הירי נמשך: מטח רקטות כבד לעבר הדרום

רקטה נפלה בחצר בית באשקלון במטח הרקטות האחרונות לעבר הדרום. לא היו נפגעים אך נזק רב נגרם. מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות מעל קריית גת, רקטות נוספות נפלו בשטחים פתוחים סמוך לדימונה. צה"ל הגיב באש וחיסל שלושה פעילי טרור

מבצע "צוק איתן" נמשך, כמו גם מטח הרקטות לעבר הדרום: אזעקות נשמעו בשעות הצהריים בבאר שבע, אשדוד, אשקלון וגם בירוחם, דימונה וערד. באשקלון נפלה רקטה בחצר בית, לא היו נפגעים אך נזק רב נגרם למקום. מערכת כיפת ברזל יירטה את מרבית הרקטות שנורו לדרום, ארבע מהן מעל קריית גת, היתר נפלו בשטחים פתוחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני הגיע זמן קצר לאחר מכן למקום הנפילה, ביקר בבית שנפגע ושיבח את התושבים על עירנותם. "הטיל פגע ממש בחצר הסמוכה לתוך הבית, הזק הוא עצום", סיפר שמעוני לחדשות 2. "הייתה פה נערה לבד בביתה ששמרה על הכללים, ירדה לחדר המוגן וזה הציל את חייה".

גם שר החוץ אביגדור ליברמן, שביקר בבית לאחר האירוע, אמר כי "לילדה האמיצה היה קור רוח להכנס לממ"ד ולסגור את הדלת ברגע שנפל טיל ישירות". עוד הוסיף ליברמן וביקש מהאזרחים להקפיד על הנחיות המשטרה והצבא.

בזמן הירי לעבר העיר אשקלון, סייר במקום ליברמן, שאירח את מקבילו הנורווגי. השניים נאלצו למצוא מחסה והעבירו את הדקות הבאות במרחב המוגן. ליברמן שב במהלך הביקור על עמדתו לפיה על צה"ל להגביר את התקיפות ולהרחיב את הפעולה. "כרגע לא ניתן להבטיח שגרה וחופש, קיץ לילדים ללא טיפול בקרקע, ללא מבצע קרקעי בתוך עזה", הדגיש שר החוץ. "אנחנו לא צריכים לשלוט בעזה ולהקים יישובים, אלא להבטיח שמחבלי חמאס יברחו או שייעצרו או שימותו".

שר החוץ התייחס גם לפיטוריו של סגן שר הביטחון דני דנון, והדגיש כי למרות עמדתו התקיפה, הממשלה מדברת בקול אחד. "כולם רוצים להבטיח את ביטחון התושבים, אף אחד לא חולק על העמדה הזו", הדגיש. "לכל אחד יש עמדה שונה על איך להבטיח את זה. עמדתי לגבי עזה ידועה במשך שנים".

עוד קודם לכן, באזור עוטף עזה נפצע חייל באורח קל מפצצת מרגמה שנורתה לאזור, הוא קיבל טיפול רפואי במקום. בתגובה לירי, פתחו מטוסי חיל האוויר באש לעבר מספר מטרות בעזה, שלושה פעילי טרור שעסקו בירי חוסלו. הזרוע הצבאית של החמאס נטלה אחריות לירי והתגאתה בירי הנמשך לעבר ישראל. "היום הוא היום העשירי ברציפות שאנו ממשיכים להילחם ולהגיב לתוקפנות", טענו בארגון

הפלסטינים חידשו כבר בשעות הבוקר את הירי לעבר ערי ישראל, כשאזעקות נשמעו מיישובי הדרום ועד השפלה וגוש דן. מעל שמי תל אביב יירטה מערכת כיפת ברזל ארבע רקטות בהצלחה, מספר תושבים לקו בחרדה, לא דווח על נפגעים בגוף. תוך דקות שחרר החמאס הודעה שבה טענו נציגיו כי שיגרו רקטה חדשה וארוכת טווח מסוג M75 לעבר תל אביב.

זמן קצר לאחר הירי דיווחו אזרחים רבים באזור המרכז למוקדי ההצלה על רסיסי רקטות שנפלו וגרמו לנזקים למבנים. רסיס גדול פגע בחלון הממ"ד של בית בדרום תל אביב וגרם לנזק רב. בני המשפחה המבוהלים סיפרו כי הרסיס פגע בביתם חמש דקות לאחר יירוט הרקטה על ידי כיפת ברזל, דבר המעיד על הצורך להישאר במרחב המוגן דקות לאחר הישמע קולות הנפץ.

בבני ברק נפל חלק מרקטה סמוך לבית ספר, מספר ילדים שהיו באזור לקו בחרדה וקיבלו טיפול במקום. כוחות הביטחון מדגישים כי הנפלים עלולים להיות מסוכנים ומזהירים את התושבים מלהתקרב עליהם. "היו באזור מאות בני אדם", סיפר אפי פלדמן, חובש "איחוד הצלה" לחדשות 2. "מספר אנשים ותלמידים לקו בחרדה, הענקנו להם טיפול ובדקנו גם את יושבי בית האבות הנמצא סמוך למקום".

עוד קודם לכן, עם כניסת מבצע "צוק איתן" ליומו התשיעי נפלה רקטה בין בתים בבאר טוביה. אישה בת 43 נפצעה באורח קל מרסיס ברגלה ופונתה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים קפלן ברחובות. זמן קצר קודם לכן יירטה מערכת כיפת ברזל ארבע רקטות מעל העיר אשקלון, באשדוד נפלה רקטה בשטח פתוח, בשני המקרים, באשדוד ובאשקלון לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בתגובה להמשך הירי פיזר צה"ל בשעות הבוקר כרוזים וקרא בהודעות מוקלטות לתושבים במזרח וצפון הרצועה לעזוב את בתיהם לכיוון מרכז עזה עד השעה 08:00 - זאת כהכנה לקראת תקיפה עוצמתית. בהודעה המוקלטת לתושבים נשמע דובר מטעם צה"ל בערבית אומר: "הצבא הישראלי יפעל ברוח ויתקוף מהאוויר את גורמי הטרור ואת התשתית שלהם באזור א-סג'עיה וזייתון שממנו נורות רקטות לכיוון ישראל. למען שלומכם עליכם לפנות את בתיכם לאלתר ולצאת לכיוון מרכז העיר עזה".