הותר לפרסום: קצין צה"ל נפצע קשה בהיתקלות עם מחבלים בצפון עזה

במסגרת פעילות הכוחות במבצע "צוק איתן" נפצע קצין צה"ל בהיתקלות עם מחבלים. הוא פונה לבית החולים סורוקה במצב קשה. מוקדם יותר נפצעו 4 חיילים בחילופי אש עם מחבלים שניסו לחדור לשטח ישראל. צה"ל סיכל פיגוע נוסף וחיסל שני מחבלים ברצועה

החייל פונה לסורוקה. ארכיון (פלאש 90)

ביום ה-12 למבצע "צוק איתן" נמשכים העימותים הקשים ברצועה: במהלך פעילות בתוך עזה, נפצע קשה קצין צה"ל במהלך היתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה בזמן פעילות מבצעית. הקצין קיבל טיפול רפואי בשטח ופונה לבית החולים סורוקה במצב קשה. בתקרית אש אחרת במהלך הקרבות, שני מחבלים פתחו באש לעבר חיילים בדרום עזה. הכוח השיב לעברם באש וחיסל את שני המחבלים. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל. בשעות הבוקר נפצע קשה קצין בהיתקלות עם מחבלים בלהיה בצפון הרצועה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הבוקר נפצעו ארבעה חיילים שסיכלו ניסיון פיגוע, לאחר שזיהו מספר מחבלים שניסו לחדור לישראל דרך מנהרת טרור. שניים מהחיילים נפצעו בינוני ושניים אחרים קל. החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה בבאר שבע. מחבל אחד חוסל לאחר שניסה לחצות את הגדר.

במקביל, תקף כלי טיס של חיל האוויר מספר מחבלים שהיו מעורבים באירוע. ההערכה היא כי בשלב זה לא נשקפת סכנה ליישובים וכי אין עוד מחבלים בשטח הישראלי, אך במקום עדיין נערכות סריקות נרחבות.

עלייה במספר העזתים שנמלטו מבתיהם

במשך שעות ארוכות, לאורך התקרית, הונחו תושבים באזור להסתגר בבתיהם. בשלב זה הוסרה ההנחיה והתושבים מתבקשים להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. מוקדם יותר דיווחה הזרוע הצבאית של חמאס כי היא "מבצעת פעולה מעבר לקווי האויב" וכי במקום מתנהלים חילופי אש.  

דובר סוכנות הסיוע לפליטים פלסטינים של האו"ם (אונר"א) דיווח היום כי למעלה מ-50 אלף אזרחים ברצועה ביקשו מחסה מהפגזות צה"ל. לדבריו, הפעולה הקרקעית גרמה לעלייה חדה במספר התושבים שנמלטו מבתיהם: "מספרם הוכפל ב-36 השעות האחרונות", הוסיף. על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני, לפחות 325 נהרגו מתחילת מבצע "צוק איתן", בהם 70 ילדים.

הרוג מפגיעת רקטה ליד דימונה

בעוד הלחימה בעזה נמשכת, ממשיך גם ירי הרקטות לעבר ישראל. גבר בן 33 נהרג מפגיעת רקטה סמוך לדימונה, ככל הנראה בפזורה הבדואית. ארבעה בני אדם נוספים נפצעו - תינוקת כבת ארבעה חודשים נפגעה באורח קשה, שתי נשים נפצעו בינוני וילד נפצע קל. רקטה נוספת פגעה במבנה במועצת אשכול וגרמה לשריפה. במהלך הלילה פגעה רקטה בשטח בנוי באשדוד וגרמה לנזק. במהלך היום נורו לפחות 69 רקטות לעבר שטח ישראל, ותשע מהן יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל".

במהלך 40 השעות שבהן פועלת חטיבת הנח"ל ברצועת עזה, הותקפו שש חוליות מחבלים שונות ו-20 מחבלים נהרגו. במסגרת פעילות החטיבה נחשפו 3 מנהרות התקפיות לשטח ישראל.

כ-40 אתרי שיגור הותקפו מהאוויר (AP)

אלפים הפגינו נגד המבצע בכפר כנא

כ-4,000 בני אדם השתתפו היום בעצרת שהתקיימה בכפר כנא שבגליל התחתון נגד מבצע "צוק איתן". המפגינים הניפו דגלי פלסטין והתנועה האסלאמית, דרשו להסיר את המצור על רצועת עזה והציגו תמונות של נפגעים מפעולת צה"ל. את ההפגנה נגד הפעולה של צה"ל ברצועה יזמה התנועה האסלאמית, שהצליחה להביא מפגינים מכל רחבי הארץ. באירוע השתתפו בין היתר ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, ראאד סלאח, וראשי מועצות ערביות.

המפגינים האשימו את ממשלת ישראל בהפעלת כוח חריג ברצועה, אך גם האשימו את מדינות ערב, ובראשן מצרים, כי אינן מזדהות די עם התושבים ברצועה. "צריך להפסיק את המלחמה מיד ולהסיר את המצור מעזה", אמר לחדשות 2 Online עבד אל חכים, מראשי הפלג האסלאמי. "הבעיה היא הכיבוש הציוני, הבעיה היא בנימין נתניהו. חמאס הוא לא הבעיה והפתרון היחיד הוא לתת חופש לתושבי עזה". "תושבי עזה ינצחו את הכיבוש הציוני ויגרמו לו לברוח מעזה", הוסיף שייח' כאמל חטיב, סגן ראש התנועה האסלאמית.

הפגנה סוערת בכפר כנא (חדשות 2)

"פגיעה משמעותית במערך המנהרות"

כמו כן הותקפו באמצעות חיל האוויר כ-40 אתגרי שיגור ומחסנים עם אמצעי לחימה מן האוויר, וזאת באמצעות הכוונת הכוחות מן הקרקע. 15 אתרי טרור הותקפו באמצעות ירי טילים של כוחות הקרקע של החטיבה.

הבוקר אמר קצין בכיר בצה"ל כי מאז הכניסה הקרקעית לרצועת עזה, הצליחו הכוחות לפגוע משמעותית במערך המנהרות של חמאס. "בתוך יממה וחצי חשפנו 13 מנהרות תקיפה וטרור וחמאס מאבד את הנכס האסטרטגי המשמעותי שלו", אמר הקצין הבכיר. "מדובר במערך הגנה שהארגון בנה מתחת לרצועה. זה בבת עינו של חמאס ואנחנו פגענו בזה משמעותית".

הקצין ציין עוד כי כל 13 המנהרות שנחשפו הן מנהרות "חוצות גדר" שחודרות בחלקן לשטח ישראל וכי חלק מהמנהרות ישרות וחלקן מסועפות. "אנחנו עוסקים בחשיפת התוואי של המנהרות ובהמשך נפוצץ אותן". הקצין ציין עוד כי בקרוב תתקבל החלטה האם להכניס יחידות נוספות לרצועה.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, תמיר סטיינמן, יואב אבן וגלעד שלמור.