כוחות גדולים פועלים בעזה: "חמאס הופתע מהכניסה"

גורם צבאי בכיר אומר כי הכוחות מתקדמים, בליווי של אש ארטילרית כבדה ותקיפות מהאוויר ומהים, פוגעים בתשתיות חמאס, במחבלים ובמנהרות. "אנחנו מזהים נסיגה של חמאס פנימה לתוך הרצועה, החזרנו אותם כמה שנים אחורה מבחינת פגיעה במשאבים". צפו בתיעוד ראשון של הפעולה הקרקעית

הצצה לתוך הלחימה בעזה: שעות ספורות לאחר תחילת המערכה הקרקעית בעזה, מפרסם דובר צה"ל תיעוד ראשון של הכוחות הפועלים מאז אמש (ה') בכל רחבי הרצועה. גורם צבאי בכיר: "יש תחושה שחמאס הופתע מהכניסה. החזרנו אותם כמה שנים אחורה מבחינת פגיעה במשאבים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתיעוד, שצולם באמצעי לראיית לילה, נראים כוחות חי"ר כשהם חוצים את הגדר אל תוך שטח עזה, בליווי כלים כבדים ומשוריינים. לאחר מכן נראים לוחמי צה"ל נעים באזור של חממות וטנקים שתופסים עמדות.

"כרגע חצינו את הגדר בתוך עזה", אומר אחד הלוחמים למצלמה. "מה שאנחנו שומעים זה את חיל האוויר מפציץ. מפציץ חזק, וממתינים לפקודות להמשך".

צפו בפעילות צה"ל בעזה (דובר צה"ל)

על רקע התיעוד נשמעים באופן עקבי הדי ההפגזות שמבצע חיל האוויר באזור, וקול ירי מקלעים. "כרגע המבצע נמשך בהתאם לתכניות", אומר גורם צבאי. "אנו פועלים ברצועה בכוחות גדולים עם כוח אש ארטילרי כבד. מרבית כוח החי"ר הסדיר של צה"ל נמצא בתוך הרצועה כדי להמשיך את ההישגים".

הוא הוסיף כי ."כרגע רואים פגיעה באחיזה של חמאס בשטח, פגיעה בתשתית הארגון, פגיעה בפעילים ובמנהרות. כרגע נמשכות גם התקיפות מהאוויר ומהים. מזהים נסיגה של חמאס פנימה לתוך הרצועה. היו חיכוכים ומטענים כמו שהיה צפוי, אבל השיקולים של ההישג המבצעי גדולים יותר".

כוחות צה"ל בתוך הרצועה (דו"צ)

על הכוונת: השמדת המנהרות

המטרה של הכוחות היא להשתלט על השטח, לאתר ולהשמיד מנהרות, לפגוע בפעילי טרור ובתשתיות טרור, כולל אמצעי לחימה ותחמושת. במבצע לוקחים חלק בשלב זה כוחות רבים, בהם כוחות חי"ר, שריון, הנדסה ויחידות מיוחדות. הכוחות פועלים בגיבוי אווירי מסיבי ובתקיפות מהים. בסך הכל פועל חלק גדול מהכוח הסדיר של צה"ל.

בשלב ראשון פועלים הכוחות לריכוך של יעדים והשתלטות על מטרות, תוך כדי הפעלת עוצמת אש רבה מאוד. בשלב זה התכנית מתקדמת על פי התכנון. צה"ל מגיע למהלך הקרקעי עם גיוס נרחב של חיילי מילואים. במקביל אישר הלילה הקבינט גיוס של 18 אלף חיילי מילואים נוספים.

הרס ברצועה בעקבות תקיפות חיל האוויר

בשלב זה ההערכה בצה"ל היא כי ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל יימשך. גורם צבאי הבהיר כי צה"ל נכנס כעת למבצע בסדר גודל אחר מזה שהיה בעשרת ימי המבצע הראשונים, וכי גובר הסיכוי לחיכוך. בצה"ל פנו לתושבים ברצועה וביקשו מהם להתפנות, וזאת עקב הפעלת עוצמת אש רבה מאוד עם הכניסה הקרקעית של הכוחות.

פעולה קרקעית בעזה - עדכונים אחרונים:

נתניהו: "ערוכים להרחיב משמעותית את המבצע הקרקעי"

סרן זיו שילון, המ"פ שנפצע ללוחמיו: "הלב שלי נקרע, מצטער שאני לא אתכם!"

"צאו להתקפה. בהצלחה. סוף"

צה"ל בעזה, הירי לדרום נמשך

חייל צה"ל נהרג בעזה

אבו מאזן: "הפעולה הקרקעית תביא לשפיכות דמים"

קרי: על פעולת ישראל להיות מדויקת

הפעולה הקרקעית בעזה: כך זה נראה בעולם