בוטל השחרור המוקדם לפעיל חמאס נאאל רפיק סלהב, שמרצה 30 שנות מאסר

נאאל רפיק סלהב, תושב מזרח ירושלים, הורשע בעבירות ביטחון חמורות. בין היתר הוא תכנן ונטל חלק פעיל ומרכזי בהוצאתם לפועל של פיגועי תופת בלב ירושלים. בחודש שעבר החליטה ועדת השחרורים לשחררו בניגוד לדעת הפרקליטות, אך בית המשפט קבע כי אין לקצר 10 שנים ממאסרו

בוטלה ההחלטה לשחררו. רפיק סלהב

פרסום ראשון: עונשו של האסיר הבטחוני נאאל רפיק סלהב, שמרצה 30 שנות מאסר בגין עבירות ביטחון חמורות, לא יקוצר. ועדת השחרורים החליטה בסוף החודש שעבר על קיצור 10 שנים ממאסרו ועל שחרורו בהקדם, אך היום (ג') בית המשפט המחוזי בנצרת ביטל את ההחלטה והורה כי סלהב לא ישוחרר בניכוי שליש מעונשו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרקליטות מחוז צפון עתרה נגד החלטת ועדת השחרורים, והגישה חוות דעת מטעם שירות הביטחון הכללי שבה הובע חשש שהאסיר ישוב אל מעגל הטרור. היום פסקו השופטים ברוב קולות כי אין לשחררו. גורמי הטיפול בכלא והשב"כ הזהירו כי "המשיב מודה במיוחס לו באופן כללי אך ממזער מחומרת מעשיו, ואינו מגלה כל אמפתיה לקורבנותיו".

השופטים נתנו משקל רב להערכת גורמי הטיפול, ממנה עולה ש"השינוי האידיאולוגי הוא מהפה על החוץ ונועד לזכות את המשיב בשחרור מוקדם", וקבעו כי ועדת השחרורים לא התייחסה לסכנה זו במידה מספקת. בין הרכב שלושת השופטים לא הייתה תמימות דעים, אך ברוב קולות פסקו על השארתו במאסר: סגן נשיא בית המשפט בנימין ארבל אמנם פסק כי אין להתערב בהחלטה, אך עמיתיו – השופטים יונתן אברהם ויפעת שטרית – הותירו אותו בדעת מיעוט.

"מדובר באסיר מתוחכם אשר מנסה לתמרן את דרכו הארוכה בכלא לצורך השגת שחרור מוקדם בכל דרך אפשרי", קבע אברהם, "אידיאולוגיה קיצונית אינה ננטשת או מוחלפת בהינד עפעף". כמו כן הסכימו רוב השופטים עם הפרקליטות, שטענה כי נשקפת מסוכנות מפעולות המשיב. בנוסף, השופטים ציינו שהמציאות הביטחונית בשבועות האחרונים הדגישה את הצורך בהמשך מאסרו של האסיר המסוכן.

תכנן ונטל חלק פעיל בהוצאה לפועל של פיגועים

נאאל רפיק סלהב, תושב מזרח ירושלים, משמש כפעיל חמאס מאז שהיה בן 17. בגיל 19 הוא נתפס ונשפט ל-30 שנות מאסר בגין עבירות ביטחון חמורות. ועדת השחרורים החליטה בסוף חודש יוני על שחרורו המוקדם בתום 20 שנות מאסר וציינה כי "השינוי האידיאולוגי המשמעותי שחל באסיר, הערכת המסוכנות שהוגשה בעניינו ותוכנית השיקום - יש בהם כדי לאיין את מסוכנתו".

במסגרת חברותו בחמאס, סלהב תכנן ונטל חלק פעיל ומרכזי בהוצאתם לפועל של פיגועי תופת בלב ירושלים. בין היתר הסיע אל שוק מחנה יהודה מחבל שנשא על גבו מטען מוכן להפעלה, שלמרבה המזל לא התפוצץ.

בהזדמנות אחרת, כחלק מחוליית מפגעים, שדד באיומי סכין רכב מבני זוג מירושלים וסייע בהטמנת מטען חבלה ברכב בחניון בעיר, אחר כך שימש נהג המילוט. לאחר שנשלח לשנות המאסר הממושכות אף היה מעורב בצעדי מחאה שנקטו אסירים ביטחוניים בין כותלי הכלא.