החלה פעולה קרקעית בעזה: כוחות רבים פועלים ברצועה

לוחמי חי"ר, שריון והנדסה החלו בפעולה שמוגדרת בשלב זה "מוגבלת" ברחבי רצועת עזה. אושר גיוס 18 אלף חיילי מילואים נוספים. גורם צבאי: נרשמו תקריות ברצועה - אין נפגעים

בסופו של היום העשירי למבצע "צוק איתן", סבלנותה של ישראל פקעה: אמש (ה') החלה הפעולה הקרקעית ברצועת עזה. כוחות צה"ל החלו לפעול בשטח הרצועה בעקבות הוראת ראש הממשלה ושר הביטחון, ואושר גיוס של כ-18 אלף אנשי מילואים נוספים. ספינות של חיל הים פתחו באש לעבר קו החוף של עזה וברשת CNN דווח על מסגד שהותקף בשכונת זייתון. גורם צבאי דיווח כי היו כמה מוקדי חיכוך בין חיילים לפעילי טרור. אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 00:55 נשמעה אזעקה באופקים וביישובים במועצה האזורית מרחבים. חמש רקטות יורטו בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל ושתיים נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. כשעה לאחר מכן נשמעה אזעקה באשדוד, גן יבנה ובאר טוביה. שלוש רקטות יורטו ואחת התפוצצה בשטח פתוח. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

חיל האוויר תקף הלילה מחלקה שלמה בבית החולים "וואפא" שבמזרח העיר עזה, שם הוסתרו רקטות ארוכות-טווח. עד כה ידוע כי בשעות הראשונות של המבצע הקרקעי הותקפו לפחות 36 יעדים. במהלך הלילה נורה טיל נ"ט לעבר דחפור של צה"ל בדרום הרצועה וגרם לו נזק. לא היו נפגעים באירוע.

מלשכת ראש הממשלה נמסר אמש כי "ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל לפתוח הלילה בפעולה קרקעית כדי לפגוע במנהרות טרור החודרות מרצועת עזה לשטח ישראל. במנהרת טרור כזאת חדרו לפנות בוקר מחבלי חמאס לשטח ישראל, במטרה לבצע פיגוע המוני נגד אזרחי ישראל".

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר בתדרוך בבור שבקריה קודם ליציאת הכוחות למשימה כי "אנו יוצאים למתקפה. תהיה מתקפה משולבת יבשתית ואווירית, בתיאום קרוב עם הפעלת כל העוצמה בנתיבי ההתקדמות במרחבים שאליהם אנו הולכים". 

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, ציין: "אנו נכנסים לחלקו השני של המבצע לאחר הישגים משמעותיים שהשגנו בחלק הראשון. פגענו פגיעה קשה מאוד בחמאס. תקפנו אלפי מטרות, פגענו בתשתית ובפעילי טרור ונמשיך גם בחלק הבא של המבצע הקרקעי. כוחות יבשה גדולים מגובים בחילות הים והאוויר פוגעים באיומים ברצועת עזה ומשתלטים על מוקדי טרור.

מאוויר, מהים ומהיבשה (רויטרס)

"כוחותינו פעלו בימים האחרונים וקידמו את המוכנות לפעילות הזו. תכניות הפעילות הזו קיבלו את אישור כל הדרגים, ממפקד השטח ועד הרמטכ"ל. הם הכינו את הכוחות והביאו אותם לרמה גבוהה לשם השגת היעדים. כוחותינו חדורי מוטיבציה ורצון להשלים את המשימה. אני מבקש מתושבי עזה להתפנות מהאזורים שבהם צה"ל פועל. המבצע הזה יוצא לדרך בהוראת הדרך למדינה והוא יילך ויתרחב בהתאם לתמונת המצב".

