ראש הממשלה נתניהו: "לפרז את עזה מנשק"

ישראל אישרה להאריך בשעתיים, עד 17:30, את הפסקת האש ההומניטרית בסג'עייה. הפלסטינים: 60 נהרגו ו-200 נפצעו בפעולה בשכונה. רה"מ: השמדת המנהרות תסתיים בקרוב. במקביל, הלחימה בעזה נמשכת

צה"ל אישר להעריך בשעה נוספת, עד 17:30, את הפסקת האש ההומניטרית בשכונת סג'עייה שבצפון מזרח הרצועה, וזאת על מנת לאפשר את פינוי הפצועים וההרוגים הרבים בה. במהלך ההפוגה התרחשה תקרית בודדת שבה פתחו מחבלים בירי בנשק קל ובנ"ט נגד כוח צה"ל שהשיב באש. גם מסוקי חיל האוויר תקפו נקודתית את מקור הירי אך לא הביאו לקריסת הפסקת האש. הפלסטינים חידשו בינתיים את הירי לעבר ערי ישראל, כשבמקביל צה"ל ממשיך בפעילות ברחבי הרצועה. רה"מ נתניהו: "המשימה לאיתור המנהרות מתבצעת במהירות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר הגביר צה"ל את התקיפה הארטילרית והאווירית באזור הנחשב למוקד לפעילות טרור מרכזי ברצועה. במהלך הפעילות נהרגו עשרות בני אדם, בהם מחבלים רבים, ועוד רבים נפצעו. על פי הודעה של משרד הבריאות בעזה כ-60 בני אדם נהרגו ועוד מאות נפצעו בתקיפה בשכונה המאוכלסת. "המראות מזכירים את סברה ושתילה", אמר דובר משרד הבריאות העזתי. עוד מדווח בעזה כי לפחות 62 ילדים ו-32 נשים נפצעו עד כה. "הכיבוש הישראלי מבצע פשעי מלחמה ברצועה במלוא מובן המילה, ישראל מנסה להסתיר את הפשע הזה מהעולם", טען דובר החמאס סמי אבו זוהרי.

בשל המצב בעיר, פנה חמאס לצלב האדום בבקשה לקיים הפסקת אש בין השעות 13:30-15:30. הבקשה הועברה לישראל ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, שהשיב בחיוב, אך הבהיר שכל ניסיון לנצל לרעה את ההפוגה, שמטרתה לענות על צרכים הומנטיריים דחופים, ייענה בתגובה חריפה. ואכן בתקרית שבה הפרו הפלסטינים את הפסקת האש תקף צה"ל נקודתית את המחבלים. זמן קצר לאחר תום הפסקת האש נעתה ישראל פעם נוספת להאריכה בשעתיים נוספות.

תושבי סג'עייה נמלטים (AP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו העניק ריאיון לרשת CNN שבו הביע צער על התמונות המתפרסמות בעזה, אך הטיל את האחריות על חמאס המסתתר מאחורי אוכלוסייה אזרחית. "יש לחמאס שני סוגי מנהיגים, אלה שמסתתרים מתחת לאדמה ושולחים ילדים לספוג אש, ואלה בהנהגה המדינית שמסתובבים במלונות חמישה כוכבים וקוראים ללחימה נגד ישראל", תקף נתניהו.

נתניהו הדגיש כי ישראל מחוייבת להפסקת ירי הרקטות לעבר יישובי ישראל ולאיתור מנהרות הטרור. "איש לא רוצה להרחיב את המבצע, אבל חמאס יורה אלפי טילים ואנו חייבים לעצור בעדם", אמר ראש הממשלה. "צריך לשים סוף לאיום המנהרות ולוודא שרצועת עזה מפורזת".

במקביל, מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי צפוי להגיע לאזור בעוד יומיים, על מנת לסייע לקדם את היוזמה המצרית להפסקת האש. "ישראל זכאית להגן על עצמה מהרקטות שנורות מרצועת עזה, והמתקפות שנעשות באמצעות מנהרות שנמתחות מצידו השני של הגבול", הדגיש קרי בריאיון לרשת פוקס. "אנחנו תומכים בהם (בישראל) לחלוטין".

