הטייסים שמתקיפים בעזה מדברים: "טעות אחת יכולה להשפיע. אסור לטעות בסנטימטר"

אינספור תקיפות ברצועת עזה, ובחיל האוויר עושים ככל שניתן כדי לא לפגוע באזרחים חפים מפשע, כשמניין ההרוגים בעזה מתחילת עלה על 200 בני אדם. "אין הקלות, צריך לוודא שוב ושוב, אסור לטעות בסנטימטר", סיפרו טייסים שמשתתפים במבצע. צה"ל משתמש בתיעוד התקיפה בהסברה בעולם

יותר מ-200 בני אדם נהרגו בתקיפות חיל האוויר בעזה מאז החל מבצע "צוק איתן", ובצה"ל עושים הכל כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע, בין השאר גם כדי למנוע פגיעה בלגיטימציה של פעולות צה"ל. בימים האחרונים הפיץ דובר צה"ל מספר סרטונים שמתארים תקיפות שבוטלו בעקבות הימצאות אוכלוסייה אזרחית סמוך למטרות התקיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האתגר הגדול ביותר הוא לא לטעות, לא לפגוע בבלתי מעורבים או במטרות שלא תכננו לפגוע בהן", סיפר לאתר צה"ל רס"ן ש', המשרת כסגן מפקד בטייסת עקרב. "אירוע אחד כזה יכול להעמיד את כל ההישגים שצברנו בספק". דבריו זכו לחיזוק מגורמים נוספים בטייסת, שחידדו את הצורך לדייק בפעילות. "אסור בשום פנים ואופן לטעות, ולו בסנטימטר אחד", אומר אחד הנווטים בטייסת, רס"ן א'. "נעדיף לא לבצע משימה או לעכב אותה, על פני ביצוע טעות".

צפיפות המודל האורבני בעזה לא הופכת את מלאכת קבלת ההחלטות על תקיפה לקלה יותר עבור אנשי החיל. קצין בצה"ל סיפר לחדשות 2 Online כי החמאס והג'יהאד האסלאמי מנצלים את האתגר הזה כדי להסתיר רקטות מתחת לבתי מגורים ובתי ספר ואפילו במרתפי מוסדות אזרחיים, מתוך ידיעה שצה"ל לא יפגיז את המבנים. "בחמאס מנצלים את ההומאניות שלנו ומשתמשים באזרחים שלהם כמגני הנשק, ולמעשה מסכנים אותם. זו לא סיסמה".

"בעולם של תקיפות אוויריות אין דבר כזה פרט קטן", שב ומסביר רס"ן א'. "'פרט קטן' יכול להיות גם פצצה שתתקרב יותר מדי לבית, או שתתפוצץ גבוה מדי, וההדף שלה יהיה קטלני למי שמסביב", פירט. בצה"ל מסבירים כי כאשר טייס חושש מפגיעה לא מדויקת במטרה כשהוא חג מעליה, המשימה מועברת לאחד המטוסים האחרים המשתתפים איתו בגיחה, וזה תוקף אותה רק לאחר שהתמונה מתבהרת.

תקיפת צה"ל ברצועה (רויטרס)

לוודא, לוודא, לוודא

"הסיסמה היא 'לוודא, לוודא, לוודא'", מוסיף טייס בטייסת הקרב הראשונה, רס"ן א'. "הטייס צריך להבין את המשימה, את מטרתה, את החימוש ואת הנתונים המתאימים. אין בכך הקלות. טעות אחת יכולה להשפיע על כל המערכה".

תיעודי ביטול התקיפות משמשים את צה"ל בעיקר לצורכי הסברה בעולם, במטרה להוכיח את גודל החשיבות בקרב לוחמי צה"ל באי פגיעה בחפים מפשע. ברקע הסרטונים נשמע לרוב טייס התקיפה כשהוא מתאר ומנמק את הצורך לבטל את הפעולה. "כל האזור הזה מלא, מלא. יש פה חבורה של ילדים, חדל, חדל, חדל. יש הרבה מאוד ילדים, כרגע יש איזה 15 איש בטווח של 10-15 מטר מהמבנה".

בתיעוד אחר נשמע הטייס מתריע על ילדים שנצפו משחקים על גג הבניין שיועד להפגזה. "יש שם ילדים על הגג משחקים וגם המסדרון הזה יש תנועה של אנשים. יש שם עכשיו גם בן אדם", קורא הטייס בקשר. גם הפעם מוחלט להפסיק את התקיפה. "אנחנו נעבור למטרה אחרת כי המטרה הזו מלוכלכת", נשמע הקול מעברו השני של הקשר.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv