מתוסכלים בשטח: "רוצים להיכנס לעזה"

שבוע מאז תחילת מבצע "צוק איתן" ועדיין לא ברור האם תהיה פעולה קרקעית בעזה. בינתיים, ממתינים לוחמים רבים בגזרה במוטיבציית שיא לקחת חלק במבצע. "גם לנו יש הפתעות", הבטיח לוחם גבעתי. חיילי המילואים קצת פחות להוטים לקרב: "אם אפשרי בלי כניסה - עדיף"

"מחכים שזה כבר יקרה". אילוסטרציה (דובר צה"ל)

האפשרות של כניסה קרקעית לעזה עולה כמעט בכל דיון על המשכו של מבצע "צוק איתן" ולמרות שהקבינט טרם קיבל החלטה על פעולה כזו, לוחמים רבים שממתינים דרוכים בגבול עם רצועת עזה כבר מחכים לשמוע את הפקודה להיכנס. בצה"ל מצהירים שהכל מוכן והם מחכים ל"אות מהדרג המדיני".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לוחמים רבים כבר מיואשים מהציפייה ללא נודע - מההמתנה להחלטה האם ייכנסו או לא לרצועה. "הועברנו במיוחד לאזור רצועת עזה מהצפון ואנחנו מוכנים לגמרי", סיפר לחדשות 2 Online לוחם בחטיבת חי"ר, שאמר שהעובדה שהוא לא נכנס לרצועה מרגיעה בעיקר את הוריו. "אמא שלי לא אוהבת את זה שאני באזור הזה, אבל אומרת שלפחות אני לא בעזה. אנחנו מוכנים ב-100%, מתורגלים, ויש כאלה שממש מחכים שזה כבר יקרה".

לוחם בחטיבת גבעתי תיאר אף הוא תחושות של ציפייה לפעולה קרקעית. "הטרוריסטים של החמאס חושבים שהם יכולים להמשיך להסתתר מתחת לאדמה, אבל גם לנו יש הפתעות", אמר. לדבריו, בימים האחרונים הוא וחבריו לפלוגה דנים הרבה בנושא הכניסה לרצועה. "האמת שהרוב רוצים להיכנס כי אנחנו רוצים להראות את היכולות שלנו", הוא הוסיף. "באמת שהכל אצלנו כבר מוכן - עד הפרט האחרון".

"מת להיכנס לעזה" (רויטרס)

קצין לחייליו: "גם לי מבאס להתייבש"

לוחם בגולני סיפר, כי למרות שהמוטיבציה בשיאה, העובדה שהיציאה למבצע קרקעי מתמהמהת מאכזבת אותו ואת חבריו. "יכול להיות שלא באמת צריך, אבל אני מת כבר להיכנס לרצועה, אני בטוח שגם המפקדים שלנו רוצים להיכנס אבל הם תלויים בממשלה".

קצין זוטר באחת היחידות בשטח אמר לחייליו: "אני יודע שאתם מתים להיכנס, גם אני וזה לא תלוי בי, ולא ברמטכ"ל, בסוף מישהו יחליט, גם לי זה מבאס להתייבש פה".

יש גם לוחמים שעדיין נמצאים ביהודה ושומרון, ומתוסכלים מכך שהם לא ישתתפו במבצע הקרקעי בעזה, אם כזה ייצא לפועל. "גם לנו לא שקט כאן, אבל האמת שהייתי רוצה להיות עכשיו בגזרה בדרום כי שם כל האקשן - אולי בסוף כן נרד לשם ויחליפו אותנו אנשי מילואים".

"ערוכים ב-100%" (רויטרס)

סמ"ר במיל' בר שוקרון (24) שמתגורר בקיבוץ ארז וגויס למילואים לגדוד הסיור של הנח"ל - נמצא על גבול הרצועה. לדבריו, המוטיבציה בשטח היא גדולה מאוד ו"כולם ברעל". "כולם פה יודעים את העבודה ויש לנו צבא חזק, ופשוט צריך לתת לצה"ל לנצח", קרא. שוקרון, שהשתחרר רק לפני שלוש שנים מצה"ל אך התאמן במהלך התקופה, לא יודע כמו כולם, אם תהייה לבסוף כניסה קרקעית לרצועה. "אני רוצה שזה ייגמר כמה שיותר מהר ולא מחרחר מלחמה".

אולם לא הכל מחכים בכיליון עיניים לאות להיכנס. "אני בעד שיהיה שקט בדרום אם אפשרי בלי כניסה אז עדיף - ככה יהיו פחות הרוגים לנו ופחות הרוגים להם", ציין גיא, חייל מילואים שנמצא על גבול הרצועה".

"כל האקשן בדרום". ארכיון (דובר צה"ל)

מח"ט גבעתי: "אצלנו לא חוזרים בלי לבצע"

לקראת אפשרות של פעולה קרקעית ברצועת עזה כתבו מפקדי צה"ל איגרות לפקודיהם, בהן פירטו את ציפיותיהם מהם בזמן מבצע "צוק איתן". "בתקופה זו של היערכות ודריכות מוגברת, אני מצפה מכם המפקדים למקצועיות בלתי מתפשרת; הכוללת ביצוע מסדרים, תרגולות והכנה מנטאלית לכוחות", כתב מפקד חטיבת גולני, אל"ם רסאן עליאן. "נצלו את הזמן על מנת לשוחח עם החיילים - הסתכלו להם בעיניים והכינו אותם לבאות. פעולות אלו יגבירו את ביטחונכם בחיילים ולא פחות חשוב מכך - את אמון החיילים בכם".

מפקד חטיבת גבעתי, אל"ם עופר וינטר, אמר כי "אצלנו לא חוזרים בלי לבצע". באגרת כתב המח"ט: "נערכנו והתכוננו לעת הזו ואנו מקבלים על עצמנו את המשימה מתוך שליחות וענווה גמורה. נפעל יחד בנחישות ובעוצמה, יוזמה ותחבולה ונחתור למגע עם האויב".