איתן ברק, שנהרג בעזה התראיין שבוע לפני מותו: "זרקו עלינו אבנים וזכוכיות מהגג"

לוחם הנח"ל שנהרג הלילה בעזה, התראיין לפני שבוע לעיתון הצבאי "במחנה", כחלק ממעצר של מבוקש ביהודה ושומרון. "נכנסו בשקט, ואז החלו לזרוק עלינו אבנים, זכוכיות ובקבוקי תבערה". מפקדו: "הוא הגיב בצורה ראויה". חבריו מתקשים להאמין לרוע הגזרה

איתן ברק (ספיר ברונזברג, עיתון במחנה)

באופן מצמרר, שבוע בלבד לפני מותו, השבועון הצבאי "במחנה" פרסם ריאיון עם החייל סמל איתן ברק, לאחר שהשתתף בגל המעצרים של פעילי חמאס ביהודה ושומרון. היום, הטקסט הזה מקבל משמעות אחרת וכואבת, כשרואים עד כמה היה מסור ברק, שהועלה לדרגת סמל ראשון, לעבודתו. הלילה הוא נהרג בפעילות מבצעית בעזה. הוא יובא למנוחות ביום ראשון בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בהרצליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברק, מפקד כיתה בחטיבת הנח"ל, נתקל בהפרת סדר מצד תושבים במחנה הפליטים אסקר שליד שכם. בין היתר זרקו עליו וחייליו בקבוקי תבערה ואבנים - אך לבסוף המבוקש נעצר. "יצאנו למעצר בתנועה רגלית לתוך מחנה הפליטים... במקום כזה השליטה בכוח היא יותר בעייתיות וההליכה מסוכנת, כי התושבים זורקים אבנים מהגגות בזמן שכולנו מצטופפים, צה"ל לא מרבה להיכנס למחנות פליטים בזמן צום הרמדאן על מנת לכבד אותו, אבל הרגישות על המצב הכריחה אותנו", הוא סיפר.

בהמשך הוא תיאר את ההתנגדות בשטח לבואם של החיילים: "נכנסו בשקט אבל לאט לאט אנשים קלטו אותנו והתחילו להתארגן עד שנוצרה הפרת סדר של עשרות אנשים מחוץ לבית המבוקש. הם החלו לזרוק אבנים, זכוכיו, בקבוקי תבערה ואנחנו השתמשנו באמצעים לפיזור הפגנות. כבר נתקלתי באירועים דומים אבל המקרה היה היה חריג לאור התגובה האלימה".

מפקדו של איתן, רס"ן גלעד פסטרנק הוסיף בכתבה כי הוא התנהל בצורה ראויה לציון: "לאורך כל תפקידו בפלוגה איתן בולט בטיפול בכיתתו ובהגעת הלוחמים לביצוע פעולות קריטיות בשגרה, וגם במבצעים כמו 'שובו אחים".

הכתבה מעיתון "במחנה" (במחנה)

"לוקחים את הפלאפון, כנראה שזה קורה"

רגע לפני שנכנס לרצועת עזה יחד עם כוח הנח"ל, איתן התכתב עם חבריו. "לוקחים לי עכשיו את הפלאפון", הוא כתב לחבריו בקבוצת הווטסאפ בה היה חבר. "בלי לפרט יותר מדי כנראה שזה קורה. אוהב אתכם".

חברו כתב לו בתגובה: "אחי שמור על עצמך. תזכור כשאתה חוזר אני ואתה בדרומי עם הפנים לשמיים צוחקים על כל זה". חברים אחרים הצטרפו לדברים וכתבו: "תהיה חזק אח אוהבים אותך, שמור על עצמך אחינו, תחזור בשלום". הוא כתב להם בתגובה: "בעזרת השם אחי".

חבריו של ברק: "לא מאמינים"

אחד מחבריו, שלמד איתו בתיכון חדש בהרצליה, סיפר כי מדובר באדם מיוחד ביותר: "לא אשכח את כל החוויות שעברנו ביחד. יהיה זכרך ברוך, כבוד היה לי להיות חברך". דנה, שגם כן הכירה אותו אמרה שמדובר בבחור מיוחד שאף פעם לא הפסיק לחייך: "מאוד קשה לי לדבר על זה, זה עצוב לכולנו, לא עיכלנו שדבר כזה יכול בכלל לקרות". אור, חבר נוסף שלו הוסיף: "יהיה זכרו ברוך. עצוב לכולנו".

עוד יום בשכם (אינסטגרם)

מנהלת בית הספר תיכון חדש בהרצליה נחמה שלו אמרה לחדשות 2 Online: "אני מכירה את פניו היטב אך לא הכרתי אותו באופן אישי", אמרה שלו. "הוא סיים תיכון לפני שנתיים ואנו חושבים כיצד לדאוג לתלמידים לקבל עזרה, ודאי שתהיה פינת זיכרון, אך זה עוד מוקדם לדבר על כך". רק לפני כחודש וחצי הוא העלה תמונה לאינסטגרם שלו כשהיה במסגרת תפקידו בשכם בה כתב: "עוד יום".

ראש העיר משה פדלון והנהלת העירייה שלחו תנחומים למשפחה. "זה הזמן להיות מלוכדים, זו משפחה ערכית אשר חינכה לערכים בהם הגנה על המדינה ואהבה למולדת המהווים ערך עליון. הבשורה קשה מאד ואנו בעירייה עושים הכל על מנת לסייע למשפחה", הוא אמר לאחר שביקר בבית משפחת ברק בעיר. במקביל, נפתח דף פייסבוק תחת השם "לזכרו של איתן ברק", שצבר כבר אלפי לייקים.

טופל בשטח ונקבע מותו (ספיר ברונזברג, עיתון במחנה)

טופל בשטח ואז נקבע מותו

ברק נכנס אמש עם כוחות חטיבת הנח"ל לאזור צפון הרצועה ונפגע בחילופי אש שהתפתחו במקום. הודעה נמסרה למשפחתו. הוא הועלה במותו לדרגת סמ"ר.

ברק נהרג במהלך כניסה של כוחות נח"ל בניסיון להשתלט על מרחבים חקלאיים בצפון הרצועה, משם נורות מרבית הרקטות לשטח ישראל. הוא טופל בשטח ופונה בהמשך לבית החולים, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. חייל נוסף נפצע באורח בינוני בחילופי האש ושלושה נפגעו קל מרסיסים בעקבות פגיעת פצצת מרגמה.

פעולה קרקעית בעזה - עדכונים אחרונים:

נתניהו: "ערוכים להרחיב משמעותית את המבצע הקרקעי"

סרן זיו שילון, המ"פ שנפצע ללוחמיו: "הלב שלי נקרע, מצטער שאני לא אתכם!"

כוחות גדולים פועלים בעזה: "חמאס הופתע מהכניסה"

"צאו להתקפה. בהצלחה. סוף"