חמאס: "הפעלנו מטען לעבר החיילים שהתקבצו ליד המנהרה"

בסרטון שהפיצו גדודי עז א-דין אל קסאם נראה פיצוץ שהופעל לטענתם לעבר החיילים, שעות לאחר ניסיון החטיפה. המחבלים שתכננו לחדור לקיבוץ סופה הופצצו ולפחות שמונה מהם נהרגו, ובארגון טוענים כי הפיצוץ כוון לחיילי צה"ל שהתקבצו בפתח המנהרה לאחר נסיגת המחבלים - וממנו נפצע קל אחד החיילים

לאחר ניסיון החדירה לישראל מעזה דרך מנהרה שהתחולל אמש (ה') סמוך לקיבוץ סופה בגבול רצועת עזה, ובצל הכניסה הקרקעית של צה"ל לרצועה, מפרסמת הזרוע הצבאית של חמאס - גדודי עז א-דין אל קסאם - סרטון שלטענתה מוכיח כי הארגון תקף לאחר מספר שעות את החיילים שהתייצבו בפתח המנהרה לאחר ההפצצה. המחבלים ניסו לזחול חזרה למנהרה לאחר שהותקפו, ולפחות שמונה מהם נהרגו. שעות לאחר מכן אירע פיצוץ במננהרה ממנו נפצע קל חייל, ולטענת חמאס הסרטון מתעד את ניסיון הפגיעה בחיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון נראית הזירה משתי זוויות, לאחר שהמחבלים שבו על עקבותיהם. לפתע מופיע פיצוץ עז שגרם לגל אבק וחול באוויר, אך לא מתועדת אף פגיעה בחיילים. האירוע התרחש סמוך לשעה 4:00 לפנות בוקר, כשתצפית של צה"ל זיהתה 13 מחבלים מנסים לצאת מפתח המנהרה - כשלושה קילומטרים משטח קיבוץ סופה. כוחות צה"ל, שהיו פרוסים באזור מבועד מועד, פתחו באש לעבר המחבלים ופגעו בכמה מהם. האחרים נמלטו בחזרה למנהרה - שהופצצה מהאוויר.

על גופם של המחבלים שנהרגו נמצאו אמצעי לחימה רבים ובהם מקלעים כבדים, תחמושת ורימוני יד - שמעידים כי תכננו להוציא לפועל פיגוע גדול מאוד. דובר חמאס סמי אבו זוהרי אמר כי כוונת הפעולה "הייתה להעביר מסר מעשי, שלפיו השלטון ברצועת עזה לא ימתין לחיילי צה"ל, אלא ירדוף אותם גם ביישובי הסביבה". אבו זוהרי אמר כי "הפעולה הזו נעשתה סמוך למעבר סופה כמסר חד וברור לכיבוש הציוני - ההתנגדות מוכנה לעימות, לא רק ברצועת עזה, אלא גם בשטחים שלכם".

נתניהו הורה על פעולה קרקעית נגד המנהרות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון הורו הלילה לצה"ל לעבור לפעולה קרקעית נגד המנהרות, בצל ניסיון החדירה שסוכל. "במנהרת טרור כזאת חדרו לפנות בוקר מחבלי חמאס לשטח ישראל, במטרה לבצע פיגוע המוני נגד אזרחי ישראל. צה"ל סיכל בהצלחה גם את פעולת הטרור הזאת", נכתב בהודעה הרשמית על פתיחת המבצע הקרקעי מטעם משרד ראש הממשלה.

 לאור התוקפנות הנפשעת והבלתי פוסקת של החמאס, והחדירה המסוכנת לשטחה של ישראל, ישראל מחויבת לפעול להגנת אזרחיה", הובהר בנוסף. "מבצע צוק איתן יימשך עד להשגת מטרתו - להשיב לאזרחי ישראל את השקט לתקופה ממושכת, תוך פגיעה משמעותית בתשתיות חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה", נוסח הודעת לשכת נתניהו.

הערכה: תכננו מסע הרג באחד היישובים

בשעות הצהריים פרסם דובר צה"ל סרטון המתעד את סיכול החדירה. בתיעוד הישראלי ניתן לראות כיצד הצליחו כוחות הביטחון לזהות את המחבלים שיצאו ממנהרת הטרור שנחפרה מרצועת עזה - בעקבות מידע מודיעיני מוקדם שהעביר השב"כ - ואיך המחבלים מנסים לברוח בחזרה למנהרה ומותקפים על ידי מסוקי קרב של חיל האוויר.

בחטיבה הדרומית של אוגדת עזה נערכו כבר במהלך הלילה לניסיון הפיגוע הזה: מפקד החטיבה אלוף משנה עמוס הכהן פרס בגזרה כוחות מיחידות מגלן, אגוז וחטיבת השריון 401 הם אלה שהגיבו ראשונים בירי מיד כשזוהו המחבלים יוצאים מהמנהרה, יחד עם אש שהופעלה מהאוויר.

התכנון ככל הנראה היה לבצע מסע הרג באחד היישובים או אולי לחטוף אזרחים. "מדובר בהצלחה נוספת ובסיכול נוסף של תכנון חמאס לבצע פיגוע", ציין דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז. "אנו ערוכים ומוכנים להתרחשויות כאלו בימים הקרובים. זוהי הצלחה משמעותית, אחרת היינו מתעוררים לבוקר שיש בו 13 מחבלים בקיבוץ". בשעות הצהריים נפצע חייל צה"ל באורח קל, בעקבות פיצוץ לא ברור שאירע במנהרה. החייל נפגע מהדף הפיצוץ וטופל במקום. הכוחות במקום ירו לתוך פתח המנהרה בתגובה.

האזור שבו בוצע ניסיון החדירה (חדשות 2)