לוחמים על גבול רצועת עזה נגד החלטת הקבינט: "מבואסים, הוציאו אותנו חלשים"

בשיחות עם לוחמים שנמצאים על גבול רצועת עזה שמענו מורת רוח מההחלטה לקבל את הפסקת האש. "זו פחדנות ובגידה בתושבי הדרום", אמר אחד מהם. מפקד מחלקה בחטיבת חי"ר הודה: "לא אוהבים את ההחלטה הזאת, היה צריך להמשיך"

"מבואסים" (דובר צה"ל)

אסור להם להביע דעת פוליטית, והם, כמו מפקדיהם, כפופים לדרג המדיני - אך לוחמים ששוחחנו עמם משעות הבוקר חושפים כי הם מאוכזבים מאוד מהחלטת הממשלה לקבל את הפסקת האש ובטוחים שסבב נוסף קרוב מתמיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חושב שלא עמדנו במשימה", אמר לחדשות 2 Online לוחם חי"ר. "המשימה שלנו הייתה להחזיר את השקט למדינת ישראל. זה לא הגיוני שכל תקופה קצרה הם מקבלים תספוקת חדשה של רקטות ושוב יורים עלינו, ואז כשנגמרת להם התחמושת ישראל מסכימה להפסקת אש".

כוחות בגבול עזה (AP)

לדברי הלוחם, ישראל מרחמת יותר מדי על תושבי הרצועה. "זו לא המדינה שחלמו להקים בקום המדינה - חבורה של פחדנים, אין לי דרך אחרת להסביר את זה - זו תחושה של הרבה מאוד לוחמים שמרגישים כבולים".

"פחדנות, צריך לפרק את החמאס"

מפקד מחלקה בחטיבת חי"ר אמר: "אנחנו מבואסים לגמרי. הם ממשיכים לירות ואנחנו שותקים. גם המפקדים הבכירים שלנו יותר לא אוהבים את ההחלטה הזאת, למרות שאם היינו נכנסים לעזה היו נפגעים בקרבנו. לדעתי היה צריך לפחות להמשיך את התקיפות מהאוויר".

חשים תסכול (רויטרס)

לוחמי הנח"ל (רויטרס)

"אני חושב שזה פחדנות מדעת קהל ובגידה בתושבי הדרום ובכלל", אמר לוחם מילואים שגויס בצו 8 בימים הראשונים של המבצע, "אבל בגלל שאני יודע מול מי אנחנו עומדים, היה ברור לי שחמאס לא יכבד את ההצעה המצרית בכל מקרה. בעיניי זו הזדמנות טובה - קיבלנו לגיטימציה והגיע הזמן להיכנס רגלית ולפרק את החמאס".

הבוקר כאמור החליט הקבינט המדיני ביטחוני לאשר את הצעת הפסקת האש של מצרים. עם זאת, למרות הצהרת ישראל, שגם עצרה את התקיפות ברצועה, בחמאס ובג'יהאד האסלאמי המשיכו עם הירי.