אירוע החדירה ברצועה: המחבלים הצטיידו באזיקונים ובחומר הרדמה - כדי לחטוף אזרחים

המחבלים שחדרו לשטח ישראל הבוקר הצטיידו באמצעי לחימה רבים ובציוד שנועד לסייע להם בחטיפת אזרחים, ללא התנגדות. קצין וחייל נהרגו בתקרית ועוד שני חיילים נפצעו, ומחבל אחד נהרג. בצה"ל נבדק כיצד הצליחו המחבלים לחמוק מהחיישנים והאמצעים הטכנולוגיים שנועדו לאתר אותם

אמצעי הלחימה שנמצאו בפתח המנהרה

המחבלים חדרו כמאה מטרים לשטח ישראל במטרה לחטוף אזרחים- וארבו לסיור הצה"לי: לאחר שהותר לפרסום כי קצין וחייל נהרגו בחדירת המחבלים מרצועת עזה לדרום, החלו בצה"ל לתחקר כיצד לא זוהתה החדירה בשלב מוקדם יותר למרות האמצעים הטכנולוגיים, בהם חיישנים שונים. בשטח נמצאו אזיקונים, בקבוקים עם חומרי הרדמה ומזרקים לצד מאגר נשק רב - אמצעים המעידים כי המחבלים, שלבשו מדי ב' צבאיים, רצו לחטוף אזרחים ולהעביר אותם לרצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצה"ל מעריכים כי קיימות עוד כ-20 מנהרות תקיפה מעזה לישראל, ולכן גורמים צבאיים דורשים עוד זמן לפעולה הקרקעית כדי לאתר ולהשמיד את כל המנהרות. בצבא טוענים כי העמקת הפעולה תפגע באופן ניכר בנכס המשמעותי של חמאס. במקביל יש הנחייה להמשיך ולעבות את ההגנה על היישובים, מתוך הבנה שלא מדובר בניסיון החדירה האחרון מעזה לישראל.

מהתחקיר הראשוני עולה ששמונה או תשעה מחבלים חדרו מהרצועה ונכנסו דרך המנהרה לעומק של כמאה או מאתיים מטרים לתוך הצד הישראלי. לאחר יציאתם מהמנהרה הם ניסו לאתר מטרות שאפשר לפגוע בהן והבחינו בסיור המתקרב. הם בחרו בו כמטרה, ארבו לכוח ופתחו באש לעבר הג'יפ הראשון. מהירי הזה נהרגו הקצין אמוץ גרינברג והחייל אדר ברסנו, והחיליים הנוספים בכוח  - בג'יפ זה ובגיפים הסמוכים - ירדו מכלי הרכב והסתערו על המחבלים.

נהרג בפעולה. אדר ברסנו

הכוח הופתע, אך הגיב מהר

אחד מהמחבלים נהרג מהירי, והשאר ככל הנראה מצליחים להימלט בחזרה לעזה. חיל האוויר פתח לעברם בירי, אך לא ידוע האם נפגעו. באזור נערכו סריקות רבות בזירות עד שנקבע לאחר כארבע שעות כי אין עוד מחבלים בשטח ישראל. בצה"ל מדגישים כי למרות שהכוח הופתע, החיילים הגיבו מהר וסיכלו את החדירה ובכך מנעו פגיעה ביישובים, אבל במקביל נבדק מדוע לא זוהו המחבלים עוד בטרם יציאתם בצד הישראלי של גדר המערכת.

עם הדיווח הראשוני על החשש לחדירה, הצבא הורה לתושבים לנעול את הדלתות והחלונות ולהישאר בבתיהם. כיתות הכוננות עברו בכל בית על מנת לוודא שאיש לא חסר ושאף מחבל לא חדר ליישוב. גם הילדים שכבר רגילים לקולות הפיצוצים הבינו את חומרת האירוע, כאשר ראו חיילים רבים שעברו באזור. רק לאחר כארבע שעות שללו בצבא את האפשרות שמחבלים נכנסו ליישובים נוספים.

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, הביע השתתפות בצער המשפחות: "היום ניסו לבצע פיגוע נגד חיילים ואזרחים, ולמרבה הצער היו לכוחותינו נפגעים. המנהרות האלה אינן מנהרות מסתור או מחבוא - חמאס תכנן לבצע חטיפות באמצעות המנהרות ולפגוע ביישובים ובבסיסי צה"ל". אלמוג הדגיש כי צה"ל ממשיך "לפעול בעוצמה רבה מאוד במאמץ היבשתי כדי לשלול יכולות אסטרטגיות שחמאס פיתח במשך שנים רבות. במסגרת הפעולות אנחנו מפרקים את מערכת המנהרות של חמאס כדי לנסות ולהשיג הישג".

אמוץ גרינברג

בתקרית נהרגו סמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה, ורב סרן אמוץ גרינברג בן ה-45, חייל מילואים מהוד השרון. הודעה נמסרה למשפחותיהם. שני חיילים נוספים נפצעו בינוני ופונו במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

בהכנת הידיעה השתתף תמיר סטיינמן.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-12:

בצה"ל נבדק: מדוע לא זוהתה חדירת המחבלים בה נהרגו החיילים

אדר נהרג בהיתקלות עם מחבלים: "תשמור עלינו מלמעלה"

המילואימניק המסור נהרג: "לא חשבתי על זה בחלומותיי השחורים"

הותר לפרסום: קצין וחייל נהרגו מאש מחבלים‎ בניסיון החדירה בדרום

הירי נמשך: יירוטים בדרום ובשפלה

טרגדיה באזור דימונה: גבר נהרג, בני משפחתו נפצעו מפגיעת רקטה

הפלסטינים שלחו חמור נפץ לעבר חיילים ברפיח

טייסי חיל האוויר: "לא ישנים אחרי פגיעה בבלתי מעורבים"

מצרים: לא נשנה את היוזמה להפסקת אש

צפו: כך פוצץ צה"ל פתח מנהרה