ראש הממשלה: "ייתכן שעוד יהיו ימים קשים"

במסיבת עיתונאים שערך הערב בתל אביב, אמר ראש הממשלה כי האבידות של צה"ל הלילה קשות וכואבות, אך הפעולה הצבאית תימשך ככל שידרש עד שהשקט ישוב לכל יישובי ישראל. "כשיצאנו לדרך, ידענו שזו יכולה להיות מערכה ממושכת". יעלון: "בעוד יומיים-שלושה החלק הארי של המנהרות יושמד"

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב יחד עם שר הביטחון והרמטכ"ל מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב ובה התייחס לראשונה ללילה הקשה בעזה, בו נהרגו 13 חיילי גולני בלחימה בשכונת סג'עייה בעזה. הוא הביע את תנחומיו למשפחות הנופלים, אך הבהיר כי ישראל לא תפסיק את המבצע לפני השגת מטרותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לב האומה כולה עם משפחות הנופלים. אנחנו כואבים את כאבכם, אנחנו מרכינים ראש בפני בנינו שנפלו כדי שנוכל להמשיך לחיות כאן בארצנו. אני מבקש להביע בשם ממשלת ישראל וכל עם ישראל את הכאב העמוק שאנו חשים. אנחנו שולחים את תנחומינו להורים, לילדים, לבנות הזוג, ולמשפחות של חיילי צה"ל שנפלו בקרב על הגנת מדינת ישראל", פתח ראש הממשלה את דבריו. "אין מלחמה צודקת מזאת שבניכם, בנינו, נפלו בה בגבורה. אנחנו נשלים את המשימה שבה הם החלו, אנחנו נכניס את השקט והביטחון לכל חלקי הארץ. בשם כולכם אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח ברכת רפואה שלמה לכל החיילים הפצועים".

"כולנו מכירים את המשתתפים במערכה, הערבות ההדדית הזאת היא סודו כוחנו. אנו ביחד מאוחדים, עלינו להיות חזקים בימים קשים כמו היום הזה וגם בימים כאלה שייתכן שעוד יבואו. אנחנו מצויים במלחמה על הבית, כוחותינו פועלים בשטח, במקצועיות, בנחישות, ובעוצמה גדולה. בעוצמת אש גדולה וגם בעוצמת רוח מופלאה. למשפחות היקרות אני מבקש לומר שאני מוכר לדאגה שלכם, כולנו שותפים לה, אנחנו עושים הכל כדי לשמור על חיי האזרחים שלנו והחיילים שלנו. ישראל לא בחרה להיכנס למערכה הזאת, אך מרגע שנכפתה עלינו נבצע אותה עד שנמלא את המטרה - פגיעה בארגון החמאס ובשאר ארגוני הטרור בעזה, איננו נתרעים, נמשיך בפעולה כל שנידרש".

"המנהרות הללו יכלו להיפתח בגני ילדים"

"הפעולה הנוכחית דרושה לביטחון ישראל. חשפנו הלילה מנהרות שמצרפות למנהרות אחרות שחשפנו בדרך למדינת ישראל. חמאס השקיע שנים של עבודה, בהון עתק, כדי לבצע פיגועי טרור המוניים וכדי לבצע חטיפות. מצאנו אזיקים וסמי הרדמה, אין שום שאלה - זה מערך אסטרטגי שהחמאס השקיע בו ביצורים, חשמל וקשר, הכל כדי לבצע פיגוע המוני ולחטוף ישראלים. זה לא חדש לנו, הצלחנו בעבר לסכל פיגועים, אבל הפעולה הנוכחית בהיקף גדול יותר. אם המנהרות הללו לא היו נחשפות התוצאות היו יכולות להיות קשות בהרבה. המנהרות הללו היו יכולות להיפתח בגני ילדים ובחדרי אוכל, זאת תכנית החמאס ונגדה אנחנו פועלים".

איום המנהרות יופחת בקרוב. מנהרה בעזה, הש (דובר צה"ל)
"אין ערובה של 100% הצלחה, אבל אנחנו עושים את המירב. התוצאות של החיילים בשטח הם מעל למצופה. בימים שלפני היציאה לפעולה הקרקעית עסקנו בבניית התשתית המדינית לפעולה, ועשינו זאת במספר מישורים בו זמנית. הסכמנו להצעה המצרית להפסקת אש ולהצעה להפסקת אש הומניטארית של האו"ם ושל הצלב האדום. הדברים האלה יחד עם השיחות בעולם הניחו את התשתית שהביאה לנו אשראי בינ"ל בעולם, זה לא מובן מאליו וצריך להשקיע בזה. אנחנו מקבלים תמיכה מארה"ב וממדינות אחרות, רבות וחשובות, על זכותה של ישראל להגן על עצמה ועל הזכות להחזיר את השקט והביטחון לישובינו ולארצנו".