מצרים לחמאס: "האחריות להרג אפשרי של פלסטינים - עליכם"

במקביל להודעה של ממשלת ישראל על הפעולה הקרקעית, מטילה ממשלת מצרים על חמאס את ה"אחריות למותם האפשרי של מאות אזרחים פלסטינים". יחד עם זאת, אמר שר החוץ המצרי לחמאס כי מעבר רפיח הוא מעבר ריבוני-מצרי והארגון לא יהיה זה שיחליט האם ומתי הוא ייסגר או ייפתח. מוקדם יותר הערב פוזרו בדרום רצועת עזה כרוזים בשם צה"ל, הקוראים לתושבי מספר שכונות ביישובים ח'אן יונס ורפיח לפנות את בתיהם. "העימות הנוכחי מוגבל בזמן ובסיומו ישוב כל אדם לביתו".

אזעקות ויירוטים לאורך כל היום

לאחר השעה חצות בוצע ירי לעבר אופקים והמועצה האזורית מרחבים. שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים וחמש נוספות יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". לא דווח על נפגעים או נזק. סמוך ל-22:45 נשמעו אזעקות בגולן, רקטות נפלו בשטח הסורי. מוקדם יתר, ב-22:00, החל ירי כבד מהרצועה לעבר גוש דן והשפלה. 7 רקטות שנורו לאזור יורטו בידי מערכת כיפת ברזל. במקביל, נורו גם מטחים לאשדוד ולאשקלון. תושבי המועצה האזורית אשכול קיבלו הודעות SMS שלפיהן עליהם עליהם להיכנס למרחבים מוגנים עד להודעה חדשה בשל התרעות לירי רקטות.

כוחות גדולים ברצועה (AP)

קודם לכן, בפעם השנייה בתוך שבוע, הפיל חיל האוויר הישראלי מזל"ט של חמאס שנשלח לשטח ישראל. היירוט בוצע מעל שטח פתוח באזור אשקלון, אין נפגעים באירוע. סמוך ל-21:15: אזעקה נשמעה באשקלון, שלוש רקטות יורטו. אין נפגעים.

המזל"ט שוגר מרצועת עזה לכיוון צפון, לעבר אשקלון וניצנים. סוללת טילי פטריוט איתרה את כלי הטיס, ירתה אליו טיל ולאחר פגיעה מוצלחת נפלו שברי כלי הטיס מצפון לרצועת עזה, בשטח פתוח. החיילים המוצבים בסוללה עקבו אחר מסלול הטיסה והיירוט באמצעות המכ"ם והכלים הטכנולוגיים שברשותם. גורם צבאי מסר כי "הגילוי, הזיהוי והיירוט בוצעו באופן מקצועי ותקין וחיל האוויר עמד במשימתו".

ירי ארטילרי (AP)

במקביל, הירי לעבר ישראל נמשך גם היום ללא הרף. ברחבי גוש דן ויישובי השרון נשמעו אחר הצהריים אזעקות בעקבות מטח רקטות שנורה לעבר אזור המרכז. כיפת ברזל הצליחה ליירט שלוש רקטות. לא נמסר על נפגעים. סמוך לשעה 18:45 נשמעו אזעקות ביישובי השפלה והדרום ובכללם גדרה, יבנה, רחובות ואשקלון. 13 רקטות שוגרו, 12 מהן יורטו ואחת נפלה בשטח פתוח. גם במטח הזה לא ידוע על נפגעים.

זמן קצר לאחר מכן נורה מטח לעבר מרחב אשדוד. ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון נפצע אדם קל מרסיסי רקטה. שתי רקטות יורטו במרחב נתיבות והמועצה האזורית שדות נגב. רקטה אחת התפוצצה סמוך לבית. נזק מועט נגרם, אין נפגעים . סמוך ל-20:05 נורה מטח נוסף לעבר מ.א חוף אשקלון. רקטה פגעה ישירות בבית; אין נפגעים, נגרם נזק.

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, אהוד יערי, אודי סגל, ניר דבורי, אוהד חמו וירון שניידר.