שוב: נפילות בגליל המערבי, יירוטים בבאר שבע

אזעקות נשמעו פעם נוספת ברחבי הגליל המערבי, צה"ל השיב באש לעבר מקור הירי. דקות קודם לכן יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה שנורתה לעבר בירת הנגב. לא דווח על נפגעים בשני המקרים. הילדות שנפגעו קודם לכן בדרום מתחו ביקורת על התנהלות המדינה: "אין לנו בפזורה אזעקות או מיגוניות, לא דואגים לנו"

לאחר ערב שקט באופן יחסי, אזעקות נוספות נשמעו ברחבי ישראל - מדרום ועד צפון: ברחבי הגליל המערבי, ביישובים לימן, מצובה, בצת, ראש הנקרה ושלומי ירדו התושבים למקלטים, שתי נפילות נרשמו בשטחים פתוחים. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי לדרום לבנון. דקות ספורות קודם לכן יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה שנורתה לעבר באר שבע, רקטות נוספות נפלו בשטחים פתוחים. בשני המקרים לא דווח על נפגעים או על נזק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות קודם לכן נפצעו שתי אחיות צעירות, תושבות הפזורה הבדואית, מרקטה שנפלה בשטח פתוח. השתיים, בנות 11 ו-13 נפצעו קשה ובינוני. הן פונו לבית החולים סורוקה שם שם הובהלה האחות הצעירה לחדר הניתוח. "אין לנו אזעקות, אין לנו מיגוניות, אין לנו כלום", הביע דודן של האחיות תרעומת. "המדינה לא דואגת לנו, מבחינתה אנחנו כלום". מבית החולים סורוקה נמסר כי מצבה של האחות הצעירה מוסיף להיות קשה לאחר שעברה ניתוח להסרת רסיס שחדר לבטנה. אחותה נותחה גם היא להוצאת רסיס מרגלה, הניתוח עבר בהצלחה ומצבה כעת מוגדר קל. 

אדם נוסף, גבר בן 83, נפצע קשה לאחר שמעד בדרך למרחב המוגן. הוא פונה לבית החולים סורוקה כשהוא מחוסר הכרה, בשעות האחרונות השפר מצבו. מרבית הפצועים הישראלים בשבעת ימי הלחימה נפצעו במהלך הגיחה לממ"דים, 15 נוספים נפצעו מרסיסים. במערכת הביטחון הביעו היום סיפוק רב מהיכולת של מערכת כיפת ברזל "לשנות את כללי המשחק" ולצמצם באופן דרמטי את מספר הנפגעים בישראל.

הרקטה לגוש דן, היום (חדשות 2)

עוד קודם לכן נשמעו אזעקות ברחבי גוש דן. מערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה רקטה אחת, שתיים נוספות נפלו בשטח פתוח. אזרחים רבים דיווחו על רסיסים שנמצאו ברחבי אזור המרכז. על הירי הזה נטל אחריות החמאס שטען כי ירה 4 רקטות מסוג M75 לעבר העיר תל אביב. זמן קצר לאחר מכן חוסל פעיל טרור בצפון הרצועה שעה שנסע על אופנועו. הפעיל עסק ככל הנראה בירי לעבר ערי המרכז.

אזעקות נשמעו גם בצפון, כשרקטות נפלו בשטחים פתוחים סמוך ליישוב בצפון רמת הגולן. כתוצאה מהירי ברמת הגולן התפוצצו שתי רקטות בשטח פתוח סמוך ליישוב, שריפה פרצה באזור וכוחות הכיבוי השתלטו עליה תוך זמן קצר. באזור נרשמו בשנים האחרונות לא מעט נפילות מזליגת מלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה, אך בשלב זה ההערכה היא כי מדובר בירי מכוון. כוחות צה"ל ברמה פתחו בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי.

כוחות צה"ל נערכים בדרום (רויטרס)

המגעים להרגעה נמשכים: "חמאס מעוניין בהפסקת אש"

ובמקביל לירי לעבר ישראל, מדווח על מאמצים קדחתניים לנסות ולהגיע לפריצת דרך שתביא בסופו של דבר להפסקת אש. כלי תקשורת במצרים טוענים כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נמצא בדרכו לקהיר. אם הדבר נכון, מדובר במהלך משמעותי במאמץ לנסות להשיג הסדרה הכוללת הבנות. על פי הערכות בישראל, חמאס יתנה כל הסכם בפתיחת מעברים והסרה, לפחות חלקית, של המצור על הרצועה. גורם מדיני בכיר אומר היום שמסלול התיווך המצרי הוא המועדף על ישראל.

נפילות בדרום, היום (רויטרס)

על רקע הדיווחים על ניסיון להגיע לפשרה, אומר גורם צבאי בכיר כי קיימים סימנים לכך שחמאס מעוניין בהפסקת אש על פי מתווה הבנות עמוד ענן. "הארגון מנסה להשיג עד הרגע האחרון תמונת ניצחון", הדגיש הגורם הבכיר. "מתוך 9,000 רקטות שהיו ברצועה השמדנו 3,000 ונמשיך לתקוף".