא נכנס ומה שהיה היה. אלוהים באמת לוקח את הטובים".

חני בן אבו, מי שהיתה המחנכת של בן בימיו כתלמיד בבית הספר התיכון, סיפרה לחדשות 2 Online כי כבר אז היו לו שאיפות גבוהות בכל הקשור לשירותו בצבא. "בתחילת י"א הוא התחיל להיכנס לכושר, הכל כדי להתקבל לגולני. במשך כל התקופה הוא התאמן, ובסוף התקבל והגיע לגדוד 13. בן היה אהוב על כולם, היה לו צחוק מתגלגל והוא תמיד חייך. בהתחלה כשהגיעה הידיעה על מותו לא האמנתי ואז הבנו שזה אמיתי. רק לפני שבועיים דיברנו ותכננו לעשות פגישת מחזור, והוא ביקש שנחכה לו עד שהמבצע ייגמר. ועכשיו אנחנו ניפגש, אבל לא בנסיבות שהוא רצה", סיפרה המורה.

רבים מחבריו של וענונו כתבו הודעות אבל לזכר חברם בעמוד הפייסבוק שלו. "אין מרגוע או נחמה לבשורה שכזו, יגון וצער למשפחה למדינה כולה", כתב ניסים, אחד מחבריו. "איך פרח שהקריב חייו למען ביטחון המדינה ולחם בגבורה בשביל כולנו. שערי שמיים בוכים". חבר אחר של אואנונו כתב כי הוא עדיין לא מעכל את הבשורה המרה על מות חברו: "רק היום בבוקר שאלתי לשלומך וכבר הרגשתי צמרמורת בגופי. ילד פייטר וחזק. תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים".

האם ששירתה כרמ"ח נפגעים - קיבלה את הבשורה המרה מכל

דניאל פומרנץ בן ה-20, מכפר אז"ר, שירת כמפקד כיתה בגולני. אמו שירתה בעבר כראש מחלקת נפגעים בצה"ל - ועתה הגיעה גם אליה הבשורה המרה מכל. "הוא היה ילד מדהים, יפה תואר ומאוד מיוחד", סיפר עידן, חבר לספסל הלימודים. "הוא היה מצחיק ועם לב זהב. תמיד ידע שהוא רוצה להיות לוחם והייתה לו מוטיבציה אדירה להתגייס לקרבי".

דניאל פומרנץ

דף הפייסבוק של דניאל הפך הבוקר באורח טרגי לגל-עד. חבריו ספדו לו וכתבו: "דניאל היה מאותם האנשים האלה שידעו לגרום לך להרגיש בנוח ושייך. הוא היה בן אדם שידע לתת הרבה ולקבל מעט". חבר אחר מהשירות הצבאי כתב לו: "היית תמיד מוביל וראשון. מבטיח לך שכל חייל שישרת תחתיי יידע מי היה דניאל פומרנץ".

שלשום פורסמו שמותיהם של חמישה חיילים נוספים מחטיבת גולני שנהרגו בשורת תקריות אש ברצועת עזה: רס"ן צפריר בר-אור, סמג"ד סיור בגולני, בן 32 מחולון; סרן צבי קפלן, בן 28 מקדומים; סמ"ר גלעד יעקבי, בן 21 מקריית אונו; סמ"ר עוז מנדלוביץ', בן 21 מעצמון; סמ"ר נסים שון כרמלי, בן 21 מרעננה. אתמול הותר לפרסום כי גם סמ"ר משה מלקו, בן 20 מירושלים - הוא בין ההרוגים.  

גולני איבדה 13 מלוחמיה