הפסקת האש תמה: הירי חודש

כדקה לפני שתמה ההפוגה הזמנית, שנועדה לאפשר סיוע הומניטרי לעזה, חידש חמאס את הירי ושיגר רקטות לדרום. אחריו, צה"ל חזר לתקוף. ליברמן מכחיש את הדיווח כי הושג הסכם להפסקת אש ממחר

הפסקת האש הזמנית תמה, הירי נמשך: בחמאס לא התאפקו ודקה לפני סיום הפסקת האש ההומניטרית, שהחלה ב-10:00 ונמשכה עד 15:00, חידשו את הירי לעבר יישובי עוטף עזה. אזעקות נשמעו ברחבי המועצה האזורית חוף אשקלון ולאחריהן התפוצצו רקטות בשטחים פתוחים. אין נפגעים ולא נגרם נזק. חיל האוויר תקף ברצועת עזה, כיפת ברזל יירטה כמה רקטות שנורו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם במהלך חמש השעות שבהן נצרו הצדדים את האש, אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. שלוש רקטות שנורו לעבר אחד היישובים באזור התפוצצו בשטחים פתוחים. גם באירוע הזה לא היו נפגעים ולא נגרם נזק לרכוש.

בשעה 10:00 החלה הפסקת האש שלה הסכימו ישראל וחמאס, לבקשת האו"ם - במטרה לאפשר העברת סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה. ההפוגה הייתה צפויה להימשך עד השעה 15:00, אך הירי לאשכול היה צעד ראשון בהפרתה.

בחמאס הכחישו את הטענות בישראל שלפיהן אנשי הארגון ירו רקטות במהלך ההפוגה הזמנית. "הישראלים משקרים, כל הארגונים הפלסטינים ממשיכים בהפסקת האש", אמר בכיר בתנועה לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP לפני שנגמרה ההפוגה. "הם רוצים להשתמש בטיעון הזה כדי להרוג את הלוחמים שלנו".

הירי מעזה נמשך (רויטרס)

לאחר הירי הראשון לעבר שטח המועצה האזורית אשכול, נמשך שיגור הרקטות לדרום - בעיקר לעבר העיר אשקלון ויישובים במועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה שנורתה לעבר יישובים במועצה האזורית אשכול יורטה - זאת על רקע חשש לחדירת מחבלים שהתבדה, שהעסיק את כוחות הביטחון בשעות האחרונות.

ירי הרקטות למועצה האזורית אשכול נמשך, וכתוצאה ממנו פרצה שריפה סמוך למקום בו ישנם בלוני גז. צוותי כיבוי אש פועלים במקום על מנת להשתלט על הדליקה, בין היתר עקב חשש להתלקחות. סמוך לשעה 18:00 נורה מטח כבד מהרצועה לעבר גוש דן, השפלה ואזור השרון. 3 מהרקטות שנורו לאזורים אלה יורטו בידי מערכת כיפת ברזל.

מהשעה 15:00, בה הסתיימה הפסקת האש הזמנית, שוגרו למעלה מ-40 רקטות לשטח ישראל - מתוכם יורטו 3 רקטות.

תקיפה בעזה, הבוקר (רויטרס)

דיווח: הפסקת אש החל ממחר ב-6:00

במקביל, דנו היום נציגי ישראל וחמאס בקהיר במתווה להפסקת אש כוללת. אחרי שובו היום של צוות המשא ומתן הישראלי ממצרים, אמר בכיר ישראלי לרשת BBC הבריטית כי הושג הסכם כולל להפסקת אש החל מיום שישי בשעה 06:00 בבוקר.

זמן לא רב אחר כך הכחישו בישראל את הדיווחים. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בשיחה עם שגרירי ישראל בעולם: "הדיווח על הפסקת אש רחוק מלשקף את המציאות". ליברמן ציין כי בישראל לא מכירים כל התקדמות במשא ומתן על הסכם רגיעה. "שוחחתי עכשיו עם ראש הממשלה והדבר, לפחות נכון לעכשיו, לא נכון לנו", הבהיר.

עיזאת רשאק, חבר הלשכה המדינית של חמאס בקטאר, הכחיש אף הוא את הדיווח על הפסקת האש ואמר לרשת אל-ערביה: "לא הושגה הפסקת אש קבועה עם ישראל".

פתח המנהרה שאותרה (רויטרס)

סוכל ניסיון חדירת מחבלים לסופה

בשעות הבוקר, רגע לפני כניסתה של הפסקת האש לתוקף ריכז חמאס מאמצים לפגיעה בישראל. סמוך לשעה 04:00 לפנות בוקר תצפית של צה"ל זיהתה 13 מחבלים כשהם מנסים לצאת מפתח מנהרה סמוך לקיבוץ חולית. כוח צה"ל לעברם באש בשילוב תקיפה מהאוויר. חלק מהמחבלים חוסלו ואחרים נמלטו חזרה לשטח הרצועה. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

שעות ספורות לאחר מכן שוגר מטח רקטות כבד לעבר אשקלון, גוש דן והשרון. ארבע רקטות ששוגרו מרצועת עזה לעבר באר שבע התפוצצו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים.

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, רוני דניאל, אודי סגל, גלעד שלמור ועמית ולדמן