עוד כוחות נכנסו לעזה: עשרות מחבלים נהרגו

בצה"ל הכריזו על הרחבת המבצע הקרקעי ביומו ה-13 של מבצע "צוק איתן". כוחות יבשה גדולים הצטרפו לפעילות ברצועה במטרה להביא להמשך פגיעה קשה בתשתיות הטרור. גורם צבאי בכיר: כ-470 מטרות הותקפו בפעולה הקרקעית, 36 מנהרות נחשפו

(רויטרס)

צה"ל מרחיב את מבצע "צוק איתן": כוחות חי"ר גדולים הצטרפו במהלך הלילה (א') לפעילות ברצועת עזה, שמתמקדת בחשיפת מנהרות הטרור ופגיעה בתשתיות חמאס. במהלך הלילה השמידו לוחמי צה"ל שתי מנהרות טרור שכוונו לפגיעה באזרחי ישראל. ברחבי הרצועה היו היתקלויות רבות בין הכוחות למחבלים פלסטינים והתנהלו חילופי אש במוקדים רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם צבאי בכיר דיווח הבוקר כי 2,600 מטרות הותקפו מאז תחילת מבצע "צוק איתן" לפני 13 ימים, וקרוב ל-470 מטרות מתחילת המאמץ הקרקעי שהחל בליל חמישי. כ-130 אנשי חמאס נהרגו ב-13 ימי המבצע וכ-800 נפצעו. כוחות צה"ל חשפו 14 מנהרות ו-36 פתחי מנהרות.

"בשעות הקרובות יהיה מאמץ מסיבי בצפון הרצועה", אמר הגורם, שציין כי לפחות 70 מחבלים נהרגו עד השעה 22:00 אמש ו-15 נעצרו: "אני מעריך שעשרות נוספים נהרגו במהלך הלילה". כוחות צה"ל מפוצצים ומשמידים חלק מהמנהרות באזור ודלברי הגורם הבכיר, "בשעות הקרובות נפוצץ עוד כמה מנהרות כאלה, ובמקביל נמשכות התקיפות על יעדים".

עשרות מנהרות נחשפו (דובר צה"ל)

נתניהו דן בהרחבת מבצע "צוק איתן"

פעולת צה"ל יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ועל פי התוכניות המבצעיות של צה"ל, והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה הכללי. "הכוחות הפועלים במבצע נמצאים ברמת מוכנות וכשירות גבוהה למשימתם לאחר תקופת אימונים מוגברת ותהליכי תכנון והיערכות יסודיים", נמסר מדובר צה"ל.

דובר צה"ל מדגיש כי השלב הזה מתבצע בהתאם לתכנון ובהמשך ליעדי המבצע שהושגו עד כה, ועל מנת להביא להמשך פגיעה קשה בארגון הטרור חמאס. בשעות הלילה השמיד צה"ל שתי מנהרות טרור נוספות שנועדו לפגוע באזרחי מדינת ישראל, שאחת מהן נחשבת לארוכה במיוחד. במהלך הלילה תקף צה"ל כ-45 מטרות טרור, בהם למעלה מעשרה משגרים מוטמנים.

גורמים מדיניים דיווחו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בשעות הלילה ישיבות ביטחוניות בקרייה עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המוסד על הרחבת הפעולה בעזה. כמו כן שוחח נתניהו עם מזכיר המדינה קרי בנוגע למבצע "צוק איתן", וצפוי להמשיך גם היום לקיים ישיבות ביטחוניות בנושא ולדון עם ראשי מדינות.

נמשכות תקיפות יעדי הטרור בעזה (AP)

בתוך כך, מדווחת התקשורת הפלסטינית כי אוסמה אלחייה, בנו בכיר החמאס חליל אלחייה נהרג בהפגזת צה"ל בשכונת סג'עיה שבעזה. על פי הדיווח, גם אשתו ובתו של אוסמה אלחייה נהרגו בהפגזה.

"כשלו המאמצים להפסקת אש"

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס נפגש אמש עם ראש הממשלה נתניהו, ובתום השיחה בישר כי המאמצים להפסקת אש לאחר 12 ימים כשלו.  פביוס, שהגיע היום לישראל לאחר ביקורים במצרים ובירדן, אמר לכתבים זרים בתום הפגישה כי "בצער, אני יכול לומר שקריאתנו להפסקת אש לא נשמעה. להיפך - יש סיכון לקורבנות אזרחיים רבים, דבר המדאיג אותנו מאוד".

האמל"ח שנתפס במנהרת הטרור (דובר צה"ל)

בפתח הפגישה בין השניים אמר נתניהו כי יש להבדיל בין ישראל לבין חמאס בדיונים על הפסקת האש: "אני לא חושב שהקהילה הבינלאומית צריכה ליצור כל סוג של סימטריה בין דמוקרטיה לבין ארגון טרור שמנסה לפגוע בכוונה במיליוני אזרחים חפים מפשע".

"אני יודע שזאת לא עמדתה של צרפת ואני חושב שזאת לא צריכה להיות העמדה של אף גורם בקהילה הבינלאומית", הוסיף. נתניהו הדגיש כי ישראל היא "דמוקרטיה שפועלת באופן לגיטימי מתוך הגנה עצמית תוך שהיא מנסה להימנע מפגיעות אזרחיות".

דן בהרחבת המבצע. נתניהו

השתתפו בהכנת הידיעה: ניר דבורי, יוסי זילברמן ויואב אבן