א-סיסי ואבו מאזן: "להפסיק האש ולחזור להבנות 'עמוד ענן'"

נשיא מצרים ויו"ר הרשות הפלסטינית נועדו בארמון בקהיר והסכימו כי העימות בעזה חייב להסתיים עם חזרה להבנות "עמוד ענן" מ-2012. מנגד, בחמאס מתעקשים על תנאי סף שיסכימו לשקול ובינתיים ודוחים כל נוסחה במתכונת של הפסקת אש, שלאחריה יתגבש הסדר

"להפסיק האש ולחזור להבנות 2012"

ביומו העשירי של מבצע "צוק איתן" נראה כי הפסקת אש כוללת בין ישראל לחמאס מתרחקת יותר ויותר. הערב (ה') הסתיימה פגישה בין נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שבתומה פרסמו השניים הודעה משותפת שבה הביעו הסכמה שיש להפסיק מיד את הירי ברצועת עזה ולחזור להבנות "עמוד ענן" מ-2012.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנגד, בחמאס מתעקשים על תנאי סף שיסכימו לשקול ובינתיים ודוחים כל נוסחה במתכונת של הפסקת אש, שלאחריה יתגבש הסדר. אחת ההערכות היא שהדבר נובע מכך שבארגון מקווים שטורקיה, קטאר ותוניסיה יצליחו לגבש יוזמה בתנאים טובים יותר עבורם. עם זאת, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שלח את ראש המודיעין שלו לאנקרה כדי לרכך את עמדת הארגון.

הבוקר שבו חברי צוות המשא ומתן הישראלי מקהיר, שם הוצגו להם פרטי היוזמה המצרית להפסקת. גורמים ישראלים מספרים כי קיים פער גדול מה התנאים שסיפקו המצרים בהסכם לבין מה שבחמאס היו מוכנים לקבל. למרות המשך המגעים, בישראל חוששים שמאמצי התיווך ישפיעו על המשך המבצע ברצועה ומפני הפעלת לחץ כבד מדי על חמאס שיביא לסיכול המגעים.

יחד עם זאת, דווח כי אבו מאזן ייצא מחר לאנקרה בעצמו, ומוסיף רעיון משלו למגעים שלפיו ישראל תשחרר את 30 האסירים שהייתה צריכה לשחרר בפעימה הרביעית. נוסף על כך, התקבל דיווח שלו שטרם אומת שלפיו מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עשוי בכל זאת להגיע מחר לקהיר.

הירי נמשך: אזעקות מהדרום ועד לשרון

מוקדם יותר אחר הצהריים נשמעו ברחבי גוש דן ויישובי השרון אזעקות בעקבות מטח רקטות. כיפת ברזל הצליחה ליירט שלוש מהן. לא דווח על נפגעים. סמוך לשעה 18:45 נשמעו אזעקות גם ביישובי השפלה והדרום, ובכללם גדרה, יבנה, רחובות ואשקלון. מבין 13 הרקטות ששוגרו יורטו 12, כשאחת מהן נפלה בשטח פתוח. גם במטח הזה לא ידוע על נפגעים. זמן קצר לאחר מכן יורט מטח שנורה לעבר מרחב אשדוד. ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון נפצע אדם קל מרסיסי רקטה.

קודם לכן נסגרו מספר כבישים באזור המועצה האזורית אשכול - זאת בשל חשש לחדירת מחבלים למקום. התושבים הונחו להסתגר בבתים. זמן קצר לאחר מכן הותר לפרסום כי לא הועלו ממצאים בסריקות הנרחבות שבוצעו והאירוע הסתיים.