הפסקת אש הומניטרית למשך שעתיים באזור סג'עייה

ישראל קיבלה את בקשת הצלב האדום להפוגה בלחימה באזור שכונת סג'עייה, שם נהרגו לפי דיווחי הפלסטינים עשרות בני אדם - ההפוגה תימשך עד 15:30. באזורים אחרים ברצועה נמשכת פעולת כוחות צה"ל. משדר מיוחד

ישראל הכריזה על הפסקת אש הומניטרית בשעות 13:30-15:30 זאת על מנת לאפשר לארגוני הבריאות הפלסטינים לפנות גופות ופצועים משכונת סג'עייה. במקביל, ממשיך צה"ל את הפעילות באזורים אחרים ברצועה לאיתור מנהרות וחיסול מחבלים. הבקשה להפוגה זמנית הועברה על ידי חמאס לצלב האדום ומשם לישראל. הפסקת האש תימשך שעתיים בלבד ורק באזור הנמצא בלב ההתכתשות ביממה האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבקשה הועברה בשעות הבוקר למתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, באמצעות הצלב האדום. מרדכי יידע זמן קצר לאחר מכן לראש הצלב האשום בישראל כי הבקשה נענתה בחיוב. בצה"ל מדגישים כי כל ניסיון לנצל לרעה את ההפוגה, שמטרתה לענות על צרכים הומנטיריים דחופים, ייענה בתגובה חריפה. בתקרית בודדת במהלך ההפוגה, פתחו מחבלים בירי בנשק קל ובטילים נגד טנקים לעבר כוח צה"ל, הלוחמים לא נפגעו בניסיון התקיפה. בשל כך בוצעה תקיפה נקודתית של חיל האוויר, אך הדבר לא הביא לקריסת הפסקת האש.

הבוקר הגביר צה"ל את התקיפה הארטילרית והאווירית באזור המהווה מוקד לפעילות טרור מרכזי ברצועה. משרד הבריאות בעזה כינס מסיבת עיתונאים ובה דיווח כי 50 בני אדם נהרגו ו-210 נפצעו מתקיפות צה"ל בשכונה. לדבריהם, בין ההרוגים 17 ילדים ו-14 נשים. "המראות מזכירים את סברה ושתילה", אמר דובר משרד הבריאות העזתי. עוד מדווח בעזה כי לפחות 62 ילדים ו-32 נשים נפצעו עד כה. "הכיבוש הישראלי מבצע פשעי מלחמה ברצועה במלוא מובן המילה, ישראל מנסה להסתיר את הפשע הזה מהעולם", טען דובר החמאס סמי אבו זוהרי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער על הרג הפלסטינים והטיל את האחריות על החמאס שממשיך לפעול מלב האוכלוסייה האזרחית בעזה. "ישראל מצירה על כל ירי לא מכוון לעבר אזרחים פלסטינים", נכתב בטוויטר הרשמי של נתניהו. "החמאס יורה מריכוזים אלה לכיוון מיליוני אזרחים ישראלים, אין סימטריה בין פעולות ארגון הטרור הרצחני לבין פעולות של מדינה דמוקרטית נגד רקטות ומנהרות".

לוחמי צה"ל פועלים באזור, אתמול (דובר צה"ל)

בצה"ל אומרים היום כי תושבי סג'עייה קיבלו כבר לפני כמה ימים הודעה על פעילות צפויה של צה"ל וכי הם התבקשו להתפנות מהמקום. עוד אומרים כי מדובר במוקד מרכזי של פעילות חמאס, שבו מחביא הארגון אמצעי לחימה, ממקם חמ"לים וחופר מנהרות. על פי הדיווח, מאז תחילת המבצע שוגרו 140 רקטות מאזור סג'עייה לשטח ישראל.

