רשמית: חמאס הסכים להפסקת אש בת 5 שעות

מספר שעות לאחר שבישראל קיבלו את הצעת האו"ם, אישרו בחמאס כי הם מוכנים להפסקת אש הומניטרית בת 5 שעות. צוות ישראלי בהובלת ראש השב"כ, יורם כהן, הגיע לקהיר כדי לקחת חלק במשא ומתן להפסקת אש ארוכת טווח

חמאס אישר: הפוגה בירי (רויטרס)

עכשיו זה רשמי: לאחר שבישראל החליטו להיענות לבקשת האו"ם לחדול מהתקיפות בעזה הבוקר (ה') למשך חמש שעות, בחמאס אישרו כי הם מוכנים לנצור את האש בכדי לאפשר את קיומה של הפסקת האש ההומניטרית. מחמוד א-זהאר, שר החוץ לשעבר של ממשלת חמאס בעזה, אישר את הדברים בערוץ הטלוויזיה של חמאס. המשלחת הישראלית הגיעה לקהיר כדי לקיים משא ומתן על הפסקת אש ארוכת טווח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל פלגי ההתנגדות הסכימו לנצור את האש למשך חמש שעות", אמר א-זהאר, שביתו הופצץ בסבב הלחימה הנוכחי על ידי צה"ל. כמה שעות לפני כן ישראל אישרה את בקשת האו"ם להפסקת אש הומניטרית. הפסקת האש תיכנס לתוקפה בשעות הבוקר, אך בצה"ל הבהירו: "נגיב באש לכל ירי לשטח ישראל".

הפסקת האש אושרה לאחר ששליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, פנה לישראל וביקש הפוגה בירי למשך חמש שעות לצורך העברת סיוע הומניטרי לתושבי עזה. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, הצהיר כי צה"ל לא ישתוק במידה וחמאס ימשיך לשגר רקטות משטח הרצועה. "אם יהיה ירי - ישראל תמשיך לתקוף", אמר מרדכי. בתוך כך, צפוי ראש השב"כ יורם כהן, לצאת לקהיר כדי לקחת חלק בדיונים להשגת הפסקת אש בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, צפוי אף הוא להיפגש עם נשיא מצרים א-סיסי בכדי לדון עמו בנושא.

למרות הודעת חמאס, ירי הרקטות לעבר ישראל נמשך גם הלילה. אזעקות נשמעו בקריית גת, בקריית מלאכי, בבית שמש, במועצה האזורית מטה יהודה וביישובי עוטף עזה. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטו ששוגרו מהרצועה, ורקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהשיגור.

יזכו להפוגה. פלסטינים ברצועה (AP)

חמאס: "לפתוח את המעברים"

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" חשפה את הסתייגויות של תנועת חמאס מהתכנית המצרית להפסקת שאושרה לפני יומיים על ידי ישראל, ונדחתה כביכול על ידי אנשי הארגון. ההסתייגויות הועברו על ידי מוסא אבו מרזוק, סגנו של חאלד משעל, לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן השוהה כעת בקהיר.

לדברי אבו מרזוק, ארגון חמאס דורש לחזור להבנות 2012 שהושגו במסגרת מבצע עמוד ענן, תוך פתיחת המעברים בין הרצועה למעבר סחורות. בנוסף, בחמאס דורשים את פתיחתו הרציפה של מעבר רפיח לסחורות ואזרחים - תוך מתן ערבויות בינלאומיות בכדי לאכוף זאת.

זאת ועוד, בחמאס דורשים הרחבת שטח הדייג המותר ל-12 קילומטרים מחוף הים. בהמשך, הוסיף אבו מרזוק לרשימת הדרישות את שחרורם של 57 האסירים ששוחררו על ידי ישראל בעסקת שליט, אך נעצרו בשנית לאחר חטיפתם של שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח ז"ל.

נתניהו: לצה"ל ולשב"כ הישגים רבים

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמשעם מספר ראשי רשויות, שספגו מטחים רבים של רקטות במהלך ימי הלחימה. נתניהו דיבר עם ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני, ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי וראש עיריית ראשון לציון דב צור.

"אני משבח את האופן שבו אתם מנהלים את העיר שלכם ברגעים האלה, ואת המשמעת של התושבים שלכם", אמר ראש הממשלה לראשי הרשויות. "נמשיך לנהל את המערכה הזאת עד אשר תושג מטרתה. נפעיל כמה כוח שצריך כדי להחזיר את השקט לתושבי ישראל".

שרידי רקטה שנורתה מעזה (AP)

נתניהו מנה בפני ראשי הערים את הצלחותיה של מערכת הביטחון במערכה מול חמאס. "לצה"ל והשב"כ הישגים רבים בשדה הקרב - הן בהתקפת מחבלים ומרכזי טרור, והן בהגנה על אזרחי ישראל. אני מבקש מהציבור להמשיך ולהישמע להוראות פיקוד העורף, זאת אחת הדרכים למנוע מחמאס להשיג את מטרותיו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי ואודי סגל.