אשכנזי: "גולני חטיבה קשוחה שלא נרתעת בקלות"

לאחר האובדן הקשה של 13 חיילים מחטיבת גולני במבצע "צוק איתן", מדבר הרטמכ"ל לשעבר רב אלוף במיל' גבי אשכנזי על היחידה שעליה פיקד, ואומר: "גולני היא חטיבה קשוחה שגדלה על מורשת של קרבות. אין לי ספק שהחיילים אולי נושכים שפתיים או מנגבים איזו דמעה בזווית העין, אך למרות הכל ממשיכים במשימה"

חיילי גולני, ארכיון

בזמן כהונתו כרמטכ"ל הפך רב אלוף (במיל') גבי אשכנזי לאחת הדמויות המזוהות ביותר עם חטיבת גולני. אתמול (א'), באחד הימים הקשים ביותר שידעה החטיבה עם קבלת הידיעה על מותם של 13 מחייליה וקציניה - הביע אשכנזי ביטחון בעוצמת החטיבה ואנשיה. "זה יום קשה לגולני, זה יום קשה לצה"ל", אמר אשכנזי לחדשות 2, "אבל גולני היא חטיבה למודת קרבות, חטיבה קשוחה שגדלה על מורשת של קרבות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראשית, מחובתנו לנחם את המשפחות השכולות ולחבק אותן כמה שאפשר", אמר אשכנזי. "אין לי ספק שהחיילים אולי נושכים שפתיים או מנגבים איזו דמעה בזווית העין, אך למרות הכל ממשיכים במשימה. החטיבה ידעה בעבר פגיעות בשרשרת הפיקוד ופגיעות בחיילים. גם בעופרת יצוקה, גם במלחמת לבנון השנייה והראשונה והוותיקים יותר אף זוכרים את יום כיפור בה רוב הפיקוד נפגע, אבל למרות הכל החטיבה המשיכה לתפקד על הצד הטוב ביותר".

"אני מכיר את המפקדים ביחידה", המשיך ואמר הרמטכ"ל לשעבר. "זו שעת המבחן שלהם, ואין לי ספק שהם נחושים ומקצועיים, ומובילים את החטיבה לבצע את משימותיה. אם אני הייתי צריך ללכת למלחמה, אלה בדיוק האנשים שהייתי רוצה לצדי. ולא רק בגולני - גם החבר'ה של גבעתי, צנחנים והנח"ל הם חבורה שקולה, מקצועית והכי טובה שאפשר למצוא".

 

גבי אשכנזי (AP)

"חשוב שהם יידעו שכולנו מאחוריהם"

"אני באמת חושב שכולנו צריכים לחבק את החיילים בכל צה"ל", הוסיף אשכנזי. "מה שחשוב לחיילים זה שהם יחושו שכל העם מאחוריהם. יהיו עוד ימים קשים, זה אופי הלחימה, גם המפקדים יודעים את זה וגם החיילים. ואני מקווה שכולם יחזרו הביתה בשלום".

אשכנזי הביע ביטחון ביכולותיהם של חיילי צה"ל, והדגיש את חשיבות האחדות הציבורית בימים הללו: "אבל מה שהכי חשוב זה שהם יידעו שהם לא רק שליחים שלנו, אלא שכולנו מאחוריהם. אני חושב שכל העם צריך להיות מאוחד היום, לשים את כל שאר הדברים בצד ואחרי שהם יחזרו הביתה, כל אחד יגיד את מה שהוא רוצה".

"אני סומך עליהם", סיכם אשכנזי, "ואני משוכנע לחלוטין שגולני יבואו בחשבון עם כל מי שצריך. לא לחינם הם בחוד, וכולנו סומכים עליהם, על כל הצבא. הצבא שלנו הוא מוסרי ומקצועי, ובדיוק בגלל זה אנחנו סומכים עליו".