העיר מהווה מוקד למנהרות (דובר צה"ל)

בצה"ל אומרים היום כי תושבי סג'עייה קיבלו כבר לפני כמה ימים הודעה על פעילות צפויה של צה"ל וכי הם התבקשו להתפנות מהמקום. עוד אומרים כי מדובר במוקד מרכזי של פעילות חמאס, שבו מחביא הארגון אמצעי לחימה, ממקם חמ"לים וחופר מנהרות. על פי הדיווח, מאז תחילת המבצע שוגרו 140 רקטות מאזור סג'עייה לשטח ישראל. הפלסטינים טוענים כי אלפים בורחים לעבר מרכז עזה ולבתי החולים בעיר. בטלוויזיה המקומית משודרות תמונות קשות של גופות אזרחים, מתוך מטרה לפעול לגינוי ישראל בעולם.

כוחות צה"ל בשטח, ארכיון (רויטרס)

על פי גורמים צבאיים, מתחילת הפעילות הקרקעית תקף צה"ל כ-566 מטרות טרור, מתוכן כ-52 מטרות טרור נתקפו החל משעות הבוקר. בין המטרות נתקפו 23 בתים אשר שימשו כתשתית פיקוד ושליטה לפעילות טרור, 13 משגרים ומנהרת לחימה. בנוסף, נתפסו עד כה 22 מחבלים אשר מוחזקים כעת ומתוחקרים על ידי צה"ל. על פי הערכות שונות בשכונת סג'עייה מנהרות רבות המגיעות לישראל, כמו זו שדרכה חדרו אמש מחבלים ופתחו באש לעבר כוח צה"ל.

במהלך הלחימה נפצעו מספר רב של חיילים שפונו לקבלת טיפול בבתי החולים סורוקה בבאר שבע וברזילי באשקלון. בין הנפגעים גם מח"ט גולני ע'סאן עליאן שנפצע באורח קל עד בינוני. בעקבות בקשתו לחזור לחייליו ובניגוד לעצת הרופאים, שוחרר המח"ט מבית החולים. "הוא רוצה לחזור כבר לשדה הקרב, אנחנו רוצים שהוא עוד ימתין קצת", סיפר אהוד דודסון, מנהל בית החולים סורוקה.

ההרס בשכונות בעזה (רויטרס)

בתקשורת הפלסטינית טוענים שהיממה האחרונה, ה-13 למבצע, הייתה הקשה ביותר מבחינת תושבי הרצועה. "זו המתקפה הקשה ביותר שאנו סופגים מאז 1967 כשישראל כבשה את עזה", סיפר קשיש פלסטיני לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי גורמי רפואה בעזה, 400 הרוגים נספרו עד היום בימי הלחימה, חלק ניכר מהם אזרחים. "זהו רצח, אנחנו מפנים את הפצועים תחת האש ואין יותר מקום בבית החולים", טען פלסטיני נוסף.

במהלך היום צפויה להתקיים בקטאר פגישה בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן לחאלד משעל, מנהיג החמאס הגולה. משעל עצמו עשוי להגיע כבר מחר לקהיר על מנת לפקח על ניסניות להגיע להפסקת אש, אך בחמאס חוששים שהיוזמה תכלול דרישה מהם להתפרק מנשקם. "יו"ר הרשות הפלסטינית קורא לקהילה הבינלאומית להתערב מיד להפסקת התוקפות הישראלית ולכפות הפסקת אש", נמסר מלשכת אבו-מאזן.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, אהוד יערי, רוני דניאל, ניר דבורי, ירון שניידר ויואב אבן.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-13:

דיווח: חמאס ביקש הפסקת אש הומניטרית, ישראל סירבה

האויב שמתחת: זהו איום המנהרות

מטחים כבדים: פגיעה בבית באשקלון

המבצע בעזה: עשרות מחבלים נהרגו

ההתכתבות האחרונה של אמוץ גרינברג: "הכל בסדר"

הותר לפרסום: שני חיילים נהרגו