"מוקדם יותר שוחחתי שוב עם הנשיא אובמה והודיתי לו על תמיכתו בישראל. בזכות ההיענות שלנו להפסקת האש אי אפשר לטעון שישראל הביאה את ההסלמה, ולכן החמאס אחראי לתוצאות הנובעות מתוקפנותו. אנחנו עושים כל מאמץ כדי לא לפגוע בתושבי עזה, והחמאס עושה כל מאמץ שתושבי עזה ייפגעו. החמאס בנה שני מערכים אסטרטגיים כדי לפגוע במדינת ישראל: המערך הרקטי ומערך המנהרות. צה"ל פגע בשני המערכים, פעולות צה"ל ניטרלו את האפקטיביות של מערך הרקטות, החמאס חשב שכך הוא ישבור את העורף שלנו, הוא טעה".

"בכל קרב יש אירועים קשים"

"בכל קרב יש אירועים מורכבים וקשים וכך גם המערכה הנוכחית. הפעולה הצבאית מתקדמת כמתוכנן, ותתרחב ככל שתידרש עד שהשקט יחזור למדינת ישראל. כשיצאנו לדרך אמרנו שזו יכולה להיות מערכה ממושכת, אבל אנו יודעים אמת פשוטה: עם הצנח לא מפחד מדרך ארוכה".

שר הביטחון משה יעלון שדיבר אחרי ראש הממשלה, אמר כי בעוד יומיים-שלושה החלק הארי של המנהרות יושמד. "החמאס משלם מחיר כבד ואנחנו נכה בו באופן קשה ביותר. החמאס הביא על עצמו ועל עמו את המתרחש, אנו מצטערים על כל תושב שנקלע לקרב, די לאפשר ליישובי הדרום לחיות בחרדה, ואני מודה להם בשמי ובשם הממשלה על העמידה האיתנה שלהם ונותנים לנו את השקט להמשיך במלחמה".

 

המבצע פותח אפיקים מדיניים. אבו מאזן (רויטרס)
בתגובה לשאלת חדשות 2 על התמשכות איום המנהרות, אמר ראש הממשלה: "איום המנהרות היה מוכר לנו, טיפלנו במהלך הימים שקדמו לתקיפה האווירית בבעיה נקודתית, במנהרה מסוימת, אנחנו ידענו שאם תהיה הפסקת אש זה יהיה הנושא הראשון שנעלה. יהיו עוד נושאים וזה הראשון. ייתכן וזה היה נפתר או מועלה לפתרון בדרך מדינית. לא אסתיר כי הייתה אפשרות לא קטנה, שהתבררה כנכונה, שהחמאס לא יענה להפסקת האש - אנחנו נענינו. כתוצאה מכך, קיבלנו לגיטימציה בינלאומית לטיפול במנהרות בדרך שלנו. אם חמאס היה מסכים היינו פותרים בדרך מדינית".

"אנחנו פועלים פעולה מורכבת ועמוקה בתוך עזה, ויש גיבוי חזק מאוד בקהילה הבינלאומית לפעולה שצה"ל עושה ביחס למנהרות, כולם מבינים את זה. המערכים שלנו מאוד מחושבים, בעיה שלא נפתרת בדרך מדינית נפתרת בדרך צבאית".

"אף אחד לא תומך בחמאס, רק אירן וקטאר"

ראש הממשלה התייחס גם לתפקידו של אבו מאזן במשבר הנוכחי: "אנו בקשר עם גורמים נוספים באזור שלנו, כולל הרשות הפלסטינית, אני חושב שיש כאן בעיקרו זהות אינטרסים ביחס לחמאס כך אני לא רואה מישהו שתומך בחמאס, זולת אירן וקטאר".

דברים עם נימה אנטישמית. רה"מ ארדואן (AP)
"חלק מהפתרון הוא בוודאי שנמשיך בהבנה שהחמאס כפי שהוא תוקף ומתחמש, מקריב את הפלסטינים בעזה, לא יכול להיות חלק מתהליך שלום. העולם כולו מתחיל להבין את זה, בניגוד לעבר. יש זהות אינטרסים שהולכת ומעמיקה עם הרשות הפלסטינית, ונוספים לה עוד גורמים. זה פותח פתח גם לטפל בחמאס וגם לפתוח אפיקים מדיניים".

נתניהו גם תקף את ארדואן על דבריו הקשים נגד ישראל: "אלה דברים עם נימה אנטישמית. לא הייתי מצפה לשמוע את הדברים הללו מראש מדינה, הוא מדבר כמו אל-קעידה. כרגע אנחנו מתעסקים עם החזית בדרום, ולא מתעסקים עם דבריו של ארדואן".