הפסקת אש? מטחים לכרמל, לשפלה ולדרום

ישראל אימצה את הפסקת האש מ-9:00, אך הירי מתעצם: נפילות סמוך לבתים באשדוד ובאשכול. אזעקות גם בזכרון יעקב, ראשל"צ ויקנעם. מ-9:00 נורו לפחות 45 רקטות לשטח ישראל, ושמונה מהן יורטו

זמן קצר לאחר שהקבינט אישר את ההצעה המצרית להפסקת אש, החמאס מנסה להשיג את תמונת הניצחון: אזעקות נשמעו הבוקר ובשעות הצהריים (ג') ברחבי הארץ, ביישובי הדרום, בשפלה ואף בזכרון יעקב ובאזור הכרמל שבצפון. הרקטה ארוכת הטווח שנורתה לעבר אזור הצפון יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל, כך גם באזור ראשון לציון. בדרום פגעה אחת מהרקטות בחצר בית באשדוד וגרמה לנזק רב, מספר נפגעי חרדה פונו לקבלת טיפול רפואי. בשער הנגב נפלה רקטה סמוך לבית וגרמה נזק ללול. בשפלה, שם נשמעו מספר אזעקות, יורטו הרקטות, אחרות נפלו בשטחים פתוחים. הזרוע הצבאית של החמאס נטלה אחריות על הירי, וראש הממשלה נתניהו הזהיר את הארגון: "אם הירי יימשך נעצים את המבצע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווחים בכלי התקשורת הפלסטינים, כלי טיס של חיל האוויר השיבו באש בשורה של תקיפות בצפון רצועת עזה, אך בצה"ל הכחישו את הדיווחים. עד לשעה 14:30 ומתחילת "הפסקת האש" ב-9:00, הפלסטינים שיגרו 45 רקטות לעבר ישראל - 8 מהן יורטו.

במערכת הביטחון ובדרג המדיני נערכו להמשך הירי והזהירו מוקדם יותר מפני שאננות הציבור. גורמים מדיניים הבהירו כי אם חמאס ימשיך בירי, צה"ל יגיב בעוצמה וישראל תפעל לפירוז הרצועה וסגירת המנהרות. בפיקוד העורף ובמשטרה חזרו על ההנחיה לפיה על האזרחים להישאר עירניים מאחר והירי עלול להימשך. 

בדברים שנשא נתניהו בקריה בתל אביב לאחר הפסקת האש ובטרם הירי לאזור השפלה והצפון, הוא טען כי החמאס ספג מכה קשה והסביר שישראל נענתה להצעה המצרית כדי לתת הזדמנות לפירוז הרצועה מרקטות ומנהרות באמצעים דיפלומטים. "אם חמאס ידחה את ההצעה להפסקת האש, כפי שזה נראה כך כעת, לישראל תהיה את כל הלגיטימציה הבינלאומית להרחיב את המבצע הצבאי הנחוץ כדי להשיב את השקט", הוסיף ראש הממשלה.

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס היום גם הוא להחלטת הקבינט וירי הנמשך מכיוון הרצועה: "חמאס מבודד את עצמו וכל העולם קורא להם להפסיק לירות. אם החמאס ימשיך זה רק יגביר את הסבל. העם הפלסטיני אינו האויב שלנו, תושבי עזה אינם האויבים שלנו, אנחנו שותפים למטרותיהם - לשים קץ לטרור".

מנגד הדגיש הבוקר בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק כי הארגון עדיין מקיים התייעצויות וכי אין החלטה רשמית בעניין היוזמה המצרית. ארגונו נטל אחריות גם לירי לכרמל כשטען כי ירה רקטות מסוג R160, על שמו של עבד אל-עזיז א-רנתיסי, בכיר חמאס שחוסל בשנת 2004. "נגדיל את העוצמה בהפגזות הקסאם", הודיעו בזרוע הצבאית. "האויב הציוני הודה בפעם הראשונה כי סירנות הדהדו בהר הכרמל".

הירי לדרום נמשך, היום (AP)

מוקדם יותר דחתה הזרוע הצבאית של החמאס בשאט נפש את ההצעה, אותה השוו נציגיה לכניעה. באתר הזרוע הצבאית של הארגון נכתב: "הקרב שלנו עם האויב נמשך, נגביר את המוכנות. אנו נאמנים לדמם של השהידים שנפלו בקרב. אנחנו מבטיחים לאנשינו כי דם הקורבנות לא נשפך לשווא".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי השוהה בווינה בירך היום על החלטת הקבינט הישראלי לקבל את המתווה המצרי, וגינה את ירי הרקטות הנמשך מעזה. "על כל הצדדים לקבל את ההצעה", הדגיש קרי במהלך ביקורו האירופי. "אני מוכן לשוב לאזור כבר מחר כדי לקדם פתרון במקרה שהמאמצים המצריים לא יצליחו".

חוזרים לחדר המדרגות, ארכיון (רויטרס)

ישיבת הקבינט: ליברמן ובנט התנגדו להפסקת האש

הבוקר, בתום ישיבה שנמשכה כשעתיים, החליט הקבינט להיענות בחיוב להצעה המצרית להפסקת אש בין ישראל לחמאס, הצעה שנכנסה לתוקפה בשעה 09:00 בבוקר. המתווה המצרי התקבל בניגוד לדעתם של מספר שרים בכירים שקראו להמשיך בלחימה. בפתח ישיבת הקבינט אמר ראש הממשלה לשרים כי דחיית חמאס את הפשרה מוכיחה שמדובר בהצעה רעה לארגון. שר הכלכלה בנט ושר החוץ ליברמן היו היחידים שהתנגדו לקבלת המתווה.

גורמים מדיניים בכירים הבהירו כי ישראל לא התנגדה להצעה מאחר וחמאס יוצא מהמבצע מוחלש וללא הישגים. "ההצעה המצרית לא נותנת לחמאס את מה שהוא רצה", הדגישו הגורמים הבכירים. "היא משאירה את חמאס פגוע, מבודד ומתקשה לגייס דעת קהל מקומית ועולמית".

במקביל, במערכת הביטחון הושלמה הקמת סוללת כיפת ברזל נוספת, תשיעית במספר, שתיפרס בקרוב בשטח. בשעות הלילה נמשכו תקיפות חיל האוויר ברחבי הרצועה, כשיותר מ-130 יעדים הותקפו. "אנחנו נערכים לכך שהלחימה ממשיכה, אין אווירת סיום מבחינתנו, המערכה דרוכה גם בקו ההגנה למול האיומים ברצועה", הדגיש הבוקר גורם צבאי בכיר.

למרות שכבר אתמול היה ברור שישראל מעוניינת במתווה שבו תמך ראש הממשלה נתניהו, מספר שרים בכירים וחברי כנסת מיהרו לתקוף את הכוונה לסיים את מבצע "צוק איתן" לפני השגת מרבית מטרותיו. שר הכלכלה נפתלי בנט התנגד לעסקה, אך על פי דברים שאמר אמש במהדורה המרכזית אין בכוונתו לפרוש מהממשלה אם תתקבל היוזמה. בעקבות המשך הירי קרא השר גדעון סער לראש הממשלה לכנס את מליאת הממשלה לדיון בנושא הפסקת האש.

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, עמית סגל, ניר דבורי, עמית ולדמן, גלעד שלמור, יואב אבן ותמיר סטיינמן.