נפגעים רבים בסג'עייה (רויטרס)

משעות הבוקר ניתן להבחין בעשן מיתמר מעל האזור, לאחר הפצצות נוספות ומאסיביות במסגרת הפעילות של צה"ל נגד קני הטרור בעיר. בימים האחרונים פיזר צה"ל כרוזים וקרא לתושבים לעזוב את המקום, וזאת כהכנה לפעולה הצבאית שיצאה לדרך. הפלסטינים טוענים כי אלפים בורחים לעבר מרכז עזה ולבתי החולים בעיר. בטלוויזיה המקומית משדרים תמונות קשות של גופות אזרחים, מתוך מטרה לפעול לגינוי ישראל בעולם.

העיר מהווה מוקד למנהרות (דובר צה"ל)

על פי גורמים צבאיים, צה"ל חשף עד כה למעלה מ- 36 פירי מנהרות טרור ברחבי הרצועה. על פי הערכות שונות בשכונת סג'עייה מנהרות רבות המגיעות לישראל, כמו זו שדרכה חדרו אמש מחבלים ופתחו באש לעבר כוח צה"ל. "בשעות הקרובות יהיה מאמץ מסיבי בצפון הרצועה", הדגיש גורם צבאי בכיר. לדבריו, עשרות מחבלים נהרגו בתקיפת הישראלית ביממה האחרונה ועוד רבים נעצרו.

כוחות צה"ל בשטח, ארכיון (רויטרס)

במהלך הלחימה נפצעו מספר רב של חיילים שפונו לקבלת טיפול בבתי החולים סורוקה בבאר שבע וברזילי באשקלון. בין הנפגעים גם מח"ט גולני ע'סאן עליאן שנפצע באורח קל עד בינוני. בעקבות בקשתו לחזור לחייליו ובניגוד לעצת הרופאים, שוחרר המח"ט מבית החולים. "הוא רוצה לחזור כבר לשדה הקרב, אנחנו רוצים שהוא עוד ימתין קצת", סיפר אהוד דודסון, מנהל בית החולים סורוקה.

ההרס בשכונות בעזה (רויטרס)

בתקשורת הפלסטינית טוענים שהיממה האחרונה, ה-13 למבצע, הייתה הקשה ביותר מבחינת תושבי הרצועה. "זו המתקפה הקשה ביותר שאנו סופגים מאז 1967 כשישראל כבשה את עזה", סיפר קשיש פלסטיני לסוכנות הידיעות רויטרס. על פי גורמי רפואה בעזה, 353 הרוגים נספרו עד היום בימי הלחימה, חלק ניכר מהם אזרחים. "זהו רצח, אנחנו מפנים את הפצועים תחת האש ואין יותר מקום בבית החולים", טען פלסטיני נוסף.

עאיש איגלא תושב השכונה אמר לגרדיאן הבריטי: "אנחנו גרים מאוד קרוב לגבול, לא יכולנו לעזוב את הבית. הקומה העליונה נהרסה לחלוטין, אנחנו 30 נפשות בבית. כשיצאנו החוצה פגע בנו פגז, הוא נחת ממש קרוב אלינו, הרגל שלי נשברה. האמבולנס הצליח להגיע רק לאחר כמה שעות".

במהלך היום צפויה להתקיים בקטאר פגישה בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן לחאלד משעל, מנהיג החמאס הגולה. משעל עצמו עשוי להגיע כבר מחר לקהיר על מנת לפקח על ניסניות להגיע להפסקת אש, אך בחמאס חוששים שהיוזמה תכלול דרישה מהם להתפרק מנשקם. "יו"ר הרשות הפלסטינית קורא לקהילה הבינלאומית להתערב מיד להפסקת התוקפות הישראלית ולכפות הפסקת אש", נמסר מלשכת אבו-מאזן.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, אהוד יערי, רוני דניאל, ניר דבורי, ירון שניידר ויואב אבן.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-13:

דיווח: חמאס ביקש הפסקת אש הומניטרית, ישראל סירבה

האויב שמתחת: זהו איום המנהרות

מטחים כבדים: פגיעה בבית באשקלון

המבצע בעזה: עשרות מחבלים נהרגו

ההתכתבות האחרונה של אמוץ גרינברג: "הכל בסדר"

הותר לפרסום: שני חיילים נהרגו