היום הראשון לפעולה הקרקעית של צה"ל בעזה: "העם אתכם, צאו להתקפה"

24 השעות הראשונות לפעולת כוחות רגלים, שריון והנדסה של צה"ל בתוך הרצועה: מההתארגנות לפני חציית הגבול, דרך התדריכים, יירוטי הטילים והרוח הגבית מעם שלם, הפעולות הנועזות והמרדף אחר מחבלי חמאס – ועד השמדת מנהרות הטרור. סיכום היום הראשון לפעולה הקרקעית בעזה

אלפי חיילים, מאות שיגורים, עשרות יירוטים, מחבלים עצורים, מנהרות טרור שהושמדו ועם אחד מאוחד: אמש (ה'), מעט אחרי השעה 22:00, ניתן האות וטנקים של צה"ל חצו לראשונה מזה חמש שנים את גבול עזה במטרה להילחם בחמאס, לשים סוף לירי הרקטות ולהשמיד את מנהרות הטרור. כך נראו 24 השעות שחלפו מאז: מההתארגנות והכוננות שלפני, דרך רגעי הכניסה לרצועה ועד לתחילת הפעילות הענפה של צה"ל בכל רחבי עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כאן קודקוד, אנו יוצאים למבצע פגיעה בחמאס על מנת להשיב את השקט לאזרח ישראל", הכריז תא"ל נדב סדן ברשת הקשר הצה"לית. "העם בגבכם, בחזית נמצאים מחבלי החמאס והג'יהאד. סומך עליכם, בטוח ביכולתכם, צאו להתקפה, בהצלחה, סוף".

רגעי הכניסה לרצועה. כוחות חי"ר, חיל שריון והנדסה חוצים את הגדר לשטח הפלסטיני. "כרגע חצינו את הגדר, אנחנו בתוך עזה. כמו שאתם שומעים, חיל האוויר מפציץ חזק. מחכים לפקודות להמשך", סיפר אחד הלוחמים. מצפון ועד דרום הרצועה, מעטאטרה ובית חאנון ועד חאן יונס ורפיח, השתלט צה"ל על חגורה בת כשלושה קילומטרים בתוך עזה - רובה שטח חקלאי שאינו בנוי בצפיפות. המטרה: הסרת איום המנהרות וצמצום הירי לישראל.

משמידים את מנהרות הטרור תחת חילופי אש (רויטרס)


במהלך הכניסה לבית לאהיה התפתחו חילופי אש בין כוח מחטיבת הנח"ל למחבלים במהלכם נפגע ונהרג סמ"ר איתן ברק ז"ל. עוד שישה נפצעו. עדיין לא ברור אם נפגע מאש פלסטינית או מירי כוחותינו.

עכשיו, כשהשלימו את ההשתלטות על המרחבים בפאתי השטח הבנוי, החלו על בסיס מודיעין שמספקים אמ"ן ושב"כ לסרוק מנהרות תופת וטרור, כאלה שנחפרו מתחת לגדר לשטח הישראלי. במהלך הפעילות בוצע ירי פצמ"רים ונ"ט על הכוחות. טנק שזיהה חוליית נ"ט סמוך לרפיח ירה ופגע בה. במקומות אחרים היתקלויות בטווחים קצרים. כעשרים מחבלים נהרגו. בינתיים ההתנגדות מועטה יחסית, זה לא אומר כלום לגבי ההמשך.

"אנחנו כאן כדי להגן על מדינת ישראל, זה מה שהתאמנו בשבילו"

מן הים ומן האוויר - מסייעים לכוחות על הקרקע בפעולות של חיפוי ותקיפה. מטוסי קרב מפציצים מנהרות בדרום הרצועה, משגרים ארוכי טווח מותקפים במערב העיר עזה. במהלך פעילות כוח צה"ל באזור חאן יונס נתפסו כמה חשודים. מחקירתם בשב"כ עולה כי מדובר בפעילים ביחידה הרקטית של חמאס בגזרת חאן יונס. ברשותם נתפס ציוד להכנת מטענים ושיגור רקטות. חקירתם בשב"כ נמשכת.

ההיערכות לכניסה לרצועה (דובר צה"ל)


בצה"ל עובדים בזהירות כדי למנוע פגיעת חיילים ובאזרחים פלסטינים. "אנחנו פה כדי לעשות מה שהתאמנו עליו כל הזמן ושבשבילו התגייסנו - להגן על מדינת ישראל ולאפשר בזכות את קיומה באופן חופשי", סיפר אחד המפקדים בתדריך שערך לחיילים. "אני בטוח במה שאנחנו עושים כי זכותנו להיות חופשיים בארצנו".

כוחות נוספים נצברים סביב הרצועה (AP)

פעילות יחידת מגלן ברצועה (דובר צה"ל)

חמאס חיכה לרגע הזה: הכין מנהרות תופת, מטענים ומערך הגנה נגד הטנקים של צה"ל ולכן כוחות הצבא נכנסו לרצועה רק אחרי הפצצה כבדה וירי ארטילרי נרחב. מסביב לרצועה נצברים כוחות נוספים. גם הקבינט אישר גיוס אלפי חיילי מילואים נוספים אם יוחלט להרחיב את הכניסה. שלב ב' יהיה עמוק יותר - ובינתיים נראה שיש זמן. הכל יכול להשתנות ברגע.