למה חמאס יורה על גוש דן בשעות קבועות?

מאז תחילת מבצע "צוק איתן" אפשר לזהות דפוס קבוע בשיגור הרקטות של חמאס על גוש דן - מרביתן המוחץ של הרקטות משוגרות בין השעות 7 ל-8 בבוקר ובין 7-9 בערב. המומחים מנתחים: אם חמאס שואף לשבש את שגרת יומם של האזרחים, מדוע הוא שומר על דפוס ירי קבוע?

שיגרה של שיגורים (רויטרס)

גיל, תושב תל-אביב, כתב השבוע בדף הפייסבוק שלו "רגע, האזעקה היום זה ב-20:00 או שזה רק מחר ב-11:00?". תושב אחר מאזור המרכז כתב "כיוונתי חמאס ל-9 בבוקר, תתקשרו אם אין בסוף אזעקה". העובדה כי לירי של חמאס על גוש דן יש דפוס קבוע איננה רק עניין של תחושה. רובן המוחץ של הרקטות שמשגר חמאס על אזור המרכז נורות בין השעות 7-9 בערב או בין השעות 8 ל-9 בבוקר. חמאס הצהיר לא פעם כי אחת ממטרותיו העיקריות היא שיבוש שגרת חייהם של תושבי ישראל. לאור מטרה זו נשאלת השאלה: מדוע שומר חמאס על שגרת ירי קבועה, אליה יכול הציבור להסתגל בקלות יחסית?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההגיון אומר שחמאס, שמבקש לשבש את שגרת חייהם של האזרחים, צריך היה לשגר את הרקטות באופן מפתיע ובזמנים משתנים, באמצע הלילה למשל", מנתח אל"מ (במיל') ד"ר שאול שי, מומחה לטרור מהמכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה. "החמאס מאוד מודע לכל הנושא התקשורתי. באמצעות התקשורת מנסה חמאס להגדיל את אפקט הבהלה אותו הוא מנסה לזרוע בקרב הציבור ולכן הוא מכוון את הירי לשעות הללו".

ירי מתוזמן לתוכניות הבוקר ברדיו

לדברי שי, הירי בשעות הבוקר מתבצע מאחר שמדובר בשעה בה רוב האנשים יוצאים לעבודה ומאזינים לתוכניות האקטואליה בבוקר. "ככה מנסה החמאס להכתיב סדר יום ולהשאר, לתפיסתו, במודעות של האנשים במשך כל היום. אותו הגיון עומד גם מאחורי הירי בשעות הערב בזמן שידור המהדורות המרכזיות. באופן הזה הירי של החמאס מקבל תהודה רבה יותר", מנתח המומחה.

נפגשים בחדר המדרגות בזמנים קבועים


"הירי הקבוע הוא חלק מלוחמה פסיכולוגית רחבה יותר שמנסה לנהל החמאס", מאבחן ח"כ רונן הופמן (יש עתיד), מומחה לפסיכולוגיה פוליטית וממייסדי המכון למדיניות ואסטרטגיה. "כל לוחמה פסיכולוגית מבוססת על שני סוגי מסרים: מסרי שכנוע, שאלו מסרים בהם אתה מודיע לקהל היעד שלך מהן יכולותיך ומנסה לשכנע אותו שאתה מסוגל לעמוד באיומים שלך. בעזרת מסרים אלו משיגים אפקט של אמינות ומהימנות בקרב קהל היעד ובאמצעותם, בפעם הבאה שתשמיע איום, הצד השני ידע שאתה אכן הולך לממש אותו".

אפקט כושל, ח"כ הופמן (יח"צ)


הופמן מסביר כי הסוג השני של המסרים הוא מסרי רמז בהם קהל היעד לא יודע מי עומד מאחורי המסרים וגם לא מידת המהימנות שלו. "דוגמא למסרי רמז הוא הפצת שמועות באמצעות סמסים. כך זורעים דיסאינפורמציה", מדגים הופמן.

"המסר של החמאס נכשל"

"הירי הקבוע של החמאס שייך למשפחת מסרי השכנוע. יותר מאשר הוא נועד לשבש את חיי תושבי גוש דן הוא נועד לשדר לכלל תושבי ישראל שיש לחמאס יכולות". לדעת הופמן, מסר השכנוע של החמאס נכשל באופן חרוץ. "לא רק שהירי לא מצליח לשבש או להבהיל את התושבים, הוא אף מחזק ומעצים את החוסן של הישראלים. הלוחמה הפסיכולוגית הזו חוזרת לחמאס כבומרנג. חיי התושבים בגוש דן לא משובשים יותר מידי ולכן הלוחמה הפסיכולוגית מצטיירת כפאתטית. זו כיפת ברזל מוראלית".